Mayıs seçimleri sonrasında CHP Genel Merkezi’nde ‘değişim’ sesleri yükselmeye başlamış ve ardından kurultay ve kongreler için start verilmişti.

CHP İzmir’de mahalle delege seçimlerinin ardından 5 Ağustos Cumartesi günü başlayan ilçe kongreleri maratonu dün dört ilçede gerçekleştirilen kongrelerle birlikte son bulmuştu.

İzmir’in 30 ilçesindeki kongrelerin çoğunda iki rakipli başkanlık yarışı geçerken özellikle Bayraklı, Konak, Çiğli, Güzelbahçe ve Karabağlar gibi ilçelerde seçimler, kavga boyutuna varan tartışmalara sahne oldu.

Öte yandan; kongrelere damgasını vuran ‘değişim’ konusu olurken partinin genel merkez düzeyinde başlayan ‘değişim’ rüzgarı tabanda çok karşılık bulamadı.

Kongre maratonunda 30 ilçe başkanının 14’ünde mevcut ilçe başkanlarıyla ‘yola devam’ denirken 16 ilçede ise başkanlık koltuğuna yeni isimler oturdu.

‘YOLA DEVAM’ DENİLEN İLÇELER

Bayraklı

Örgüt içi kutuplaşmanın en yoğun olduğu ilçe olan Bayraklı’da mevcut ilçe başkanı Didem Gültekin’in karşısında muhalefet birleşmiş ve Mutlu Odabaş’ı aday göstermişti. Seçimlere ‘belediye müdahalesi’nin gündem olduğu kongrede Gültekin, oyların çoğunu alarak ilçe başkanlığına devam eden isim oldu.

Karabağlar

Karabağlar İlçe Başkanı Mehmet Türkbay’ın milletvekili adayı olmak için istifa etmesinin ardından ilçe başkanlığına Bülent Sözüpek atanmıştı. Atamayla gelen Sözüpek, sandıktan da başkan olarak çıkmak istediğini söylerken kongrede Sözüpek’in karşında Emel Tangobay aday olarak çıkmıştı. ‘liste krizi’nin yaşandığı kongrede, Sözüpek sandıktan da başkan olarak çıkarak güven tazeledi.

chpbornova_ilkses

Bornova

Kongre maratonunda en hareketli geçen ilçelerden biri olan Bornova’da da mevcut ilçe başkanı Ertürk Çapın’ın karşısına muhalefet, Volkan Koçanalı’yı aday çıkarmıştı. Parti içi çekişme ve Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ ile CHP İzmir Milletvekili Mahir Polar arasındaki gerilimin damga vurduğu kongrede, Çapın yeniden ilçe başkanı seçildi.

Mevcut başkanlarla devam eden diğer ilçeler ise; Balçova’da Murat Aküzüm, Beydağ’da Özlem Kaynak Topuz, Çeşme’de Sait Kavasoğullar, Dikili’de Emre Kırlı, Gaziemir’de Kasım Özkan, Narlıdere’de Mesut Durgun, Karaburun’da Erdal Subaşı, Kınık’ta İsmail Yılmaz, Kiraz’da Yücel Çetinkaya, Tire’de Nejat Bozkurt ve Urla’da Pelin Karasakal oldu.

‘DEĞİŞİMİN’ ETKİLİ OLDUĞU İLÇELER

Kongre maratonunda CHP İzmir’de 16 ilçede bayrak değişimi yaşandı.

Çiğli

Dün gerçekleştirilen ve ‘liste krizinin’ kavgaya döndüğü Çiğli İlçe Kongresi, bayrak değişimi yaşanan ilçelerden biri oldu. Kongrede mevcut ilçe başkanı Mert Özcan başkanlık için aday olmazken kongrede uzlaşı adayı olarak Erkan Akar çıkarıldı. Bayrak değişiminin yaşandığı ve listeye yazılan isimler nedeniyle oy sandıklarının kırıldığı kongrenin iptali için tutanak tutuldu.

chpkarsiyaka_ilkses

Karşıyaka

Uzlaşı adayının çıkarıldığı ve ilçe başkanının değiştiği ilçelerden biri de CHP’nin İzmir’deki oy deposu olarak bilinen Karşıyaka oldu. Daha önce ilçe eski başkanı Adnan Alabay ve Serdar Aktop’un adaylık için isimlerinin geçtiği ilçede örgüt, uzlaşı adayı çıkarma kararı aldı. Levent Güçlü’nün tek aday olduğu kongrede yine ‘belediye-örgüt’ çatışması gündem oldu. Kongrenin en dikkat çeken ayrıntısı ise Güçlü’nün listesinde yer alan Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay ve Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin’in kardeşi Abdullah Engin’in örgütte birçok isimden çizik yemesi oldu.

chpguzelbahce_ilkses

Güzelbahçe

Mevcut ilçe başkanı Çağlayan Bilge’nin ‘genç hareketin önünü açmak’ adına aday olmadığı CHP Güzelbahçe de değişimin yaşandığı ilçelerden biri oldu. Liste krizinin yaşandığı kongrede Gençlik Kolları İlçe Başkanı Devrim Seyrek ile Büyükşehir çalışanı Vural Gezer başkanlık için yarıştı. Yarışın kazananı ise Devrim Seyrek oldu.

CHP İzmir’de bayrak değişiminin yaşandığı diğer ilçeler ise; Aliağa’da Ali Serçe, Buca’da Çağdaş Kaya, Bayındır’da Arif Uyguner, Bergama’da İsmail Durmaz, Foça’da Esen Çeşmeci, Kemalpaşa’da Ahmet Yılmaz, Konak’ta Ozan Ali İlgazi, Menderes’te Ahmet Karakurt, Menemen’de Hüseyin Özbey, Ödemiş’te Bülent Eker, Seferihisar’da Rahmi Tezel Çınar, Selçuk’ta İpek Onbaşıoğlu ve Torbalı’da Hakkı Polat oldu.

İzmirli hayvan dostları Buca’da buluştu İzmirli hayvan dostları Buca’da buluştu

BU İÇERİK DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: GÜMRÜKÇÜ’DEN LİSTE TEPKİSİ: DELEGELİKTEN DE İSTİFA ETTİ!

Kaynak: TENZİLE AŞÇI