TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Migros, Dünya Çevre Günü’nde sürdürülebilirlik hedeflerini vurguluyor

İyi Gelecek Planı doğrultusunda 2050’ye kadar karbon net sıfır hedefi veren Migros, Dünya Çevre Günü’nde, iklim değişikliğiyle mücadele, su ve enerji tüketiminin verimli hale getirilmesi, gıda israfıyla ve plastik atıklarla mücadele konularında hedef ve çalışmalarına vurgu yaptı. 

Haber Giriş Tarihi: 05.06.2024 14:12
Haber Güncellenme Tarihi: 05.06.2024 14:12
Kaynak: BÜLTEN
Migros, Dünya Çevre Günü’nde sürdürülebilirlik  hedeflerini vurguluyor

Sürdürülebilirlik stratejisini ve yol haritasını İyi Gelecek Planı çerçevesinde belirleyen Migros, iklim değişikliğiyle mücadele için 1,5 ºC senaryosu ile uyumlu olarak 2030’a kadar bilime dayalı hedef olarak karbon ayak izini yüzde 42 azaltmayı taahhüt ediyor. Bu doğrultuda, soğutucu dolaplarda gaz yerine soğutulmuş su döndüren ve patenti kendine ait sistemi mağazalarına yaygınlaştırıyor. Güneş Enerjisi Santrallerine ve enerji verimliliği dönüşümüne yönelik yatırımlar gerçekleştiren Migros’un, yoğun su kullanımı bulunmamasına karşın verimliliği yüksek ekipmanlar kullanarak su tüketimini yüzde 10 azaltma hedefi de bulunuyor. Aynı zamanda su kaynaklarının korunması ve su stresinin tespiti için operasyonların su riskini değerlendirerek bu doğrultuda planlamalar da gerçekleştiriyor. 

Satışında bulunan ürünlerin karbon ayak izini azaltmayı amaçlayan Migros, tedarikçileriyle birlikte hayata geçirdiği ‘Sürdürülebilir İş Ortakları Ağı Platformu’ ile bilgi birikimini ve deneyimini tedarikçileriyle paylaşıyor ve etkiyi birlikte büyütmeyi amaçlıyor.  

2030 yılı sonuna kadar yüzde 50 gıda imha oranı azaltım hedefinin yüzde 30’luk kısmını gerçekleştirdi

Gıda imha oranlarını 2030 yılı sonuna kadar yüzde 50 azaltma taahhüdü doğrultusunda emin adımlarla ilerleyen Migros bu kapsamda; operasyonel iyileştirme, otomatik sipariş, tüketim tarihi yaklaşan ürünlerde indirimli satış, satışa dönmeyen ürünlerin bağışlanması gibi pek çok farklı çalışma yürütüyor. 5 yılda 62 milyondan fazla öğünlük gıdayı kurtaran Migros, yüzde 50 hedefinin yüzde 30’luk kısmını gerçekleştirdi. Aynı zamanda Migros, yerelden alınan ürünlerin aynı bölgede satışını önceliklendirerek hem nakliyede yaşanabilecek kayıpları minimize ediyor ve yerel ekonomiye katkı sağlıyor hem de karbon emisyonunun düşmesini amaçlıyor. 

2023 yılında 512 ton plastik kullanımının önüne geçti 

Plastik atıklarla mücadele alanında Poşetsiz Alışveriş Hareketi’ni başlatan Migros, proje kapsamında müşterilerini çevreci, uzun ömürlü çanta kullanmaya teşvik ederken fidan dikimi ve çekiliş kampanyası gibi çalışmalar da gerçekleştirerek bu mücadeleye müşterilerini de dahil ediyor. Geri dönüştürülmüş malzeme kullanılan özgün markalı ürün sayısını da her yıl artıran Migros, yeniden dolum üniteleri ve kuruyemiş-bakliyat dolum istasyonları kurulmasına yönelik projeler yürütüyor. Mağazalarında ambalaj atıklarını (kâğıt, plastik, metal) organik atık, pil ve atık yağlardan ayrıştırarak toplayan Migros, 2023 yılında 24 bin 420 ton ambalaj atığı geri dönüşüme kazandırdı. ‘Migros Sanal Market’ ile bitkisel atık yağlar ve atık pilleri müşterilerinin evinden alarak geri dönüşüm için yetkili kuruluşlara ulaştırdı. İş Dünyası Plastik Girişimi’nin de imzacısı olan Migros, 2023 sonuna kadar 493 ton plastik atığın önlenmesi hedefini bu doğrultuda yaptığı iş birlikleri ve süreç iyileştirmeleri ile 512 ton azaltım sağlayarak hayata geçirdi. Ayrıca 2025 sonuna kadar Macrocenter mağazalarında tek kullanımlık plastiklerin doğa dostu ürünlere dönüşümü de Migros’un hedefleri arasında yer alıyor.

2022 yılında gıda perakende sektörünün ilk ‘Entegre Faaliyet Raporu’nu yayınlayan Migros, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nin ilk kez yayınlandığı 2014 yılından bu yana, endekste aralıksız yer alan tek gıda perakendecisi. 2022 yılında ilk kez yayınlanan ve sürdürülebilirlik performansı en yüksek 25 firmanın listelendiği BIST Sürdürülebilirlik 25 Endeksi’ne girmeye hak kazandı. Migros, çevresel raporlama alanında en itibarlı girişim olan CDP’de (Karbon Saydamlık Projesi) 2023 sonuçlarına göre İklim Değişikliği ve Su Güvenliği programlarının ikisinden birden ‘A’ alan Türkiye’den 5 şirket arasındaki tek gıda perakendecisi oldu. Böylece, İklim Değişikliği’nde 5., Su Güvenliği’nde ise 3. kez liderler arasında yer aldı. 

Dünya Çevre Günü’ne özel farkındalık çalışmaları 

Dünya Çevre Günü kutlamaları kapsamında Migros, çevresel sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarıyla ilgili Migros Kariyer Instagram hesabından düzenlediği soru-cevap etkinliğinde kazananlara matara hediye edecek. Yine Migros Kariyer Instagram hesabında düzenlenen “Çevresel Sürdürülebilirlik Alanında Merak Ettiklerini Sor” etkinliği ile merak edilen sorular yanıt bulacak. Geri dönüşüm konusunda çalışan farkındalığı için hazırlanan dijital eğitimi çalışanlarına ulaştıracak olan Migros, Genel Müdürlük’te “Atıklardan Sanata” isimli bir atölye çalışması da gerçekleştirecek. Macrocenter’da ise İyi Tarım Uygulamaları, Coğrafi İşaretli Ürünler, Poşetsiz Alışveriş Hareketi, Sürpriz Kutu, STT İndirimli Yeşil Etiket, PET Meyve/Sebze Tabağı konularında farkındalık çalışmaları düzenlenecek. 

Kaynak: BÜLTEN

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.