banner18

banner19

banner3

EGİAD’da görev değişimi

Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD) Olağan Genel Kuruluna tek aday olarak giren Alp Avni Yelkenbiçer, derneğin yeni yönetim kurulu başkanı olarak seçildi. Yelkenbiçer, 16. dönemde 25 proje gerçekleştirmeyi planladıklarını ve herkesin tereddüt ettiği bir ortamda doğru örnekler ortaya koymanın vazifeleri olduğunu söyleyerek, “EGİAD’ın misyonu bize ‘Türkiye’nin toplumsal rekabet gücünü geliştirme’ yönünü gösteriyor” dedi. 15. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aslan ise EGİAD’ın liderler yetiştiren bir okul olduğunu söyleyerek, çalışma arkadaşlarına destekleri için teşekkür etti.

Genel 10.03.2021, 14:58
EGİAD’da görev değişimi

Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD) Olağan Genel Kuruluna tek aday olarak giren Alp Avni Yelkenbiçer, derneğin yeni yönetim kurulu başkanı olarak seçildi. Yelkenbiçer, 16. dönemde 25 proje gerçekleştirmeyi planladıklarını ve herkesin tereddüt ettiği bir ortamda doğru örnekler ortaya koymanın vazifeleri olduğunu söyleyerek, “EGİAD’ın misyonu bize ‘Türkiye’nin toplumsal rekabet gücünü geliştirme’ yönünü gösteriyor” dedi. 15. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aslan ise EGİAD’ın liderler yetiştiren bir okul olduğunu söyleyerek, çalışma arkadaşlarına destekleri için teşekkür etti.

İzmir iş dünyasının merakla beklediği ve pandemi sebebiyle 3 aydır ertelenen Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD) Olağan Genel Kurulu, bir otelin konferans salonunda yapıldı. Geniş bir katılımla gerçekleştirilen ve derneğin 16. dönem; yönetim, denetim, danışma kurulu ile haysiyet divanının seçildiği genel kurulunda Alp Avni Yelkenbiçer, tek aday olarak seçime girdi. Yelkenbiçer, derneğin yeni yönetim kurulu başkanı oldu.

Genel kurula; EGİAD Danışma Kurulu ve İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, İMEAK DTO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, ESİAD Başkanı Fadıl Sivri, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, EGİFED Başkanı Aydın Buğra İlter, EGİAD 12. - 13. Dönem Başkanı ve Deva Partisi İzmir İl Başkanı Seda Kaya Ösen, geçmiş dönem başkanları Temel Aycan Şen, Bülent Akgerman, Uğur Barkan, Cüneyt Karagülle katılım gösterdi.

EGİAD, “Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları”nı tüzüğüne aldı

Divan heyeti; Nazif Ulusoy, Yonca Güngör Çınar, Serhan Ceylan, Halit Çim, Açelya Baç’tan oluştu. Genel kurulda, tüzük değişikliklerine de gidildi. EGİAD, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını tüzüğüne alarak, bu alandaki faaliyetlerini resmileştirdi. Buna göre, “Yoksulluğu ortadan kaldırmak, gezegenimizi korumak, ekonomik eşitsizlikle başa çıkmak, sanayileşme, teknolojik ilerleme ve sorumlu üretimi desteklemek, sürdürülebilir tüketimi ve tüm insanların barış ve refah içinde yaşamasını sağlamak ilkelerini benimsemiştir ve üyelerine bu amaçlara uygun faaliyette bulunmalarını önerir” maddesi en dikkat çekti.

“EGİAD liderler yetiştiren bir okuldur”

Genel kurulun açılış konuşmasını 15. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aslan yaptı. Mustafa Aslan, döneminde görev alan yönetim kurulu, komisyon üyeleri, dirsek temasında olduğu paydaşlar ile EGİAD idari kadrosuna iş birlikleri ve destekleri için teşekkür etti. Aslan, projeleri gerçekleştirirken, oldukça kolektif ve interaktif bir yapı içinde çalışıldığını vurgulayarak, pandemi öncesinde, EGİAD’ın dernek merkezine ayda en az bir kere fiziki olarak gelen 150’nin üzerinde üye bulunduğuna dikkat çekti.

