TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Tarihte bugün ne oldu? 3 Nisan

Tarihler 3 Nisan'ı gösterirken, tarihte bugün hangi olaylar yaşandı, tarihte bugün kimler doğdu, kimler öldü sorularının cevapları haberimizde

Haber Giriş Tarihi: 03.04.2024 00:12
Haber Güncellenme Tarihi: 03.04.2024 00:12
Kaynak: HABER MERKEZİ
Tarihte bugün ne oldu? 3 Nisan

Türkiye ve dünyada 3 Nisan tarihinde neler yaşandı, tarihte bugün kim doğdu, kim öldü, tarihte bugün yaşanan önemli olaylar neler gibi soruların cevaplarını sizler için derledik.

3 NİSAN TARİHTE BUGÜN KİM DOĞDU?

CEYNUR KİMDİR?

Ceynur Biçer Arslan veya kısaca Ceynur, Türk pop müzik sanatçısı olarak bilinir. İstanbul'da 3 Nisan 1978'de doğan Ceynur, müziğe olan ilgisini küçük yaşlarda keşfetti. Ortaokul yıllarında "Pop Show 93 Şarkı Yarışması"na katılarak ilk sahne deneyimini yaşadı. Ardından "Milliyet Liselerarası Müzik Yarışması"nda "En İyi Kız Solist" ödülünü kazandı. Üniversite eğitimi sırasında 2001 Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali'ne katıldı ve "Kayıp Bir Melek" ve "Hep Aşk Olsun" adlı şarkılarıyla finalde yer aldı, ancak Türkiye'yi temsil etme hakkını kazanamadı.

Ceynur'un yaklaşık iki yıllık bir hazırlık sürecinden sonra ilk albümü olan "Aşk, Yağmur ve Çikolata" 6 Kasım 2009'da Dokuz Sekiz Müzik etiketiyle yayımlandı. Albümün prodüktörlüğünü ve müzik direktörlüğünü eşi Erkin Arslan üstlendi. Albümde Erdem Sökmen, Onur Alatan, Ant Şimşek, Volkan Başaran, Evrim Kurtiç, Sonat Özer, Levent Candaş, Mehmet Çelik, Ersin Özer, Barış Ertürk, Yurdal Tokcan, Berna Keser, Ömer Öztüyen ve Gündem Yaylı Grubu gibi tanınmış isimler de yer aldı.

Albümün ilk video klibi "Yağmur" adlı şarkıya çekildi ve klibin yönetmenliğini Murat Onbul üstlendi. Şarkı, Türkiye müzik listelerinde hızla yükseldi ve 19 Kasım tarihli listede 120. sıradan giriş yaparak kısa sürede 5. sıraya kadar yükseldi.

Albümün ikinci video klibi Şubat ayında "Aşk" adlı şarkıya çekildi.

3 NİSAN TARİHTE BUGÜN KİM ÖLDÜ?

LYGİA FAGUNDES TELLES KİMDİR?

Lygia Fagundes Telles, 19 Nisan 1923'te São Paulo'da doğmuş ve 3 Nisan 2022'de yine São Paulo'da hayatını kaybetmiş bir Brezilyalı roman ve öykü yazarıdır.

Telles'in ilk öykü kitabı olan "Yaşayan Kumsal" (Praia Viva), 1944 yılında yayımlandı. Ardından, 1949'da "Kızıl Kaktüs" (O Cacto Vermelho) adlı öykü kitabıyla Afonso Arinos Ödülü'nü kazandı. "Ciranda de Pedra" (1954), "Verão no Aquário" (1963), "Antes do Baile Verde" (1970), "Seminário dos Ratos" (1977) ve "As Horas Nuas" (1989) gibi eserleriyle tanındı. "Antes do Baile Verde" adlı kitabıyla 1969 yılında Cannes, Fransa'da En İyi Yabancı Kadın Yazar Ödülü'nü aldı.

"As Meninas" (Fotoğraftaki Kız) adlı romanı, 1970'lerin başında askeri diktatörlük dönemindeki üç genç kadının yaşamlarını konu alır. Telles, 2005 yılında Portekizce edebiyat alanında Camões Ödülü'nü kazanarak başarılarını taçlandırdı. Ayrıca Brezilya Edebiyat Akademisi (Academia Brasileira de Letras) üyesiydi.

Kaynak: HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.