TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Almanya Mavi Kart Nedir? Almanya Mavi Kart Nasıl Alınır?

Yüksek yaşam koşullarına sahip olan Almanya’da yaşamak ve orada çalışmak isteyenler için başvurulan bir yol da Almanya Mavi Kart sahibi olmak. Peki çok kişi tarafından araştırılan Almanya Mavi Kart hakkında merak edilen tüm detayları sizler için derledik. Detaylar haberimizde…

Haber Giriş Tarihi: 02.06.2024 15:42
Haber Güncellenme Tarihi: 02.06.2024 15:42
Kaynak: HABER MERKEZİ
Almanya Mavi Kart Nedir? Almanya Mavi Kart Nasıl Alınır?

Kariyerine Almanya’Da devam etmek isteyen kişiler tarafından merak edilen ve araştırılan Almanya Mavi Kart ile ilgili detaylı bilgileri sizler için derledik. Peki Almanya Mavi Kart nedir ve nasıl alınır? Mavi kart için gerekli koşullar nelerdir? İşte merak edilen tüm detaylar…

Almanya Mavi Kart Nedir?

Mavi Kart, AB/AEA ülke vatandaşı olmayan nitelikli bireyler için çalışma ve oturma izni sağlayan bir programdır. Avrupa Birliği Mavi Kart programı, Avrupa'da süresiz ikamet hakkı sağlayarak kapsamlı sosyal ve ekonomik fırsatlar sunar. Bu program, Avrupa Birliği dışındaki yüksek eğitimli ve nitelikli bireyleri Avrupa'ya çekmeyi amaçlar. Mavi Kart, Birleşik Krallık, İrlanda ve Danimarka hariç tüm AB ülkelerinde geçerlidir. Almanya'da Mavi Kart almak için Almanca dil şartı aranmamaktadır. Almanca dilini bilmeyenler için kalıcı oturma süresi 33 ay iken Almanca bilenler için bu süre 21 aydır. Mavi Kart'ın sağladığı bazı imkanlar ise şunlardır:

Yıllık en az 50.000 Euro brüt maaş geliri,

Sosyo-ekonomik haklar,

Kalıcı ikamet imkanı,

Almanya Vatandaşları ile seçme ve seçilme hakkı haricinde eşit haklar

Aile üyelerinin hepsine aynı anda oturma izni alma imkanı.

2012 yılından beri yürürlükte olan Mavi Kart, yüksek eğitimli bireylerin Avrupa'ya yerleşmesini kolaylaştırmayı hedefler. Almanya'nın sunduğu Mavi Kart imkanları arasında bireylere özel haklar bulunmaktadır. Bu haklar:

Yüksek nitelikli bir işte sigortalı olarak 33 ay çalıştıktan sonra daimi oturma izni alabilirler. Birey, Almanca dil yeterliliğini B1 seviyesinde kanıtlarsa, 33 aylık süre 21 aya düşer.

Yüksek nitelikli bir işte 18 ay çalıştıktan sonra, başka bir AB ülkesine giriş yapabilir ve bir aylık sürecin ardından o ülkede Mavi Kart başvurusunda bulunabilirler.

Aile bireylerini de kapsayan Mavi Kart, eşler için dil şartı aranmaksızın çalışma izni sağlar.

Almanya'da oturma izni iptal olmadan 12 ay boyunca başka bir AB ülkesinde bulunabilirler. Bu hak, diğer aile bireyleri için de geçerlidir.

Almanya Mavi Kart Nasıl Alınır?

Mavi Kart başvurusu, Almanya'da oturum izni başvurularının kabul edildiği Nüfus Müdürlüğü veya Göçmenlik Dairesi'ne şahsen başvurarak yapılır. Başvuru formu doldurulmalı ve gerekli belgelerle birlikte başvuru yapılmalıdır.

Almanya Mavi Kart İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Almanya'da Mavi Kart başvurusu yapmak isteyen kişilerin sunması gereken belgeler bulunmaktadır. İlk olarak, başvuru sahibinin pasaportunun fotokopisi gereklidir. Ayrıca, Almanya'da kalacak olan kişinin Mavi Kart başvurusu için bir iş teklifi alması gerekmektedir. Bu nedenle, iş teklifine dair belgelerin de eksiksiz olarak sunulması önemlidir. Bunun yanı sıra, başvuru sahibinin sağlık sigortası belgesi, biyometrik fotoğraf, mezuniyet diploması veya mesleki yeterlilik belgesi gibi belgeler de başvuru sürecinde talep edilmektedir.

Ayrıca, başvuru sahibinin Almanca dil yeterlilik belgesi sunması da gereklidir. Bu belge, başvuru sahibinin Almanya'da günlük yaşamını sürdürebilecek düzeyde Almanca konuşabildiğini göstermektedir. Belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde sunulması, Mavi Kart başvuru sürecinde olumlu sonuç alınması için önemlidir.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.