TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İş insanı Cem Hakko kimdir? Cem Hakko nerenin sahibi?

Türk iş dünyasının önde gelen isimlerinden Cem Hakko, boşanma davası ile gündeme geldi. Peki, Cem Hakko kimdir? Cem Hakko nerenin sahibi?

Haber Giriş Tarihi: 01.02.2024 12:25
Haber Güncellenme Tarihi: 01.02.2024 12:25
Kaynak: HABER MERKEZİ
İş insanı Cem Hakko kimdir? Cem Hakko nerenin sahibi?

2017 yılında bir araya gelen Cem Hakko ve Ronit Gülcan, ortak bir kararla sakin bir şekilde yollarını ayırdılar. Konuyla ilgili gündeme gelen Cem Hakko, sosyal medya kullanıcıları tarafından merak konusu oldu. Peki, İş insanı Cem Hakko kimdir? Cem Hakko nerenin sahibi?

CEM HAKKO KİMDİR?

Cem Hakko, 17 Haziran 1955 tarihinde doğmuş, Türk iş dünyasında etkili bir isimdir. Aynı zamanda eski bir rallici ve radyocu olan Hakko, Yahudi kökenlidir. Eğitim hayatına Türkiye'de başlayan Hakko, Cenevre'de bulunan College du Leman ve ardından Strazburg'da tamamladığı lise eğitiminin ardından, Paris'te Ecole Des Hautes Etudes Internationales'de (Uluslararası İlişkiler Okulu) ve Friburg Üniversitesi'nde ekonomi ve sosyal bilimler eğitimini almıştır. Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir.

Fribourg Üniversitesi'nde yazdığı "Moda Olgusu" adlı teziyle moda, toplumsal etkenler ve ekonomik faktörleri bilimsel bir perspektifle inceleyerek moda kavramının doğuşunu ve gelişimini ele almıştır. Spora olan ilgisiyle de bilinen Hakko, kayak, yelken, rüzgar sörfü, ralli, karting, Formula 3 ve motocross gibi birçok spor dalında profesyonel olarak aktif rol almıştır. Türkiye'yi uluslararası yarışmalarda başarıyla temsil etmiş ve birçok şampiyonluk elde etmiştir.

Cem Hakko, Vakko markasının yaratıcısı olan babası Vitali Hakko'nun yanında çalışmaya başlamıştır. Türkiye'ye döndükten sonra genç moda markası Vakkorama'yı 1982 yılında kurarak, modayı sanat, spor ve müzikle bütünleştiren bir marka yaratmıştır.

Müzik tutkunu olan Hakko, 1992 yılında Power FM radyosunu kurarak Power Group'u hayata geçirmiştir. Power Group, bünyesinde Power Records, Power Türk, Power Türk TV, Power Club, Power Garage TV, Power XL, Radyo Fenomen gibi birçok önemli markayı barındırmaktadır. Aynı zamanda Formula 1 pisti ve tesisini İstanbul'da kurarak spor dünyasına da önemli katkılarda bulunmuştur.

Sosyal sorumluluk projelerine de aktif olarak katılan Cem Hakko'nun destek verdiği projeler arasında "Su Projesi" ve "Alkollü Araç Kullanma, Taksi Kullan" gibi önemli konular yer almaktadır.

CEM HAKKO NERENİN SAHİBİ?

Cem Hakko, Vakko Moda Merkezi'ni İstanbul'da inşa ettirerek Wallpaper dergisi tarafından "En İyi Çalışma Alanı" ödülüne layık görülmüştür. Aynı zamanda Vakko Moda Merkezi bünyesinde kurduğu "Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi" ile sanatın farklı alanlarına dair geniş bir koleksiyon sunmaktadır.

2004 yılında Vakko'nun Yönetim Kurulu Başkanlığını devralan Cem Hakko, Vakko Grubu'nu büyüterek W Collection, V2K designers gibi markaları eklemiş ve cirosunu artırmıştır.

Sanat galerisi kurma konusundaki öncülüğünü sürdüren Cem Hakko, Türkiye'nin ilk kurumsal sanat galerisini 1978'de Ankara'da hayata geçiren babası Vitali Hakko'nun başlattığı sanat koleksiyonunu genişletmeye devam etmektedir. Üç çocuğu bulunan Hakko'nun, Katia, Pia ve Can adında üç çocuğu vardır. 1982 yılında evlendiği Bettina Machler ile olan evliliği 24 yıl sürmüş ve 2006 yılında sona ermiştir.

Cem Hakko, halen Vakko Holding ve Power Group Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerine devam ederek, Hakko Ailesi'nin 3. kuşağını ve Vakko Grubu'nu geleceğe hazırlama çalışmalarını sürdürmektedir.

Kaynak: HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.