TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

LGS başvuru tarihi açıklandı. Peki LGS başvuru tarihi ne zaman?

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) süreci resmen başlıyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından duyurulan LGS sınavının başvuru tarihi belli oldu ve uygulama kılavuzu yayımlandı. Peki LGS başvuru tarihi ne zaman? İşte detaylar...

Haber Giriş Tarihi: 12.03.2024 10:33
Haber Güncellenme Tarihi: 12.03.2024 10:49
Kaynak: HABER MERKEZİ
LGS başvuru tarihi açıklandı. Peki LGS başvuru tarihi ne zaman?

2024 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) başvuru ve sınav takvimi, eğitim hayatlarını güçlü ve nitelikli bir okulda sürdürmek isteyen öğrencilerin gündemini meşgul ediyor. Heyecanla LGS sınavına hazırlanan öğrenciler, başvuru sürecinin başlama tarihini merakla bekliyorlardı. Bu önemli adımı atlamamak için tarih bilgisini araştıran öğrenciler, 2024 LGS başvuru sürecinin ne zaman başlayacağını öğrenmek için sabırsızlanırken, LGS başvuru tarihi açıklandı. Peki LGS başvuru tarihi ne zaman? Çok sayıda öğrencinin merakla beklediği LGS sınavı ile ilgili tüm ayrıntılar haberimizin devamında.

LGS BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN?

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavın başvuru süreci için heyecan dorukta! Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan başvuru ve uygulama kılavuzu ile öğrencilere yön gösterildi. LGS başvuruları, 18-29 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek ve sınav, isteğe bağlı olacak. Sınava girmek isteyen öğrenciler, başvurularını elektronik ortamda yapabilecekler. Bu süreç, öğrencilerin gelecek eğitim hayatları için kritik bir adımı temsil ediyor.

LGS NE ZAMAN?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in açıklamasına göre, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavın tarihi belirlendi. 2024 LGS sınavı, 2 Haziran 2024 Pazar günü gerçekleştirilecek. Bu tarih, öğrencilerin ve ailelerin eğitim planlarını şekillendirecek önemli bir dönemeç olarak işaret ediliyor.

LGS NEDİR?

Liselere Geçiş Sistemi, kısaltmasıyla LGS olarak bilinen sistem, Türkiye'de Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanmaya başlanmış ve her yıl düzenlenen liseye geçiş sınavı sistemidir. LGS, TEOG sınavının yerini almıştır. Bu sistem, PISA ve TIMSS soruları esas alınarak beceri temelli mantık ve muhakeme yeteneğini ölçen bir sınavdır. Öğrenciler, sınavdan aldıkları puanlarla Fen Lisesi, Anadolu Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi gibi farklı türdeki liselere yerleştirme hakkı elde ederler. Belirli bir başarı eşiğine ulaşamayan öğrenciler, adrese dayalı okul tercihinde bulunabilir ve merkezi sınavla öğrenci almayan okullarda eğitim görmeyi tercih edebilirler. Ancak sınava katılmak zorunlu değildir.

LGS BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) başvuruları, bakanlık tarafından merkezi olarak gerçekleştirilmektedir. (Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan öğrenciler hariç) Genellikle başvurular Nisan ayında yapılmaktadır. Sınav giriş yerleri ise Mayıs ayında e-Okul veli bilgilendirme sistemi üzerinden duyurulmaktadır.

Başvuru işlemleri elektronik ortamda yapıldığı için bilgileri güncel olmayan öğrenciler, durumu kayıtlı oldukları okul müdürlüklerine bildirmelidir. Okul müdürlükleri, öğrencilerin bilgilerini (fotoğraf, MERNİS-nüfus kayıtları, zorunlu yabancı dil, muafiyet durumları, denklik kayıtları, sınav tedbir hizmeti gibi) sınav başvuru tarihinin sonuna kadar kontrol ederek gerekli güncelleme işlemlerini tamamlayacaklardır. Öğrencilerin elektronik ortamdaki bilgilerinin güncelliğinden okul müdürlükleri sorumlu olacaktır.

Kaynak: HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.