Genel seçimler sonrasında CHP’de verilen kurultay kararı sonrasında kongre süreci başlarken bugün 38. CHP İzmir İl Kongresi’nde sandıklar kuruldu.

Kongrede açılış konuşmalarının ardından ise dün genel başkanlığa adaylığını CHP Grup Başkanı ve Manisa Milletvekili Özgür Özel’in konuşması sırasında salonda kısa süreli gerginlik çıktı.

Özel’in adaylık konuşmasına gençlerden “Kılıçdaroğlu’lu” tepki gelirken Özel gençlere “Beni susturamazsınız” tepkisi gösterdi.

ÖZELL 2

BABA EVİNE GERİ DÖNDÜM

CHP için ‘baba evi’ benzetmesi yapan Özel, genel başkanlık yolunda İzmir’den destek isteyerek “Hepinizi baba evine gelmiş bir kardeşiniz olarak selamlıyorum. Herkes, baba evine doğar. Büyür kimi ayrılır gider kimi ırakta kimi yakında oturur. Ama herkes bilir ki başın sıkışırsa baba evinde çorba kaynar. İşte o baba evindeyiz. Baba evinin bir tapusu vardır. O tapuda ne Özgür Özel yazar ne de Kemal Kılıçdaroğlu. Ne İsmet İnönü ne de Bülent Ecevit yazar. Bu evin tapusunda Mustafa Kemal Atatürk yazar. Biz de dün o baba evinde partimizde bir adım attım. İlk kongreme katılıyorum, başka kongrelere de katılacağım. Bu sürecin sonunda partimiz daha iyi olsun diye ikinci yüzyıla moral bozukluğuyla başlamamak, partiyi yeniden ayağa kaldırmak, CHP’yi yeniden umut yapmak… CHP’deki küçük iktidar savaşını kazanmak değil, iktidar mücadelesinde CHP’yi yeniden ayağa kaldırmak için baba evine geri geldim. Hepinizin desteklerini bekliyorum” dedi.

Özel konuşurken salondaki gençlerden “Gençliğin umudu Kılıçdaroğlu” sesleri yükseldi.

SEÇMENİN SANDIĞA KÜSMESİNE SEYİRCİ KALIRSAK…

Sloganlara rağmen konuşmasına devam eden Özel, “Şüphesiz milli mücadelenin ilk kurşunun atıldığı bu şehir bele seçimler sonrasında en büyük üzüntüyü yaşayan şehirlerden biri. Biz bu büyük hayal kırıklığının seçmeni ne duruma getirdiğini birebir yaşıyoruz. Büyük bir duygusal kopuş, moral bozukluğu ve küskünlük var. Eğer biz cumhuriyeti kuran, Türkiye’nin en köklü partisini kuran, bu ülkeye demokrasiyi getiren parti olarak seçmenin sandığa küsmesine seyirci kalırsak çok büyük bir tehlikeyle karşı karşıyayız demektir” diye konuştu.

GENÇLER SLOGANLI TEPKİYE DEVAM ETTİ

Gençler, Özel’in konuşması sırasında Bay Kemal’in yanında sloganları atılında “Gençler ne yapıyorsunuz? Hepimiz Bay Kemal’in yanındayız” dedi.

Türkiye’nin ilk garlarından biriydi… Taş işçiliği tarih oldu! Türkiye’nin ilk garlarından biriydi… Taş işçiliği tarih oldu!

Konuşmasına devam eden Özel, “Biz, seçmenin sandıktan ve siyasetten umudunu kesmesine çare bulamazsak elverişli zemin ortaya çıkar. Bugün herkes bundan sonraki seçimle ilgili bir kırgınlık ifade etmektedir. Bunun yolu yeniden sandığa umut vaat etmektir” ifadelerini kullandı.

Gençlerin sloganlarına devam ederek “Gençliğin umudu Kılıçdaroğlu” sloganları atmasının ardından  Özel, “Gençler, kim yapın dediyse yapmayın. Benim konuşmamamı engelleyemezsiniz. Beni Süleyman Soylu susturamadı” ifadeleriyle tepki gösterdi.

Özel’in ifadelerinin ardından sloganlar artarak devam etti.

CHP’lilerin önünde bir tercih olduğunu ifade eden Özel, “Önümüzde bir yol ve tercih var. Ya hep birlikte sanki hiçbir şey olmamış gibi davranıp, seçmen kırgın değilmiş gibi davranıp ittifak kapasitemiz ortadan kalkmıyormuş, önümüzde tehlike yokmuş gibi davranıp partimizdeki koltuklarımızı korumaya çalışacağız. Ya da samimi bir şekilde özeleştiri yapıp seçmeni anlayacağız. Bunu sadece tüzüğü biraz daha demokratik hale getirerek değil. Çok daha iyisini yaparız. Tepeden tırnağa bir değişimle Türkiye’ye yeniden umut olmak zorundayız. Sizi umuda ve yolculuğa davet ediyorum. Bu çağrım sadece delegelere değildir. Bu çağrı kurtuluş ateşinin yakıldığı İzmir’den tüm Türkiye’yedir. Bugün burada yapılacak seçim sonucunda kim seçilirse seçilsin CHP’lilerin kucaklaşmaya ve kenetlenmeye, CHP’nin amiral gemisinde büyük bir mücadeleyi vermeye davet ediyorum. İzmir sancak gemimizdir. İzmir’i sancağımızı savunur gibi savunacağız” dedi.

DIŞARI ÇIKTILAR

Özel’in gençlere yönelik “Konuşmamı engelleyemezsiniz” sözlerinin ardından gençler salonu teker teker terk etti.

BU HABER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Seçim heyecanı başladı: Kongreden ilk mesajlar…

Kaynak: TENZİLE AŞÇI