TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Eski Kuala Lumpur Büyükelçisi Merve Kavakcı kimdir?

Merve Kavakcı, Bursa Teknik Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada 28 Şubat dönemini değerlendirdi. Merve Kavakcı kimdir? İşte detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 01.03.2024 11:35
Haber Güncellenme Tarihi: 01.03.2024 11:35
Kaynak: HABER MERKEZİ
Eski Kuala Lumpur Büyükelçisi Merve Kavakcı kimdir?

Siyasi alanda yaptığı çalışmalarla tanınan ve özellikle başörtüsü ile ilgili konularda aktif olarak rol alan Merve Kavakcı kimdir? Merve Kavakcı’nın eğitim, iş ve siyasi hayatına ilişkin bilgileri, haberimizin devamında sizin için derledik.

Merve Kavakcı kimdir?

Merve Safa Kavakcı, 19 Ağustos 1968 tarihinde başkent Ankara'da dünyaya geldi. Gürcü asıllı İslam Hukuku Profesörü Yusuf Ziya Kavakcı ve Alman Dili Ve Edebiyatı Uzmanı Gülseren Gülhan Kavakcı çiftinin kızı olan Merve Kavakcı, çocukluk yıllarını Erzurum’da geçirdi. Daha sonra aile ile birlikte Ankara’ya taşındı ve TED Ankara Koleji’ni bitirdi. Lisans eğitimine Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde başladı, ancak iki senenin sonunda başörtüsü yasağı sebebiyle okulu yarıda bıraktı. Bu olayın sonrasında Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) giden Kavakcı, Texas Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği eğitimi aldı. Merve Kavakcı’nın ayrıca Harvard Üniversitesi Kamu Yönetimi Yüksek Lisansı ve Howard Üniversitesi'nden siyasal bilim doktorası bulunmaktadır.

Merve Kavakcı neden kovuldu?

Merve Kavakcı, 1994 yılında Refah Partisi’ne katıldı. Partinin kadın kollarında aktif olarak görev aldı. Refah Partisi kapatılana kadar faaliyetlerini sürdürdü. Daha sonra 1999 yılında Fazilet Partisi'nden İstanbul milletvekili seçildi. 2 Mayıs 1999'da Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki ant içme törenine başörtülü olarak gelmesi nedeniyle meclisten çıkarılan Kavakcı, aynı yıl içerisinde ABD vatandaşı olduğunu bildirmediği için Türk vatandaşlığından çıkartıldı ve yeniden ABD'ye yerleşti. Washington'da George Washington Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Fakültesi'nde öğretim üyeliği yaptı. Daha sonra Üsküdar Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde öğretim üyesi olarak görev aldı ve aynı üniversitenin Postkolonyal Çalışmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü'nü üstlendi. 3 Temmuz 2017 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla Türk vatandaşlığının kaybedilmesine dair karar kaldırıldı. Merve Kavakcı daha sonra Kuala Lumpur Büyükelçiliği'ne atanarak diplomatik kariyerine devam etti, ancak bu görevi 2 Haziran 2022'de sona erdi. 12 Ağustos 2022 tarihinde Cumhurbaşkanlığı tarafından Dışişleri Bakanlığı Dış Politika Danışma Kurulu'na üye olarak atanan Kavakcı, 23 Mart 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bu görevden alındı.

Merve Kavakcı kaç yaşında?

1968 yılında dünyaya gelen Merve Kavakcı, 55 yaşındadır.

Merve Kavakcı kaç kez evlendi?

Merve Kavakcı, hayatı boyunca toplam 3 evlilik yaptı. İlk evliliğini 1990 ve 1993 yılları arasında Ali Ahmet Abushanab ile gerçekleştirdi. İkinci evliliğini 1999 ve 2005 yılları arasında Bekir Lütfü Yıldırım ile yaptı. Üçüncü ve son evliliğini ise 2010 ve 2017 yılları arasında Cihangir İslam ile sürdürdü.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.