TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Mavi akik taşının faydaları nedir, ne işe yarar? Mavi akik taşının anlamı nedir?

Doğal taşlar arasında en çok tercih edilen mavi akik, birçok aksesuar yapımda kullanılmaktadır. 

Haber Giriş Tarihi: 29.02.2024 16:02
Haber Güncellenme Tarihi: 29.02.2024 16:02
Kaynak: HABER MERKEZİ
Mavi akik taşının faydaları nedir, ne işe yarar? Mavi akik taşının anlamı nedir?

Mavi akik taşı, akik taşı sınıfına ait bir yarı değerli taştır. Bu taşı değerli kılan birden çok faydasını üzerinde taşımasının yanı sıra, aynı zamanda çok şık bir görünüme sahiptir ve takılarda da bu özelliğini belli eder. Şıklık ve zarafet sembolü olarak da kullanılan mavi akik taşı, birçok hastalıkla mücadelede kişiye fayda sağlar ve sosyal yaşamını düzenler. Bu nedenle, mavi akik taşı, hem estetik açıdan hem de ruhsal ve fiziksel sağlık açısından değerli bir doğal taş olarak bilinir ve tercih edilir. Peki ya mavi akik taşı özellikleri nelerdir, ne işe yarar? İşte mavi akik taşı faydaları…

Mavi akik taşı, ev dekorasyonlarında ve çakra taşlarında sıkça kullanılan bir taştır. Bu taştan yapılan dekorasyon eşyalarını evinizin veya ofisinizin bir odasında bulundurmak, ortama taşın şifalı enerjisinin yayılmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, ortamdaki gerginlik ve negatif enerjinin giderilmesine katkıda bulunabilir.

Mavi akik taşının adı, Sicilya'da bulunan Achates Nehri'nden gelir. Taşın, milattan önce 400 ila 300 yılları arasında bu bölgede bir Yunan doğa bilimci tarafından keşfedildiği bilinmektedir. Mavi akik taşı, diğer doğal taşlar gibi kullanıcılarına hem fiziksel hem de ruhsal açıdan şifa sağlayabilir.

MAVİ AKİK TAŞININ ÖZELLİKLERİ

Doğal taşların kendilerine özgü özellikleri arasında sertlik dereceleri, bulundukları bölgeler ve kullanıcılarına sağladığı faydalar yer alır. Mavi akik taşının özellikleri ise şu şekildedir:

Mavi akik taşı, Namibya, Hindistan, Çin, Amerika ve Avustralya gibi ülkelerde bulunur.Bu taş, boğaz çakrası ile uyumlu olan bir doğal taştır.Diğer akik taşlarına kıyasla, mavi akik taşı daha değerli olarak kabul edilir ve bulunması uzun vadede daha zor hale gelebilir.Mavi akik taşı, camı andıran bir parlaklığa sahip olan bir kalsedon çeşididir.Sertlik derecesi 6,5 ila 7 arasında değişmektedir, bu da mavi akik taşının oldukça dayanıklı bir yapıya sahip olduğunu gösterir.

MAVİ AKİK TAŞININ YARARLARI NELERDİR?

Mavi akik taşı, kolye, yüzük, küpe veya bileklik gibi aksesuar yapımında sıkça kullanıldığı gibi pandül şeklinde de tercih edilmektedir, özellikle meditasyon süreçlerinde kullanılır. Mavi akik taşının insan vücuduna olan faydaları, bu taşın tercih edilme nedenleri arasında yer alır. Mavi akik taşının en çok bilinen faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Kullanıcının yüksek stres seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.Bağışıklık sistemini güçlendirir.Sindirim problemlerini ve mide ağrılarını hafifletir.Vücuttaki iltihaplanmayı azaltır.Cilt sorunlarını iyileştirir, özellikle kızarıklık, tahriş ve kaşıntı gibi semptomlara iyi gelir.Gözlerde meydana gelen kızarıklık ve ağrılara iyi gelebilir.Diş ve kemik yapılarını olumlu yönde etkileyebilir.Uyku problemlerini gidermeye yardımcı olabilir.Koruyucu bir enerjiye sahiptir ve yersiz öfke ve dargınlıkları azaltabilir.Özgüveni ve olumlu düşünceleri artırabilir.Huzurlu ve sakin bir enerji yayabilir.İlham kaynağı olarak bilinir ve yaratıcılık yeteneklerini artırabilir.Hamilelik döneminde kullanılan mavi akik, annenin ve bebeğin sağlığını destekleyebilir.Kalp ve damar sağlığını korur, tansiyonun dengelenmesine yardımcı olabilir.

MAVİ AKİK TAŞI NASIL TEMİZLENİR?

Doğal taşlar genellikle kişiye özeldir ve taşların sadece kullanıcısıyla temas etmesi önemlidir. Taşların başka kişilerle temas etmemesine dikkat edilmelidir, çünkü taşın enerjisi karışabilir ve kullanıcısına farklı bir enerji aktarımı sağlayabilir. Bu nedenle, doğal taşlar satın alındıktan sonra ilk olarak temizlenmelidir ve düzenli aralıklarla temizlikleri yapılmalıdır.

Doğal taşların temizlik yöntemleri, taşın sahip olduğu sertlik derecesine göre belirlenir. Mavi akik taşı için temizlik yöntemleri şu şekildedir:

Mavi akik taşı, akan su altında tutularak temizlenebilir. Temizlik için mümkün olduğunca ılık su tercih edilmelidir.

Ay ışığı altında bir gece bekletilen mavi akik taşı, ardından su ile durulanarak negatif enerjilerinden arındırılabilir.

Mavi akik taşının yanında tütsü yakılması da bu taşın temizlenmesi için tercih edilebilir ve taşın enerjisini yenilemeye yardımcı olabilir.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.