TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Astsubay kıdemli üstçavuş maaşı ne kadar? Astsubay kıdemli üstçavuş maaşı 2024 yılında ne kadar oldu?

Astsubay olmak isteyen birçok genç maaşlara gelen zamları merak ediyor. Son zamların ardından astsubay kıdemli üstçavuş maaşı 2024 yılında ne kadar oldu sorusu çokça merak ediliyor. Peki

Haber Giriş Tarihi: 15.03.2024 16:34
Haber Güncellenme Tarihi: 15.03.2024 16:34
Kaynak: HABER MERKEZİ
Astsubay kıdemli üstçavuş maaşı ne kadar? Astsubay kıdemli üstçavuş maaşı 2024 yılında ne kadar oldu?

Yeni zammıyla beraber astsubay kıdemli üstçavuş maaşıları insanlar tarafından merak söz konusu oldu. Biz de sizin için 2024 yılı astsubay kıdemli üstçavuş maaşlarını derledik. Peki astsubay kıdemli üstçavuş maaşı ne kadar oldu? İşte astsubay kıdemli üstçavuş hakkında merak edilen detaylar...

Astsubaylar arasında en üst rütbe kıdemli başçavuştur. Bu rütbeye yükselmek için uzun yıllar boyunca ülkeye hizmet etmek gerekir. 2024 yılında bu meslek sınıfı 42.000 TL ile 50.000 TL arasında maaş almaktadır. Ancak, doğu görevinde terör örgütleriyle mücadele eden ve sık sık operasyonlara katılan astsubaylar için, bu maaşa ek olarak 7.500 TL ile 10.000 TL arasında terör tazminatı uygulanmaktadır. Bu tazminat, kıdeme bağlı olarak 50.000 TL'ye kadar çıkabilmektedir.

ASTSUBAY KIDEMLİ ÜSTÇAVUŞ NASIL OLUNUR?

Astsubay kıdemli üstçavuş olabilmek için belirli şartları yerine getirmek ve ilerlemek gerekmektedir.

Sivil kaynaktan tedarik edilen ve 4 yıllık üniversite mezunu olan bir kişi astsubaylık pozisyonuna atanmışsa, belirli bir süre sonra terfi ederek kıdem alabilir ve rütbesi yükselebilir. Bu durumda izlenen süreç şu şekildedir:

4 yıllık üniversite mezunu bir kişi, sivil kaynaktan astsubay olmaya kabul edilir. Sivil kaynaktan astsubay adayı olarak kabul edilen kişi, Astsubay Çavuş rütbesiyle göreve başlar. Astsubay Çavuş olarak göreve başlayan kişiye, sivil üniversite eğitiminden dolayı 2 yıl kıdem verilir. Böylece, 2 yıl görev yapmasının ardından astsubaylık kariyerindeki kıdemi artar. Astsubay Çavuş olarak göreve başladıktan bir yıl sonra, artan kıdemi ve başarılı performansıyla Astsubay Kıdemli Çavuş rütbesine terfi edilir.

Bu süreçte, astsubay adayının gösterdiği performans, eğitim ve diğer faktörlerin de terfi sürecinde etkili olduğunu belirtmek önemlidir. Astsubaylık kariyerinde ilerleme, hem yeteneklerin gösterilmesi hem de askeri gerekliliklerin karşılanmasıyla mümkün olur.

Kaynak: HABER MERKEZİ

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.