11 Mart 2023 Cumartesi günü İzmir TÜYAP Kitap Fuarı, Gaziemir Fuar alanında A salonunda kapılarını yazarlara, şairlere ve okurlara, kitapseverlere açtı.

İzmir için büyük bir şans olan TÜYAP Kitap Fuarı, çok kalabalık bir ziyaretçi kitlesini ilk günden ağırlamaya başladı.

Bazen sorarız fuar nedir?

Aslında çok şeydir gerçekten. Bunu son zamanlarda katıldığım bütün fuarlarda gözlemledim.

Fuar, öncelikle huzur. Gerçekten kitaplarla iç içe olmak, onlara dokunmak, yeni yayınlanmış halen matbaanın mürekkebin kokusunu taşıyan kitapları koklamak. Gerçekten insana huzur veriyor.

Yazarı ve şairin kendisini tanıtmasına imkân veriyor. Hele ki bu katıldığınız fuar TÜYAP gibi uluslararası bir fuar ise tanıtım için bundan daha iyi bir yer bulmanız mümkün değil. Elbette yazılar eserlerin tanıtılması çok ama çok önemli. İşte bunlar için bile fuar gerçekten önemini ortaya koymakta.

Fuar okurlarla bir araya gelinen en önemli mecra. Okur, daha önce aldığı ve okuduğu kitabın yazarını görme ve onunla sohbet etme fırsatı buluyor. Kitabın yazarına sorular sorma şansı buluyor. Hatta okuduğu kitabı birebir eleştirme şansı yakalıyor ki bu da gerçekten çok ama çok önemli değil mi?

Fuarlarda aradığınız hemen her tür kitaba erişme fırsatı buluyorsunuz. Araştırma yapmak isteyenler, okuduğu tarzda başka kitapları incelemek isteyenler, Polisiye, Fantastik, Biyografi, Şiir, Çocuk kitapları vb. gibi her çeşit kitabı fuar alanında bulabilmek büyük bir şans değil mi?

Kitap çıkarmak isteyenler, onlarda eserlerini nasıl kitap haline getirebilecekleri hakkında doğru bilgiyi fuarlarda bulunan yayınevlerinden alabilirler. Belki de bu fuarda yaptığı bir söyleşi, -sohbet bir kişinin daha kitap bastırmasına sebep olacaktır ki, yüzlerce vatandaşımızın fuarlara gelerek yayıncılık hakkında bilgi aldıklarını ve kitap bastırdıklarını gördüm, şahit oldum. Bende bu konuda elimden geldiğince seve seve bilgi aktardım.

Tabii benim için en güzel olay fuar alanlarında yeni yeni insanları tanımak. Okurları tanımakla birlikte yeni yazar ve şair arkadaşlarla tanışmak fuarların en büyük kazancı. Onlarla kitaplar üzerine sohbet etmek, eleştirilerde bulunmak büyük mutluluk. Sosyal medya üzerinden görüştüğümüz bir çok yazar ve şair arkadaşımızın fuarda bulunması sebebiyle yüz yüze sohbet edebilmek işte en güzeli bu.

Bununla birlikte başkanı bulunduğum Yazarlar ve Şairler Dayanışma Derneğimizin İzmir dışındaki üyelerinin ve birçoğunun ilk kez derneğimiz aracılığı ile fuarlarla tanışması ve yüz yüze tanışmamız tarif edilemez bir mutluluk.

Tüm yazar ve şair arkadaşlarımıza, dernek üyelerimize ve dernek yönetim kurulumuza, ayrıca fuara katılan tüm STK lar ile yayınevlerine iyi fuarlar diliyorum. TÜYAP yetkililerine de bu fuarı İzmir’de açtıkları içinde ayrıca teşekkür ediyorum. İYİ FUARLAR OLSUN…