Cumhurbaşkanı Erdoğan Millet Bahçesi açılışında konuştu Cumhurbaşkanı Erdoğan Millet Bahçesi açılışında konuştu

TENZİLE AŞÇI
İzmir’de gökdelenleşmenin ilk mimarı olarak bilinen Folkart Yapı Sanayi Ticaret A.Ş., geçtiğimiz yıl Haziran ayında İzmir’in göbeğinde hayata geçireceği Konak Toplu Konut ve Ticaret Merkezi projesi için harekete geçmiş ve proje için 1 ayda “ÇED Gerekli Değil” kararı çıkmıştı. 
Firma, kentin gökdelen bölgesi olarak bilinen ve Bölge İdari Mahkemesi’nin de bulunduğu Mersinli Mahallesindeki rezidans projesi kapsamında 292 konut, 398 rezidans ofis, 36 ticari dükkanı yapılması planlanmış ve proje için 748 milyon 500 bin lira öngörülmüştü.KAPASİTE ARTIŞINA ONAY
Firma geçtiğimiz Ocak ayında kapasite artışı için tekrar bakanlık kapısını çalmıştı. 
Proje kapsamında ilk etapta 292 konut, 398 adet rezidans ofis ve 36 ticari dükkân kapasite ile tasarlanırken kapasite artışı kapsamında tasarlanan ikinci projenin ise parsel sınırlarında kalacak şekilde 351 Adet Konut, 582 adet Rezidans Ofis ve 39 adet Ticaret Alanı olarak tasarlandığı ifadelerine yer verildi. Yapılacak kapasite artışıyla toplam inşaat hacminin 292 konuttan 643 konuta, 398 rezidans ofisten 980 rezidans ofise, 36 ticarethane/dükkândan, 75 ticarethane/dükkâna çıkarılması planlanıyordu.
Öte yandan; firmanın kapasite artışı talebine de birkaç ay içerisinde “ÇED Gerekli Değildir” kararı verildi.

İNŞAAT ALANI ARTACAK
İlk projede 22 bin metrekarede hayata geçirilmesi planlanan projenin ikinci etabı ise 25 bin 529 metrekarede hayata getirilecek ve bu şekilde inşaat alanı artırılacak. 3 bloktan oluşacak projede blokların maksimum yüksekliği 185 metre olacak.
Folkart'ın yapılacak yeni projesi için 1 milyar 619 milyon 244 bin 806 TL bütçe ayarlandı.