TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Selçuk Özdağ kimdir? Selçuk Özdağ hangi partiden?

Siyasetçi Selçuk Özdağ'ın hayatını merak edenler arama motorlarında adını sık sık araştırıyor. Peki Selçuk Özdağ kimdir? İşte detaylar...

Haber Giriş Tarihi: 08.02.2024 11:12
Haber Güncellenme Tarihi: 08.02.2024 11:12
Kaynak: HABER MERKEZİ
Selçuk Özdağ kimdir? Selçuk Özdağ hangi partiden?

Siyasetçi Selçuk Özdağ hakkında bilgiler merak ediliyor ve araştırılıyor. Peki Selçuk Özdağ kimdir? İşte detaylar…

Selçuk Özdağ kimdir?

Selçuk Özdağ, 7 Ağustos 1958 tarihinde Halil ve Hatice Özdağ çiftinin çocuğu olarak Kırıkkale'nin Keskin ilçesine bağlı Konur köyünde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Ankara'da tamamladıktan sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Sosyal Bilimler Bölümü'nden ve Manisa Gençlik ve Spor Akademisi'nden (şu anki Manisa Celal Bayar Üniversitesi) mezun oldu. Akademik kariyerine devam ederek, Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı'nda yüksek lisansını 1997 yılında tamamladı. Doktora eğitimini 2003 yılında tamamlayan Özdağ, 2012 yılında doçent ünvanını kazandı.

1975 yılında üniversite öğrencisiyken, Selçuk Özdağ, Manisa Ülkü Ocakları'nda siyasi faaliyetlere başladı. 1983-1987 yılları arasında Milliyetçi Çalışma Partisi'nde çeşitli kademelerde görev aldı. 1991 genel seçimlerinde Refah Partisi ile seçim ittifakı yapan Milliyetçi Çalışma Partisi'nden Ankara milletvekili adayı oldu. Büyük Birlik Partisi'nin (BBP) kuruluşunda etkin rol aldı ve çeşitli kademelerinde 17 yıl boyunca görev yaptı. 1994 yerel seçimlerinde BBP'den Ankara Keçiören belediye başkan adayı oldu. 1999 genel seçimlerinde BBP'den Manisa milletvekili adayı oldu. Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümünden sonra BBP'den istifa etti.

11 Haziran 2011 seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi'nden 24. Dönem Manisa Milletvekili olarak seçilen Selçuk Özdağ, 2013-2014 yılları arasında AK Parti Genel Merkez Sosyal İşler Başkan Yardımcılığı ve aynı dönemde AK Parti Genel Merkez Yaşlılar Koordinasyon Merkezi Başkanlığı görevlerini üstlendi.

7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde 26. Dönem Manisa Milletvekili olarak tekrar Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne giren Selçuk Özdağ, 12 Eylül 2015'te yapılan AK Parti 5. Olağan Kongresinde MKYK Üyesi seçildi. Kongre sonrası yapılan ilk MKYK toplantısında AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı olarak atanmıştır.

Beş adet kitabı ve birçok makalesi bulunan Doç. Dr. Selçuk Özdağ, Diyanet İşleri Başkanlığı Kur’an Kursu Öğreticiliğinden emekli olan Huriye Özdağ ile evlidir ve iki kız çocuğu babasıdır.

Selçuk Özdağ, 13 Eylül 2019 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi üyeliğinden istifa etmiştir. 12 Aralık 2019 tarihinde eski Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ile birlikte Gelecek Partisi'nin kurucuları arasında yer almıştır. 25 Aralık 2019 tarihinden 2023 yılına kadar Genel Başkan Yardımcısı ve Gelecek Partisi Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı olarak görev yapmıştır. 2023 yılındaki partiden istifasının ardından Saadet Partisi'ne katılarak siyasi kariyerine devam etmiştir.

Selçuk Özdağ aslen nereli?

Selçuk Özdağ aslen Kırıkkaleli’dir.

Selçuk Özdağ’ın babası kim?

Selçuk Özdağ’ın babası Halil Özdağ’dır.

Selçuk Özdağ hangi partiden?

Selçuk Özdağ Saadet Partili’dir.

Kaynak: HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.