TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kandil namazı nasıl kılınır? Kandil namazı kaç rekat? (Miraç Kandili namazı kılınışı)

Miraç Kandil’inin yaklaşmasıyla birlikte, vatandaşlar Kandil namazının nasıl kılınacağını merak etmeye başladı. Miraç Kandil’inde kandil namazı kılmak isteyenler, Diyanet'in rehberliğinde namazın nasıl kılınacağını ve kaç rekât olduğunu öğreniyorlar. Peki, Miraç Kandili namazı nasıl kılınır? Kandil namazı kaç rekattır?

Haber Giriş Tarihi: 06.02.2024 09:51
Haber Güncellenme Tarihi: 06.02.2024 09:55
Kaynak: HABER MERKEZİ
Kandil namazı nasıl kılınır? Kandil namazı kaç rekat? (Miraç Kandili namazı kılınışı)

Miraç Kandil’inin bugün idrak edilecek olmasıyla birlikte, kandil namazı nasıl kılınır sorusu milyonlarca Müslüman vatandaşın merak ettiği konular arasında yer almaya başladı.

Her kandil akşamı olduğu gibi Miraç Kandili gecesinde de vatandaşlar dini vazifelerini yerine getirmek için camilere akın edecek ve cemaatle birlikte namaz kılıp, dua edecek.

Kandil namazı, tesbih namazı olarak da bilinir ve bu namazın kılınması müstehap kabul edilir. Peygamber Efendimiz (sav), bu namazın haftada bir, ayda bir, yılda bir veya ömürde bir defa kılınmasının yeterli olacağını belirtmiştir. Bu nedenle kandil günlerinde tesbih namazının kılınması tavsiye edilir. Peki, Miraç Kandili namazı nasıl kılınır? Kandil namazı kaç rekattır?

MİRAÇ KANDİLİ NAMAZI NASIL KILINIR?

- İlk olarak niyet edilir "Allah rızası için tesbih namazı kılmaya",

- "Allahu Ekber" diyerek İftitah tekbiri alınır,

- Eller bağlanır ve namaza başlanır (Erkekler; göbek altında sağ eli sol elin üzerine bağlarlar. Bayanlar; göğüs üzerinde sağ eli sol elin üzerine koyarlar),

- Sübhaneke okunur,

- Sübhaneke’den sonra 15 kere "Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber" denir.

- Sonra euzübesmele çekilir, Fatiha Suresi ve Namaz Suresi okunduktan sonra 10 kere daha "Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber" denir,

- Bu tesbih, rükuya varınca 10 kere, rükudan doğrulunca 10 kere, birinci secdede 10 kere, secdeden kalkınca 10 kere, ikinci secdede 10 kere söylenir. Her rekatta 75 tesbih yapılmış olur,

- İkinci rekata kalkılınca yine önce 15 kere tesbih okunur, ardından besmele çekilip Fatiha suresi ve namaz suresi okunup 10 kere tesbih getirilir.

- İkinci rekat sonrası oturuşta Ettahiyyatü, Allahümme Salli ve Allahümme Barik okunur, sonra 3. rekata kalkılır,

- Kalan rekatlar aynı şekilde tekrarlanır,

- Son oturuşta Ettahiyyâtü, Allahümme Salli, Allahümme Barik, Rabbena Atina ve Rabbena Firli okunur,

- "Esselamü Aleyküm Ve Rahmetullah" diye selam verilerek ve toplam üç yüz tesbih yapılmış olarak tesbhi namazı tamamlanır.

Bu mübarek kandil günlerini ibadetle geçirmek için namaz kılmak isteyenler, vakit namazlarının ve tesbih namazının yanı sıra; teheccüd namazı, şükür namazı, hacet namazı ve kaza namazı kılabilirler.

Kaynak: HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.