TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Tarihte bugün ne oldu? 2 Nisan

Tarihler 2 Nisan'ı gösterirken, tarihte bugün hangi olaylar yaşandı, tarihte bugün kimler doğdu, kimler öldü sorularının cevapları haberimizde…

Haber Giriş Tarihi: 02.04.2024 00:05
Haber Güncellenme Tarihi: 02.04.2024 00:05
Kaynak: HABER MERKEZİ
Tarihte bugün ne oldu? 2 Nisan

Türkiye ve dünyada 2 Nisan tarihinde neler yaşandı, tarihte bugün kim doğdu, kim öldü, tarihte bugün yaşanan önemli olaylar neler gibi soruların cevaplarını sizler için derledik.

2 NİSAN TARİHTE BUGÜN KİM DOĞDU?

BENGÜ KİMDİR?

Bengü Erden, ya da sahne adıyla Bengü, 2 Nisan 1979'da İzmir'de doğdu. Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunudur. Müziğe ilgisi ilkokul yıllarında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile başladı. İzmir'de sahnelenen "Oliver Twist" isimli müzikalde başrol oynadı ve İzmir Devlet Konservatuvarı Genel Müdürü Müfit Bayraşa'dan bir yıl boyunca şan dersleri aldı.

1998 yılında, Müfit Bayşara'nın bestesiyle MÜYAP ve Show TV tarafından düzenlenen Pop Show'98 adlı şarkı yarışmasında 2. oldu. Bu yarışma, Kenan Doğulu ile tanışmasına vesile oldu. Daha sonra Akademi İstanbul'da müzik eğitimi aldı. Kenan Doğulu'nun albüm teklifi üzerine üniversite eğitimini sürdürmek ve albüm çalışmaları için İstanbul'a yerleşti. Üç yıl boyunca Kenan Doğulu'ya vokallik yaptı ve albüm çalışmalarına katıldı. Ayrıca albümün aranjörlüğünü üstlenen Ozan Doğulu ile de çeşitli çalışmalarda bulundu.

2007'de Show TV'de düzenlenen "Bak Kim Dans Ediyor" adlı yarışmada birinci oldu. İlk albümü "Hoş Geldin"i Kenan Doğulu ve Ozan Doğulu prodüktörlüğünde 2000 yılının Temmuz ayında piyasaya sürdü. Ardından "Bağlasan Durmam" adlı ikinci stüdyo albümünü 2005 yılında çıkardı. Bir yıl aradan sonra 2007 yılında üçüncü albümü "Taktik"i piyasaya sürdü. Albümde bulunan "Korkma Kalbim" şarkısıyla MÜ-YAP Müzik Ödülleri'nden dijital sertifika aldı ve albümü yılın en çok satanlarından biri oldu.

2009 yılında "İki Melek" albümünü çıkardı. Bu albüm 125.000 kopya sattı ve Altın Plak aldı. Resmi Türkiye listesinde 7 hafta zirvede kalarak 2009'un en uzun süre zirvede kalan sanatçılarından biri oldu. 2011 yılında "Dört Dörtlük" albümünü çıkardı.

Bengü, 2014 yılının ekim ayında "İkinci Hal" adını verdiği 7. stüdyo albümünü piyasaya sürdü. Çıkış şarkısı "Sahici", çıktığı hafta Resmi Türkiye listesi'ne 3 numaradan girdi ve toplamda 5 hafta zirvede kaldı. 2014 yılı sonunda açıklanan verilere göre toplamda 10 hafta boyunca Resmi Türkiye Listesi'nde 1 numara olarak 2014'ün en çok zirvede kalan 2. sanatçısı oldu. TelifMetre'nin verilerine göre de 2014 yılının TV'lerde en çok yayınlanan kadın sanatçısı oldu.

2 NİSAN TARİHTE BUGÜN KİM ÖLDÜ?

SABAHATTİN ALİ KİMDİR?

Sabahattin Ali (25 Şubat 1907, Eğridere - 2 Nisan 1948, Kırklareli), Cumhuriyet Dönemi'nde roman, öykü, şiir, ve oyun gibi farklı türlerde 15'ten fazla eser kaleme almış, Toplumcu Gerçekçi Türk yazar ve şairdir.

Sabahattin Ali, babasının görev yaptığı Bulgaristan’ın Gümülcine sancağına bağlı Eğridere ilçesinde Yüzbaşı Ali Selahattin Bey ve Hüsniye Hanım'ın ilk çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Trabzon kökenli bir aileye mensup olan yazarın büyükbabası Bahriye Alay Emini Oflu Salih Efendi'dir.

Eğitimine Üsküdar Doğancılar’daki Füyuzat-ı Osmaniye Mektebi’nde başlayan Sabahattin Ali, İstanbul Muallim Mektebi’nden öğretmen diploması ile mezun olmuştur.

Sabahattin Ali, edebiyat dünyasına birçok eser kazandırmış ve Türk edebiyatında önemli bir yere sahiptir.

Bulgaristan'a kaçma girişimi sırasında hakkında açılan davalar nedeniyle Ali Ertekin tarafından 2 Nisan 1948'de Kırklareli'nde başına sopayla defalarca vurularak öldürülmüştür.

Eserleri birçok dile çevrilen Sabahattin Ali, dünya genelinde tanınan önemli bir yazardır.

SABAHATTİN ALİ’NİN ESERLERİ NELERDİR?

- Kuyucaklı Yusuf

- İçimizdeki Şeytan

- Kürk Mantolu Madonna

- Değirmen

- Canım Aliye, Ruhum Filiz

- Kağnı

- Mahkemelerde Belgeler

- Ses

- Çakıcı'nın İlk Kurşunu

- Yeni Dünya

- Sırça Köşk

- Hep Genç Kalacağım

- Kamyon

- Dağlar ve Rüzgâr

- Kırlangıçlar

- Bütün Şiirleri

- Esirler

- Kurbağanın Serenadı

- Öteki Şiirler

SABAHATTİN ALİ ŞİİRLERİ

Sabahattin Ali’nin 4 şiir kitabı aşağıda listelenmiştir:

- Dağlar ve Rüzgâr

- Kurbağanın Serenadı

- Öteki Şiirler

- Bütün Şiirler

SABAHATTİN ALİ ÖYKÜLERİ

Sabahattin Ali’nin 5 adet öykü kitabı aşağıda listelenmiştir.

- Değirmen

- Kağnı

- Ses

- Yeni Dünya

- Sırça Köşk

Kaynak: HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.