EGİAD’ın liderler yetiştiren önemli bir okul olduğunu da hatırlatan Aslan, “Takriben 350 aktif üyesi olan bir dernekte, üyelerin dernek faaliyetlerine yüksek teveccühü ve aktif olma durumu; bizi mutlaka ki birçok dernekten ayırıyor ve bizi, birçok kere söylediğimiz üzere, ‘liderler yetiştiren bir okul’ yapıyor. EGİAD bir okuldur ve liderler yetiştirir. Ben şahsen, iki sene önceki genel kurulumuzun teveccühü ile bu okulun en kıymetli eğitim yeri olan başkanlıktan bugün itibarıyla mezun oluyorum. Tabi ki bu mezuniyet ile benim hayatımdaki eğitim süreci sona ermiyor. Hayatın kendisi, ömür boyu öğrenim ve gelişimi içerir. Bu değerli okulun en üst sınıfından mezun olmanın ağırlığı ile bugün karşınızdayım. Bugünkü mezuniyet ile EGİAD üyeliğim sonlanmıyor. Ancak bu mezuniyet ile beraber, EGİAD içindeki derslerin bugün sonuna gelmiş oluyorum. Beni 30’lu yaşlarımın başında ele alıp, yetiştirip, kendisine Başkan yapan EGİAD’a ve siz çok değerli üyelerine müteşekkirim” dedi.

“EGİAD örnek bir kuruluş”

EGİFED Başkanı Aydın Buğra İlter ise yaptığı konuşmada, sivil toplum örgütlerinin önemine değinerek, güçlü demokrasilerin dayanağını güçlü sivil toplum örgütlerinden aldığını vurguladı. İlter, “EGİAD bağımsızlık, güçlü kurum, üyelerine faydalı girişimlerle her zaman öncü ve örnek bir kuruluş olmuştur. Üyelerine ve bölgesine sağladığı fayda ile fark ortaya koymuştur” ifadelerini kullandı.

Özgener’den Aslan’a teşekkür

EGİAD Danışma Kurulu ve İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener da, EGİAD’ın kent için yaptığı başarılı çalışmaları yakından izleme fırsatı bulduğunu dile getirdi. Özgener, Mustafa Aslan’a zorlu pandemi sürecinde gerçekleştirdiği projeler ve kattığı değer için teşekkür etti. Özgener, pandemi döneminde yaşanılan en önemli gelişmenin dijitalleşme olduğunu belirterek, “Sadece evde kullandığımız internetten bahsetmiyorum. Ticaret ve iş insanları olarak evlerimize kapandığımız dönemde dijital teknolojiler olmasaydı, yıllar süren emek ve çabayla sürdürdüğümüz işlerimizi yitirebilirdik. Yine teknolojinin sağladığı olanaklarla lojistik ve ticaretteki ilerleme, besin ve diğer hayati ihtiyaçlara erişimimizi kolaylaştırdı. Çok daha büyük sorunlar yaşayacağımız bir dönemi siz iş insanlarının dayanışması ve teknolojiyi çok iyi kullanmanız sayesinde yavaş yavaş atlatıyoruz. Bilim, ticaret ve iş insanları bu dönemde çok iyi sınav verdiler. Sağlık çalışanlarının, ulaşım ve lojistik görevlilerinin, temel ihtiyaç maddelerini üreten emekçilerin yanı sıra ekonomiyi ayakta tutmak için gecesini gündüzüne katan sizler de büyük bir alkışı hak ediyorsunuz” diye konuştu.

15. dönemde 253 Faaliyet

Faaliyet Raporunu sunan EGİAD Genel Sekreteri Prof. Dr. Fatih Dalkılıç ise Ocak 2019 tarihinden bugüne gerçekleşen faaliyetleri aktardı. 15. yönetim döneminde 253 faaliyet gerçekleştirildiğini dile getiren Dalkılıç, dönem boyunca pandemi, deprem gibi pek çok olumsuzlukla mücadele edilmesine karşın bu zorlu süreçte dahi 100’e yakın faaliyet, toplantı ve etkinliğin Covid şartlarında zoom üzerinden hayata geçirildiğine dikkat çekti.

