TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı kimdir?

Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı olan Bülent Eczacıbaşı’nın kayınpederi eski bakanlardan Prof. Dr. Turhan Esener hayatını kaybetti. Peki, Bülent Eczacıbaşı kimdir? Bülent Eczacıbaşı kaç yaşında?

Haber Giriş Tarihi: 05.02.2024 15:39
Haber Güncellenme Tarihi: 05.02.2024 15:39
Kaynak: HABER MERKEZİ
Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı kimdir?

İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı’nın babası ve Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı’nın kayınpederi olan eski bakanlardan Prof. Dr. Turhan Esener, hayatını kaybetti. 99 yaşındaki deneyimli siyasetçi ve akademisyen Esener, yaşamını yitirdi. Peki, Bülent Eczacıbaşı kimdir? Bülent Eczacıbaşı kaç yaşında?

BÜLENT ECZACIBAŞI KİMDİR?

Ferit Bülent Eczacıbaşı, 1949 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. İş dünyasındaki başarılarıyla tanınan Eczacıbaşı, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

İstanbul Alman Lisesi'ndeki eğitimini 1968 yılında tamamlayan Bülent Eczacıbaşı, lisans eğitimini Imperial College London kimya bölümünde, yüksek lisans derecesini ise Massachusetts Institute of Technology Kimya Mühendisliği bölümünde aldı. 1974 yılında çalışma hayatına adım atan Eczacıbaşı, başta Türk Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) olmak üzere birçok önemli kurumda liderlik pozisyonlarında bulundu.

1991-93 yıllarında TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanlığı, 1997-2001 yıllarında TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanlığı, 1993-97 yıllarında Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) Kurucu Yönetim Kurulu Başkanlığı, 2000-2008 yıllarında İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS) Yönetim Kurulu Başkanlığı gibi önemli görevler üstlendi. Eczacıbaşı, aynı zamanda Eczacıbaşı Topluluğu şirketlerinde Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini başarıyla yürütmektedir.

Bülent Eczacıbaşı'nın toplumsal sorumluluk projelerindeki aktif rolü ve liderlik vasıfları, ona iş dünyasında "En Sorumlu Lider" unvanını kazandırdı. Fransız Devlet Nişanı ve İtalya Cumhurbaşkanlığı Dayanışma Nişanı sahibi olan Eczacıbaşı'nın birçok sivil toplum kuruluşunda da etkin rolü bulunmaktadır.

İstanbul Modern Sanat Vakfı’nın Mütevelli Heyeti Başkanlığı, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Yönetim Kurulu Başkanlığı ve TESEV Yüksek Danışma Kurulu Üyeliği gibi görevlerini sürdüren Bülent Eczacıbaşı, fotoğraf tutkusuyla da bilinir. "İşim Gücüm Budur Benim" ve "Yoldan" adlı kitaplarıyla sanat ve iş dünyasındaki deneyimlerini paylaşmıştır.

BÜLENT ECZACIBAŞI KAÇ YAŞINDA?

1949 yılında dünyaya gelen Eczacıbaşı, 2024 yılında 75 yaşındadır.

BÜLENT ECZACIBAŞI NE MEZUNU?

İstanbul Alman Lisesi'ndeki eğitimini 1968 yılında tamamlayan Bülent Eczacıbaşı, lisans eğitimini Imperial College London kimya bölümünde, yüksek lisans derecesini ise Massachusetts Institute of Technology Kimya Mühendisliği bölümünde aldı.

BÜLENT ECZACIBAŞI KAÇ ÇOCUĞU VAR?

25 Aralık 1980 yılında Oya Eczacıbaşı ile evlendi. Nejat Emre ve Esra adında iki çocuğu vardır.

Kaynak: HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.