TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İslami düşünceleri ile bilinen ve genç yaşta hayata veda eden Metin Yüksel kimdir?

Metin Yüksel, ölümünün 45. yıldönümünde anıldı. Metin Yüksel kimdir? İşte detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 24.02.2024 09:57
Haber Güncellenme Tarihi: 24.02.2024 09:57
Kaynak: HABER MERKEZİ
İslami düşünceleri ile bilinen ve genç yaşta hayata veda eden Metin Yüksel kimdir?

Hayatı boyunca ve özellikle de öğrencilik yıllarında İslami öğrenci hareketlerinin aktif bir üyesi olan ve bu alanda birçok çalışmanın içerisinde yer alan Metin Yüksel kimdir? Silahla vurularak öldürülen ve genç yaşta hayattan koparılan Metin Yüksel hakkındaki bilgileri, haberimizin devamında sizin için derledik.

Metin Yüksel kimdir?

Metin Yüksel, 17 Temmuz 1958 tarihinde Bitlis'e bağlı Kolongo Yaylası'nda dünyaya geldi. İslam âlimi Sadrettin Yüksel'in oğlu ve Edip Yüksel'in kardeşidir. Dokuz yaşında ailesiyle birlikte İstanbul'un Fatih ilçesine taşındı. Eğitim hayatı boyunca öğrenci olaylarında aktif rol aldı ve Akıncılar adı verilen öğrenci hareketinin liderliği görevini üstlendi. İslami düşünceleriyle tanınan Yüksel, çeşitli karşıt görüşlü kişi ve örgütlerle mücadele etti. 12 Eylül Darbesi öncesi dönemde sağ sol çatışmalarında Milli Selametçi kanadın gençlik lideri oldu. 26 Ekim 1977'de Darüşşafaka Lisesi'nin önünde üç arkadaşıyla birlikte sekiz sol görüşlü kişinin saldırısına uğradı. Üç kurşun yarası almasına rağmen çatışmadan sağ kurtulmayı başardı.

Metin Yüksel nasıl öldü?

Ancak Yüksel'in hayatı, 23 Şubat 1979'da Fatih Camii avlusunda son buldu. Kendisini tehdit eden ve kavgalı olduğu bir grup tarafından kısa süreli bir sözlü tartışmanın ardından vurularak öldürüldü. Bu grubun içinde, daha sonra milletvekili olarak görev yapacak olan bir kişi de bulunuyordu. Yüksel'in ölümünün ardından, Fatih Camii avlusunda kırmızıya boyanmış bir taş, Yüksel’in anısını temsil etmek için sergilendi ve 2018 yılında yapılan tadilat sırasında kaldırılıncaya kadar orada kaldı.

Metin Yüksel kaç yaşında öldü?

Metin Yüksel 1979 yılında öldürüldüğünde, 20 yaşındaydı.

Metin Yüksel hangi cemaatten?

Metin Yüksel, Akıncılar Derneği’ne mensuptu.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.