TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Cumhuriyet Halk Partisi sözcüsü Faik Öztrak kimdir?

Eski İçişleri Bakanlarından Orhan Öztrak'ın oğlu ve Cumhuriyet Halk Partisi sözcüsü Faik Öztrak kimdir? İşte detaylar...

Haber Giriş Tarihi: 01.03.2024 11:09
Haber Güncellenme Tarihi: 01.03.2024 11:09
Kaynak: HABER MERKEZİ
Cumhuriyet Halk Partisi sözcüsü Faik Öztrak kimdir?

Sıkça gerçekleştirdiği basın açıklamaları ve siyasi çıkışlarıyla gündemde kalan Öztrak, CHP'nin sözcüsü olarak da aktif bir rol üstlenmektedir. Peki Siyasi arenada ve ekonomi sahasında kazandığı deneyim ile dikkat çeken Faik Öztrak kimdir? Detaylar haberimizin devamında...

FAİK ÖZTRAK KİMDİR?

26 Mart 1954 yılında Ankara'da doğan Faik Öztrak, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümü'nden 1977 yılında mezun oldu. 1987 yılında Birmingham Üniversitesi'nde Kalkınma Finansmanı alanında lisansüstü diploma ve master derecelerini elde etmiştir.

Meslek yaşamına 1978 yılında Devlet Planlama Teşkilatı'nda (DPT) başlayan Öztrak, DPT'de çeşitli kademelerde görevler üstlenerek Daire Başkanlığı, Genel Müdürlük ve Müsteşar Yardımcılığı gibi önemli pozisyonlarda bulunmuştur.

2000 yılında, Türk bankacılık sektörünün düzenlenmesinden ve denetlenmesinden sorumlu olan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nda Başkan Yardımcısı olarak görev almıştır. 2001 ekonomik krizi sonrasında ise Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş'in Hazine Müsteşarı olmuştur.
Bu dönemde, Kemal Derviş ile birlikte Türkiye'nin Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı'nın hazırlanması, uygulanması ve uluslararası kuruluşlarla müzakeresi sürecinde bürokrasi içinde koordinasyon görevini üstlenmiştir.

Hükûmet değişikliğinin ardından 2003 yılında Hazine Müsteşarlığı'ndan ayrılan Faik Öztrak, gazetecilik ve eğitim alanlarında da faaliyet göstermiştir. Milliyet Gazetesi'nde ekonomi politikaları üzerine köşe yazarlığı yapmış, Ortadoğu Teknik Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi'nde konuk öğretim üyeliği ve TÜSİAD-Koç Üniversitesi Ekonomik Araştırma Forumu direktörlüğü gibi görevlerde bulunmuştur.

Siyasi kariyerine CHP'de devam eden Faik Öztrak, 23., 24., 25., 26., 27. ve 28. dönemlerde Tekirdağ Milletvekili olarak seçilmiştir. TBMM'de Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliği ve Avrupa-Akdeniz Parlamenter Asamblesi Türk Grubu'nda yer almış, ayrıca Asamble'ye bağlı Ekonomik ve Mali İşler, Sosyal İşler ve Eğitim Komisyonu Başkanlığı gibi önemli görevleri üstlenmiştir. 24. dönemde NATO Parlamenter Asamblesi (NATO-PA) üyeliği yaparak, NATO-PA Ekonomi ve Güvenlik Komitesi Başkanlığı görevini üstlenmiştir. Halen, 28. dönemde Tekirdağ'dan 1. sırada milletvekili adayı olarak gösterilen Faik Öztrak, 2008-2016 yılları arasında CHP'de Parti Meclisi üyeliği, Genel Saymanlık, Ekonomi Politikaları, İşveren Sendikaları ve Kuruluşları, Dış İlişkiler (Vekaleten) Genel Başkan Yardımcılığı gibi önemli görevleri üstlenmiştir.

FAİK ÖZTRAK NERELİ?

Ankara'da 26 Mart 1954 tarihinde dünyaya gelen Faik Öztrak'ın babasının adı A. Orhan, annesinin adı ise Ayten'dir.

FAİK ÖZTRAK TWİTTER?

NATO-PA Transatlantik Ekonomik İlişkiler Alt Komitesi Başkanlığı görevini yürüten Öztrak'ın twitter hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

FAİK ÖZTRAK KİMİNLE EVLENDİ?

Fatih Öztrak evli ve bir çocuk babasıdır. Eşinin adı ise Nilgün Öztrak olup çiftin Orhan Öztrak adında bir oğlu vardır.

FAİK ÖZTRAK YERİNE KİM GELDİ?

Özgür Özel'in Kemal Kılıçdaroğlu'ndan CHP Genel Başkanlığı görevini devralmasıyla birlikte, partide değişim rüzgarları esti. 38. Olağan Kurultay'da seçilen Parti Meclisi (PM) üyeleri, Özgür Özel başkanlığında ilk toplantılarını gerçekleştirdi. Bu toplantıda, Cumhuriyet Halk Partisi'nin yeni Merkez Yürütme Kurulu (MYK) oluşturuldu. Özel liderliğindeki yeni yönetim, partinin stratejilerini ve politikalarını belirlemek üzere önemli kararlar almaya hazırlanıyor. Buna göre Fatih Öztrak'ın yerine Deniz Yücel getirildi

Kaynak: HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.