İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının ardından kanser tedavisine devam edemeyen 27 hasta geçtiğimiz günlerde Türkiye ile Mısır koordinasyonunda Türkiye’ye getirilmişti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise El-Ariş Havalimanında yaptığı açıklamada, olabildiğince hastayı Türkiye’ye getirme çabası içerisinde olduklarını ifade etmişti. Bu çerçevede Türkiye ile Mısır Koordinasyonunda yürütülen tedavilerinin devamlılığını sağlamak için Türkiye'ye bugün 61 hasta ve beraberinde 49 refakatçiyi taşıyan A400M tipi uçak Ankara Etimesgut Askeri Havalimanı’na indi.

Öte yandan, Türkiye ile Mısır koordinasyonda tedavilerinin devamlılığını sağlamak için Türkiye'ye getirilen hastalara refakat etmek üzere 10 kişilik sağlık ekibi uçak içerisinde yerini aldı.

Askeri uçakla getirilen 61 hastayı hastaneye sevk edecek olan kara ambulansları ise havalimanında hazır olarak bekledi.

Hastaların, Ankara'daki Etlik ve Bilkent Şehir Hastaneleri başta olmak üzere çeşitli hastanelerde tedavi altına alınacakları öğrenildi.

Gazze’den getirilen hastaların 26’sı Bilkent Şehir Hastanesine getirildi

Gazze’den Türkiye’ye getirilen 61 hasta ve 49 refakatçin 26’sı refakatçileriyle birlikte Ankara Bilkent Şehir Hastanesine getirildi.

Türkiye’nin Gazze’deki hastalara ve vatandaşlara yönelik yardımları devam ediyor. Bu çerçevede 61 Gazzeli hasta ve 49 refakatçisi Milli Savunma Bakanlığına ait 10 sağlık personelinin bulunduğu A400M uçağıyla Mısır El Ariş Havalimanından havalanarak Ankara’daki Etimesgut Askeri Havalimanına getirildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, getirilen hastalarla konuşarak geçmiş olsun dileklerini iletti. Etimesgut Askeri Havalimanında hazır bekletilen ambulanslara konulan hastalar, hızlı bir şekilde Bilkent Şehir Hastanesine ve Etlik Şehir hastanesine sevk edildi.

Hastaların tahliyesi 3 saat sürdü

Gazze’deki hastaları tahliye etmek için Milli Savunma Bakanlığı Tarafından A400M uçağı 10 kişilik sağlık personeliyle hazır hale getirildi. Uçak, Kayseri’den havalanarak El Ariş Havalimanına ulaştı. Mısır Refah Kapısından geçirilerek El Ariş Havalimanına getirilen 61 Gazzeli hasta ve 49 refakatçi Milli Savunma Bakanlığına ait uçakla Türkiye yerel saatiyle 13.30’da havalanarak 15.30’da Ankara Etimesgut Askeri Havalimanına iniş yaptı. Hastalar, hazır bekletilen ambulanslar tarafından tedavilerine başlanmak üzere hastanelere sevk edildi.

Gazze’den 88 hasta getirildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Sekreteri Guterres ile görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Sekreteri Guterres ile görüştü

Geçtiğimiz günlerde de Gazze’den Türkiye’ye 27 hasta ve 13 refakatçi getirilmişti. Böylelikle Türkiye’ye getirilen Gazzeli hasta sayısı 88 oldu.

BU İÇERİK DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR- Gazze’de saatte ortalama 6 çocuk ölüyor

Kaynak: İHA/AA