16 döneme 25 proje

Daha sonra genel kurul, EGİAD yönetimine aday olan Alp Avni Yelkenbiçer’in konuşmasıyla devam etti. Yelkenbiçer, hem EGİAD Başkan Vekili hem de başkan adayı olarak yaptığı konuşmada, 16. döneme ilişkin 25 projesinin olduğunu belirterek,

“Gelecek kuşaklara sorumluluğumuz olduğuna inandığımız için Birleşmiş Milletlerin 2030 yılı için oluşturduğu Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini derneğimizin merkezine alacağız” dedi.

Yelkenbiçer, EGİAD’ın önümüzdeki 2 yılını planlarken önceliklerinin dinamizm ve sürdürülebilirlik olduğunu kaydetti. Her işte sürdürülebilirliği gündeme taşımayı, döngüsel ekonomiyi, eşitliği ve şeffaflığı ön plana çıkarmayı hedeflediklerini vurgulayan Yelkenbiçer, “Toplumsal eşitsizliklerin önüne geçilmesi, cinsiyet eşitsizliğin azaltılması, çeşitliliklerin zenginlik olarak görülmesi, insana yakışır iş ve ekonomik büyüme, gelecek kuşaklara karşı sorumluluğumuz olan çevre bilinci yani sorumlu üretim ve tüketim artık hep gündemimizde olacak konular. Bazen farkındalık oluşturarak, bazen örnek teşkil ederek ama bazen de liderlik rolü üstlenerek taşları ülkemiz lehine yerinden oynatabilmeyi hedefliyoruz. Dinamizm ve sürdürülebilirlik önceliklerimiz çerçevesinde, EGİAD Girişimcilik, EGİAD Global, EGİAD Dijitalleşme, EGİAD Kültür Sanat ve Spor, EGİAD Gelecek, EGİAD Konuşuyor, EGİAD Sanayi olmak üzere toplam 7 alana yayılan 25 proje hazırlamış durumdayız. Yine Birleşmiş Milletler’in programında yer alan ’hedefler için ortaklıklar kurma’ yaklaşımını yoğun olarak kullanacağız. Attığımız her adımın da spesifik bir alanda ve somut bir şekilde etki etmesi hedefimiz olacak. Çalışmalarımız içinde çevre duyarlılığı ve sürdürülebilirlik ön planda olacak. Avrupa Topluluğu’nun yeşil mutabakat şartı ve İzmir Büyükşehir Belediyesinin de gündeminde olan yeşil şehir konularında çaba sarf edeceğiz. Yeni teknolojiler ve girişimcilik alanlarındaysa, EGİAD Melekleri inisiyatifimizle 5 yılı aşkın süredir başarıyla devam eden yolculuğumuz artarak sürecek” diye konuştu.

Yelkenbiçer projelerini özetledi

İki yıla yayılan ayrıntılı bir takvim çerçevesinde dikkat çekmeyi, gündem oluşturmayı, bilinç oluşturmayı hedefleyeceklerini vurgulayan Yelkenbiçer, belli başlı projelerinin açılımını şu şekilde özetledi:

“Sürdürülebilir tarım, sürdürülebilir tedarik zincirleri, sürdürülebilir üretim çalışma konularımız olacak. Döngüsel ekonomi kavramı ile ilgili bir Think Tank raporu yazmayı planlıyoruz. Hükümetimizin Sıfır Atık politikasını dernek merkezimizde ve üye iş yerlerimizde uygulamaya almayı planlıyoruz. Yine AB’nin Yeşil Mutabakat prensiplerini ele alacağız. Bunların yanında 2013 yılında dernek olarak imzacısı olduğumuz Global Compact’in 10 ilkesini de üyelerimize anlatacağız. İnsan hakları, çalışma standartları ve çevre anlamında öncü olacağımız uygulamalar geliştirmeyi planlıyoruz. Çağımızın gereği olarak dijitalleşmeyi ele alacağız. Üyelerimizin dijitalleşme yolculuğunda, onlara uygun partnerler seçerek, üniversite teknoloji transfer ofisleriyle çalışarak dijital karnelerini hazırlayacağız. İzmir’de yaşayan yabancı uyruklu öğrenciler ve profesyoneller için bir merkez olmak istiyoruz. Onların sosyal kültürel paylaşımlarını yapabilecekleri, öğrencilere staj imkanı sağlayabileceğimiz, profesyonellerin deneyimlerinden faydalanabileceğimiz bir dernek olmak istiyoruz. Ülkelerine döndüklerinde EGİAD’ın ve ülkemizin gönül elçileri olmalarını sağlamak istiyoruz. Genç İş İnsanları Derneği olduğumuz için aramıza katılan Z kuşağı temsilcisi arkadaşlarımıza derneğimizin dilini, işleyişini, projelerini daha güncel ve daha cazip hale getirip onların dernek için aidiyetlerini hızlandırmak istiyoruz. Onlara EGİAD’ın geleneklerini öğretip, sonraki yıllarda da EGİAD’ın liderliğini onların üretkenliği üzerine inşa edeceğimize inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

