EZZİB Başkanı Davut Er, ‘Zeytin ve Zeytinyağı Sektör Buluşması’nda yaptığı konuşmada 3573 sayılı Zeytincilik Kanununa tamamen aykırı olan kanun teklifinin iptal edilmesi çağrısında bulundu

ÖZKAN PEKÇALIŞKAN

Türk Zeytincilik Sektörü, tarihi bir sezon yaşıyor. Türkiye, 2022/23 sezonunda 735 bin tonluk sofralık zeytin rekoltesiyle dünya birincisi olurken, zeytinyağında 421 bin ton rekolteyle dünya ikinciliği konumuna yükseldi. Türkiye’deki tüm zeytin ve zeytinyağı ihracatçılarının çatı kuruluşu olan Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği (EZZİB), ‘Zeytin ve Zeytinyağı Sektör Buluşması’nda Türk zeytin ve zeytinyağı sektörünün 2022/23 sezonunu tüm yönleriyle değerlendirdi. EZZİB, Zeytin ve Zeytinyağı Sektör Buluşması sonrasında 2021 Yılı Zeytin-Zeytinyağı İhracatı Ödül Töreni”nde zeytin ve zeytinyağı ihracat şampiyonlarının başarılarını taçlandırdı. Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği (EZZİB) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Er, ‘Zeytin ve Zeytinyağı Sektör Buluşması’nda yaptığı konuşmada bu sezon zeytinyağı sektörü olarak tarihin en yüksek ihracat rakamlarına ulaşarak başarılı bir sezonu geride bıraktıklarını belirtti.

TARİHİ TABLOYA ULAŞACAĞIZ

Er, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi rekolte tahmin raporuna göre, önümüzdeki 2022/2023 sezonunda 730 bin ton zeytin ve 420 bin ton da zeytinyağı rekoltesi öngörüldüğüne değinerek, “Bu rakamlara ulaşılabilirse Türkiye tarihinde ilk kez rastlanan bir tabloyla karşı karşıya kalacağız demektir. Bu rakamlarla Türkiye sofralık zeytinde dünyada birinci, zeytinyağında da ikinciliğe yükselecek. Bu sevindirici gelişmelere rağmen, üzülerek görüyoruz ki, sektör için hayati önem taşıyan 3573 sayılı Zeytincilik Kanunu, hazırlanan ‘torba kanun’ içerisinde yer alan teklif ile tekrar delinmeye çalışılmakta. Ülkemiz ekonomisi açısından stratejik öneme sahip olan zeytincilik sektörünün geleceği açısından büyük tehdit oluşturan bu girişimin bir an önce iptal edilmesi ve sektörümüzün rakip ülkelerde olduğu şekilde korunmaya ve desteklenmeye devam edilmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

KANUN TEKLİFİ GERİ ÇEKİLMELİ

“3573 sayılı Zeytincilik Kanununa tamamen aykırı olan ve son 20 yılda sektöre yapılan tüm yatırımların boşa gitmesine neden olacak kanun teklifi iptal edilmeli” diyen Er, “Yasanın iptal edilmesini istiyoruz, ucu açık bir yasa. Sektörümüzün ortak görüşü; zeytincilik vasfını ve verimini yitirmiş yerlerde uygulanabilir ama Türkiye’nin tamamını kapsaması zeytinliklerimizin ziyan olması demektir. Zeytin ağaçları 7 yaşında verime 50 yaşında tam verime ulaşır. Binlerce sene verim alabilirsiniz. Zeytinliklerimizin talan edilmesi yok edilmesini istemiyoruz. Kanun teklifinin geri çekilmesini istiyoruz. Zeytin ağaçlarını daha fazla korumak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

DESTEKLER YETERSİZ KALIYOR

Bakanlıkca fidan ve dikim desteklerinin sürdürülmesini istediklerini belirten Er, “Ancak zeytin ağaç varlığı artırılırken, ihracat sektörümüzün ihtiyaçları da gözetilmeli, doğru çeşitlerin, doğru yörelerde dikimi desteklenmeli. Örneğin; Manisa-Uslu, Domat ve Çelebi, Aydın-Memecik ve Çelebi, Bursa-Gemlik, Nizip-Kilis, Hatay-Savrani yağlık gibi türlerin desteklenmesi ile hem ihracatımızın iri taneli zeytin ihtiyacı, hem de yağlık zeytin ihtiyacımız doğru çeşitlerle karşılanmış olacaktır” diye konuştu.

