Sosyal medyayı oldukça aktif kullanan ve sıkça haber ajanslarını takip eden biriyim. Son zamanlarda dikkatimi çeken birkaç şey var. Bunlardan biri, kalp krizi sonucu vefat eden insanların haberlerinin çokluğu. Genç, yaşlı, hasta, sağlıklı, kadın, erkek...

***

Ben bu artışların denk gelişinin tesadüf olmadığını, covid dönemi yapılan aşıların etkisi olduğunu düşünüyorum. Zaten bir dönem gündeme de gelmişti aşıların böyle bir yan etkisinin olabileceği. Zira benim rahmetli babam da aşıdan bir gün sonra kalple ilgili sorun yaşamış, sonrasında kalp yetmezliği başlamıştı. Eğer bu bir tesadüf değilse ve gerçekten aşıların böyle bir etkisi olduysa bu gerçekten korkunç bir olay.

***

Dikkatimi çeken başka bir konu ise, intihar vakalarındaki artış. Bana mı denk geliyor ya da gerçekten bu kadar arttı mı bilmiyorum ama günde minimum beş intihar haberi okuyor ve çok üzülüyorum. Kendine inancını kaybetmiş, her şeyden herkesten ümidini kesmiş bu kadar çok insan olması çok acı. Eskiden bir genç, sevdiği kız için canına kıyardı günlerce haberler gazeteler onu yazardı. Şimdi biraz daha herkes başının çaresine baksın dönemindeyiz.

***

Aile ya ekonomiyle boğuşuyor, ya birbiriyle. Herkesin kafası dolu, kimse kimsenin derdine çare olmak istemiyor, istemeyi bırak duymak istemiyor. Aileler çocuklarına her istediğini alınca onu çok sevdiğini zannediyor. Arkadaşlıklar “like” kurbanı. Hâl böyle olunca başının çaresine bakamayan kendini bu şekilde eliyor sistemden maalesef.

***

Dikkatimi çeken başka şeyler de var artan madde bağımlılığı gibi, artan cinayetler gibi, artan kiracı - ev sahibi kavgaları gibi... Hepsini yazacağım. Bu haftalık bu kadar yeter.

***

Hepinize sağlık diliyorum, bol şans diliyorum, bolca yaşama sevinci diliyorum.