“EGİAD’ın misyonu bize ‘Türkiye’nin toplumsal rekabet gücünü geliştirme’ yönünü gösteriyor”

EGİAD’ın daha fazla etki oluşturması, daha fazla insanın hayatına değer katması için çalışacaklarını ifade eden Yelkenbiçer, tüm hızıyla süren globalleşmenin son bir yıldır adeta bedelinin ödendiğine de dikkat çekerek, “Dünya çapında iş yaparken ve dünyanın her yerine seyahat ederken, bir anda en küçük birim olan çekirdek ailelerimize geri döndük. Covid-19 salgını hepimizi ve her kurumu olduğu gibi EGİAD’ı da bir değişime zorladı. En büyük enerjisini birbirinden alan bir topluluk olarak, yüz yüze bir araya gelmeden de başarılı EGİAD işleri yapabileceğimizi kanıtladık; ama artık yalnızca devamlılığı sağlamakla yetinemeyiz ve bu şartlara uygun ‘en iyi’ seçenekleri ortaya koymak için EGİAD’ın söyleyecek sözü olduğunu göstermeliyiz. İyi fikirler üretmek, hiç gidilmemiş yerlere doğru yol açmak, herkesin tereddüt ettiği bir ortamda doğru örnekler ortaya koymak herkesten çok bizim vazifemizdir ya da biz bu ‘öncü’ rolünü kendimize görev addediyoruz; çünkü pusula kabul ettiğimiz EGİAD’ın misyonu bize ‘Türkiye’nin toplumsal rekabet gücünü geliştirme’ yönünü gösteriyor. O rekabet gücüne de en çok bugün ihtiyaç var” dedi.

EGİAD’ın 16. dönem yönetim kurulunda şu isimler yer alıyor:

Alp Avni Yelkenbiçer, Başak Çayır Canatan, Cem Demirci, Fatih Mehmet Sancak, Filip Minasyan, Frederic Pagy, Kaan Özhelvacı, Oğuz Sertaç Yılmaz, Özveri Yandaş Okay, Pınar Berberoğlu, Süleyman Tutum, Can Bosor, Sevim Doğanoğlu, Müge Şahin, Ece Elbirlik Ürkmez, Yağmur Yarol, Ali Kolcu, Erkan Karacar, Mert Hacıraifoğlu, Arda Yılmaz, Eyüpcan Nadas, Can Atik.

Yorumlar (0)
13
açık
Namaz Vakti 17 Mayıs 2021
İmsak 04:11
Güneş 05:52
Öğle 13:13
İkindi 17:04
Akşam 20:24
Yatsı 21:57
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 36 83
2. M. United 36 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 36 64
5. Liverpool 36 63
6. Tottenham 36 59
7. West Ham 36 59
8. Everton 36 56
9. Arsenal 36 55
10. Leeds United 36 53
11. Aston Villa 36 49
12. Wolverhampton 36 45
13. Crystal Palace 36 44
14. Southampton 36 43
15. Burnley 36 39
16. Newcastle 36 39
17. Brighton 36 38
18. Fulham 36 27
19. West Bromwich 36 26
20. Sheffield United 36 20
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 37 83
2. Real Madrid 37 81
3. Barcelona 37 76
4. Sevilla 37 74
5. Real Sociedad 37 59
6. Real Betis 37 58
7. Villarreal 37 58
8. Celta de Vigo 37 53
9. Athletic Bilbao 37 46
10. Granada 37 45
11. Osasuna 37 44
12. Cádiz 37 43
13. Valencia 37 42
14. Levante 37 40
15. Deportivo Alaves 37 38
16. Getafe 37 37
17. Huesca 37 33
18. Elche 37 33
19. Real Valladolid 37 31
20. Eibar 37 30