TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İngiltere Kralı 3. Charles kimdir? Kanser mi oldu?

İngiltere Kralı 3. Charles'ın hayatı merak konusu oldu. Peki İngiltere Kralı 3. Charles kimdir? İşte detaylar...

Haber Giriş Tarihi: 06.02.2024 15:34
Haber Güncellenme Tarihi: 06.02.2024 15:34
Kaynak: HABER MERKEZİ
İngiltere Kralı 3. Charles kimdir? Kanser mi oldu?

İngiltere Kralı 3. Charles'ın kanser olduğu haberleri gündeme bomba gibi düştükten sonra arama motorlarında  3. Charles hakkında bilgiler sık sık aratılıyor. Peki İngiltere Kralı 3. Charles kimdir? İşte detaylar...

İngiltere Kralı 3. Charles kimdir?

3. Charles 14 Kasım 1948 tarihinde dünyaya geldi. Birleşik Krallık ve diğer 14 İngiliz Milletler Topluluğu bölgesinin kralıdır. Annesi II. Elizabeth'in vefatının ardından, 8 Eylül 2022'de tahta çıkmıştır. 1952 yılından tahta çıkışına kadar Cornwall Dükü ve Rothesay Dükü olarak görev yapan, Britanya tarihindeki en yaşlı ve en uzun süre görev yapan veliaht prens olmuştur. Aynı zamanda, 26 Temmuz 1958'den tahta çıkışına kadar Galler prensi unvanını taşıyan en uzun süre görev yapan kişi olmuştur. Charles, göreve başladığında 73 yaşında olup Britanya tahtına geçen en yaşlı kişi olmuştur.

Charles, dönemin Edinburgh Düşesi Prenses Elizabeth ile Edinburgh Dükü Philip'in ilk çocuğu olarak Buckingham Sarayı'nda dünyaya geldi. Büyükbabası Kral VI. George ile Kraliçe Elizabeth'in ilk torunu olarak da bilinir. Eğitim hayatına babasının da okuduğu Cheam ve Gordonstoun okullarında başladı. Daha sonra bir yılını Avustralya'nın Victoria eyaletindeki Geelong Grammar School'un Timbertop kampüsünde geçirdi. Cambridge Üniversitesi'nden Bachelor of Arts derecesi aldıktan sonra 1971-1976 yılları arasında Kraliyet Hava Kuvvetleri ve Kraliyet Donanması'nda hizmet verdi. 1981 yılında Lady Diana Spencer ile yaptığı evlilikten Prens William ve Prens Harry adında iki oğlu oldu. 1996 yılında çift, kamuoyuna yansıyan evlilik dışı ilişkileri nedeniyle boşandı. Diana'nın 1997 yılında Paris'te geçirdiği trafik kazası sonucunda hayatını kaybetmesinin ardından, Charles 2005 yılında uzun süredir birlikte olduğu Camilla Parker Bowles ile evlendi.

Galler Prensi olarak II. Elizabeth adına resmi görevleri üstlenen Charles, 1976'da gençlik yardım kuruluşu The Prince's Trust'ı kurarak gençlere destek olmuş ve The Prince's Charities'in sponsorluğunu üstlenmiştir. Ayrıca, 400'den fazla yardım kuruluşu ve organizasyonunun hamisi, başkanı ya da üyesi olarak faaliyet göstermiştir. Tarihi yapıların korunmasını ve mimarinin toplumdaki önemini vurgulamıştır. Charles, modern mimariye eleştirel bir bakış açısına sahiptir ve kendi mimari zevklerine dayalı olarak deneysel bir planlı kasaba olan Poundbury'nin kurulmasında rol oynamıştır. Ayrıca, çeşitli kitapların yazarı ve ortak yazarıdır.

Çevreci bir duruşa sahip olan Charles, Cornwall Dükalığı mülklerinin yöneticisi olduğu süre boyunca organik tarımı desteklemiş ve iklim değişikliğinin önlenmesine yönelik faaliyetleri destekleyerek çevreci gruplar tarafından ödüller ve takdirler kazanmıştır. Ayrıca, genetiği değiştirilmiş gıdaların yaygınlaşmasına karşı önemli bir eleştirmen konumundadır. Charles'ın homeopati ve diğer alternatif tıp uygulamalarına verdiği destek eleştirilere konu olmuştur. Bağışçılara İngiliz vatandaşlığı verilmesi iddialarıyla ilgili olarak, Charles'ın liderliğindeki hayır kurumu The Prince's Foundation eleştirilere maruz kalmış ve şu anda Metropolitan Polisi'nin para karşılığı onur suçlamalarıyla ilgili devam eden bir soruşturmanın odak noktası haline gelmiştir.

Kralı 3. Charles kanser mi oldu?

Buckingham Sarayı tarafından yapılan açıklamada, Kral Charles'ın ocak ayında prostat büyümesi nedeniyle hastanede tedavi gördüğü sırada "endişe verici" bir durumun fark edildiği bildirildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.