“Bahar Noktası” İzmirli sanatseverlerle buluştu “Bahar Noktası” İzmirli sanatseverlerle buluştu

Zeytinyağında kg başına 80 kuruş, zeytinde 15 kuruş desteğin, AB ülkelerinde verilen kg başına 0,90 Euro/Kg’a ulaşan destek ile kıyaslandığında çok yetersiz kaldığına dikkat çeken Er, “Bunun zeytinyağında 3,5 TL’ye, zeytinde ise 70 kuruşa çıkarılması ve verilecek primlerin hasat dönemi başlangıcı olan eylül-ekim aylarında açıklanması ve ödemelerin daha erken gerçekleştirilmesi, piyasadaki arz talep dengesinin oluşabilmesi ve üreticinin önünü görebilmesi için büyük önem arz etmekte. Bugün diğer üretici ülkelerle rekabet edebilmemiz için ihracatçıya sağlanan ‘Tarımsal Ürünlerde İhracat İadesi’ desteklerinin mutlaka artırılması gerekiyor. Geçmişte dolar bazında verilen desteklerin yüzde 70’i kadar bir destek verilmesi durumunda, ihracatçımızın rekabet gücü büyük oranda artacak ve ambalajlı-markalı ürün ihracatımıza çok büyük katkı sağlayacaktır. Böylelikle Türkiye’nin ihracatı iki katına çıkar ve sektörümüz çok önemli bir ivme kazanır” dedi.  

Madenciliğe açılması 10 kez gündeme geldi

Açılış konuşmalarının ardından moderatörlüğünü Tarım Gazetecileri ve Yazarları Derneği Başkanı İsmail Uğural’ın yaptığı ‘Geçmişten Günümüze Zeytin-Zeytinyağı Sektörü ve Gelecek Beklentileri’ başlıklı panel gerçekleştirildi.  Zeytin sahalarının madenciliğe açılması konusunun 10 kez gündeme geldiğini aktaran Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım, “Bazen yasa teklifiyle, bazen yönetmelik değişimiyle, ilk olarak 2003 yılında gündeme gelmiş. Bu sene, aynı yıl içinde 2 kez geldi. Önce maden yönetmeliğine bir madde eklendi. Yasa yönetmelikle değişmeyeceği için yürütmenin durdurulması kararı verildi. Yine bir torba yasanın içerisinde teklif olarak giriyor. Yargı burada yok sayılıyor. Burada temel argüman kamu yararı, mahkeme ise zeytindeki kamu yararı daha ön planda bu kabul edilemez diyor. Madencilerin ne kadar güçlü bir lobiye sahip olduğunu görüyoruz. Zeytinciliğin bir lobisi olduğunu düşünmüyorum, en büyük lobisi ağacın kendisi” diye konuştu. Konuşmacılardan Doç. Dr. Ahmet Uhri ise zeytinin tüm ağaçların ilki olduğunu vurgulayarak, zeytinin geçmişten günümüze yolculuğunu anlattı. İnsan yokken zeytin ağaçlarının var olduğunu belirten vardı Doç. Dr. Uhri, zeytinin milattan önce 6 bin civarında evcilleştirildiğinin bilindiğini aktardı. Gıda Yüksek Mühendisi Müge Aşan Nebioğlu da “Bu ağaç bir kültür, bir miras. Ölümsüz ağaç, diyoruz. Zeytin ağacı, gelecekte miras bırakabileceğimiz tek sürdürülebilir ürün olma özelliğini taşıyor” dedi.

2021 Yılı Zeytin-Zeytinyağı İhracatı Ödülleri

EZZİB, 2021 Yılı Zeytin-Zeytinyağı İhracatı Ödül Töreni’nde zeytin ve zeytinyağı ihracat şampiyonlarını ödüllendirdi. 2021 Ambalajlı Sofralık Zeytin Kategorisi’nde ödül alanlar sırasıyla; Eker Gıda Nak. İnş. San. Tic. Ltd. Şti., Maroli Gıda Sanayi ve Dış Ticaret Anonim Şirketi, Toprak Zeytin Zeytinyağı Gıda Tarım Ürünleri Hayvancılık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Yunuslar Tarım Ürünleri Gıda İnşaat Turizm Nakliyat Sanayi ve Dış Ticaret Limited Şirketi, Zer Yağ Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Günkar İnşaat Gıda Tekstil Nakliyat İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Korhan Sera Pazarlama ve Dış Ticaret Anonim Şirketi, Aydona Gıda İnşaat Petrol İletişim Kuy. Tekstil Elekt. Tur. Enerji Nak. Oto. San. İç ve Dış Tic. Ltd. Şti., Agme Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Zeyko Tarım Gıda Sanayi İthalat İhracat Pazarlama Limited Şirketi oldu.

2021 Ambalajlı Zeytinyağı Kategorisi’nde ödül kazananlar sırasıyla; Verde Yağ Besin Maddeleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Kozmopolitan Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Savola Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Alhatoğlu Zeytincilik Gıda Zirai İlaç ve Tarım Makinaları Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, Yonca Gıda Sanayi İşletmeleri İç ve Dış Ticaret Anonim Şirketi, Ticaret ve Sanayi Kontuvarı Türk Anonim Şirketi, Küçükbay Yağ ve Deterjan Sanayi Anonim Şirketi, Marbıl Yağ Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Eraydın Tarım Ürünleri Gıda Petrol Hayvancılık İnşaat Nakliye  San. ve Tic. İhr. İth . Ltd. Şti.  ve Zer Yağ Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi oldu.