TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Amentü duasının faziletleri nelerdir? Amentü duası ve anlamı

Amentü duası nasıl okunur? İşte amentü duasının Türkçe okunuşu meali ve faziletleri…

Haber Giriş Tarihi: 01.12.2023 09:52
Haber Güncellenme Tarihi:
Kaynak: Haber Merkezi
ilksesgazetesi.com
Amentü duasının faziletleri nelerdir? Amentü duası ve anlamı

Birçok insan kendisini rahatlatmak ve dileklerinin hızlıca kabul olması için Allah’tan yardım diler. Amentü duası okunuşu ve anlamı da en çok aratılan dualar arasında yer alıyor. Peki amentü duası ve anlamı nedir? Amentü duasının faziletleri nelerdir? Sizler için detayları derledik. Dualarınız kabul olsun…

AMENTÜ DUASI ANLAMI

Amentü duasının anlamı nedir? İşte anlayarak dua etmenin sırları…

Ben Allâh-ü Te'âlâ'ya, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe, kadere, hayır ve şerrin Allâh-ü Te'âlâ'nın yaratmasıyla olduğuna inandım. Öldükten sonra dirilmek de haktır. Ben şahadet ederim ki, Allâh-ü Te'âlâ'dan başka ilâh yoktur. Ve yine şahadet ederim ki, Muhammed (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) O'nun kulu ve peygamberidir.

Amentü kelime anlamı olarak inandım, iman ettim demektir. Duanın anlamına baktığımızda da imanın 6 şartına inanmayı ve Peygamber Efendimiz'in (S.a.v.) Allah'ın kulu ve peygamberi olduğunu dilimizle söylediğimiz bir duadır.

Amentü duasını okuduğunuz her zaman; Allah'a iman ettiğinizi, imanın şartlarına inandığınızı ve Hz. Muhammed'in (S.A.V.) O'nun kulu ve peygamberi olduğunu söylemeniz demektir.

AMENTÜ DUASI OKUNUŞU

Amentü billahi ve melâiketihi, ve kütübihî ve rusülihî ve'l yevmi'l-âhıri ve bi'l-kaderi, hayrihî ve şerrihi mina'llâhi teâlâ ve'l-ba'sü ba'de'l mevt. Haggun, Eşhedü en lâ ilâhe illAllâh ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve rasûlühü.

AMENTÜ DUASININ FAZİLETLERİ

Amentü duası küçük yaşlarda ilk olarak ezberlenen ve öğretilen dualardan biridir. Çünkü Amentü Allah’a iman ettiğimizi ve Hz. Muhammed’in (S.A.V) Allah’ın kulu ve peygamberi olduğunu söylediğimiz bir duadır. Amentü duası faziletleri duanın anlamı itibari ile en değerli dualar arasında yer almaktadır.

Amentü duası her zaman okunabilir ancak namazlarda okunmaz, ama namazlardan sonra dua ederken okunabilir, çünkü bu dua ile mümin her zaman kendini manevi yönden dinç tutar, amentü ile imanını tekrar dili ile tasdik eder. Amentü duası faziletleri çok önemli olduğundan dua edeceğimiz her zaman Amentüye de duamızın bir bölümünde yer vermek doğru olacaktır.

Müslüman olamayan biri bile Amentü duasını inanarak, anlamını bilerek okuduğunda, iman eder ve Müslüman olur. Çünkü Amentü duası, İslam dininin iman esaslarını ortaya koyan bir duadır.

Bu haber de ilginizi çekebilir: Bir kişide nazar olduğu nasıl belli olur? Nazar Duası yazılışı ve okunuşu

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.