TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Aziz Valentine kimdir? Aziz Valentine hikayesi nedir?

14 Şubat tarihinde kutlanan Sevgililer Günü, kökenini Roma dönemine dayanan ve üç gün süren Lupercalia adlı bir festivalden almaktadır. Günümüzde ise bazı toplumlarda "Aziz Valentin Günü" olarak bilinir. Ancak, Sevgililer Günü'nün adını taşıyan Aziz Valentine kimdir? İşte detaylar…

Haber Giriş Tarihi: 08.02.2024 16:33
Haber Güncellenme Tarihi: 08.02.2024 16:33
Kaynak: HABER MERKEZİ
Aziz Valentine kimdir? Aziz Valentine hikayesi nedir?

Her yılın 14 Şubat'ında birçok ülkede kutlanan Sevgililer Günü, Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanmaktadır. Bu özel gün, Valentine isimli bir din adamı için ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu nedenle, bazı toplumlarda "Aziz Valentin Günü" (St. Valentine's Day) olarak adlandırılır. Peki, Aziz Valentine kimdir?

AZİZ VALENTİNE KİMDİR?

Valentine Günü, ilk resmi olarak 496 yılında 14 Şubat'ta Papa Gelasius tarafından ilan edilmiştir. Aziz Valentine ismini o dönemin şehitlerinden birinden almaktadır, ancak hangi şehit olduğu konusunda kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

En yaygın açıklamaya göre, Aziz Valentine'in Roma'da bir rahip olduğu ve 3. yüzyılda şehit edildiği belirtilmektedir. Ancak bu dönemde yaşamış olan başka iki Aziz Valentine olduğu da kaydedilmiştir. Romantik aşk ile Valentine arasındaki bağlantı tarihi dokümanlarda geçmemekte olup, bazı tarihçilere göre sadece bir efsanedir. Aziz Valentine'in onuruna kutlama günü, 14 Şubat 496 tarihinde Papa Gelasius tarafından resmi olarak ilan edilmiştir.

Kilise, 1969 yılında Aziz Valentine Günü'nü takviminden çıkarmıştır.

aziz valentine

AZİZ VALENTİNE HİKAYESİ NEDİR?

Aziz Valentine hikayesi yine Romalılar döneminde, 13. yüzyılda, İmparator Claudius II her ikisinin de adı Valentine olan iki din görevlisini, farklı yıllarda, ölüme mahkum etti. Bu şehitleri onurlandırmak adına, Katolik Kilisesi onların öldükleri gün olan 14 Şubat'ın "Aziz Valentine Günü” olarak kutlanmasını kabul etti

Kaynak: HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.