İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, suyun hayatımızdaki önemini ve sürdürülebilirliğini konuşmak için “Gençlerin KonuSU Gelecek” temalı gençlik çalıştayıdüzenledi. İzmir Kent Konseyi Gençlik Meclisi ve Ege Çağdaş Eğitim Vakfı işbirliği ile düzenlenen çalıştaya katılım sağlayan lise öğrencisi 30 genç, geleceğe ışık tutacak fikirlerini paylaştı.

Başkan Tunç Soyer’in genç odaklı kent vizyonudoğrultusunda organize edilen “Gençlerin KonuSU Gelecek” adlı çalıştay, gençlerde küresel anlamda hayati önem taşıyan iklim krizi ile ilgili farkındalık oluşturmayı ve çizilecek yol haritasında gençlerin fikirlerini değerlendirmeyi amaçladı.

Temiz su ve sanitasyon

Farklı liselerden çalıştaya katılım sağlayan 30 genç öğrenci, Ahmet Piriştina Kent Arşivi Müzesi’nde bir araya geldi. Birleşmiş Milletler’in 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın “Temiz Su ve Sanitasyon” maddesi üzerinden sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık ve sosyal yardımlaşma gibi birçok yönetim ilkesini tartışan gençler, geleceğimizin suyunu nasıl koruyabileceğimiz ile ilgili yaratıcı fikirler ve çalışmalar ortaya koydu.

Grup çalışmalarının ilk bölümünde İZSU tarafından hazırlanan ‘’Karanlık Bir Gelecek’’ adlı kısa film gösteriminin ardından gençlerden İzmir’de hiç su olmadığını hayal etmeleri istenerek böyle bir durumda hangi yöntemlerle suya ulaşmaya çalışırlardı sorusuna cevap vermeleri istendi. İzmir haritası üzerinde çizimler yapan gençler, hayallerindeki İzmir’i resmederek konu ile ilgili sunumlar yaptı.

İzmir’de suyun serüveni

İzmir'de haftalık hava durumu-03/07 Nisan 2023 İzmir'de haftalık hava durumu-03/07 Nisan 2023

Etkinliğin ikinci gününde ise katılımcı gençler İzmir’de suyun serüvenine tanık olma fırsatı yakaladı. Tahtalı Barajı, Görece İçmesuyu Arıtma Tesisi, SCADA ve Su Analiz Laboratuvarını ziyaret eden gençler İZSU yetkililerinden aldığı teknik bilgilerin yanı sıra tüm süreci yerinde gözlemleyerek deneyim sahibi oldu. HABER MERKEZİ