Boşanma aşamasında olduğu eşi Ezgi Zerkin’i katleden Deniz Özarslan’ın 152 gündür yakalanamamasına isyan eden anne Ziynet Zerkin, “Bir anne olarak adalet istiyorum, çok mu?” derken, Ķadın Meclisleri Üyesi Susuz ise, “Hukuk için utanç vesikası” vurgusu yaptı.

ÇAĞLA GENİŞ-ÖZEL HABER

Ezgi Zerkin, 29 Temmuz’da boşanma aşamasında olduğu eşi Deniz Özarslan tarafından başından vurularak katledilmişti. Cinayetin ardından kayıplara karışan Deniz Özarslan ise aradan geçen 152 güne rağmen hala yakalanmadı. Daha önce “Ezgi Zerkin’in katili Deniz Özarslan nerede?” yazılı ilanlar hazırlayıp şehrin işlek noktalarına asan İzmir’deki kadın dernekleri, bu kez vapurda eylem yaptı. Ellerinde “Katil hala bulunamadı” ve “Ezgi Zerkin’in katili aranıyor” yazılı dövizler taşıyan kadın eylemciler, katilin hala bulunamamasına isyan ederken, yolcular da alkışlarıyla mücadeleye destek verdi. Öte yandan Ezgi Zerkin’in annesi Ziynet Zerkin de acısını ve öfkesini sosyal medyadan paylaştığı videoyla bir kez daha haykırdı.

Siyasetin dili ve toplum: “Hedef ülkenin iyiliği ise…” Siyasetin dili ve toplum: “Hedef ülkenin iyiliği ise…”

YER YARILDI DA İÇİNE Mİ GİRDİ?

İzmir Kadın Meclisleri’nin sosyal medya hesabından paylaşılan video aracılığıyla ‘adalet’ çığlığını bir kez daha yüksek sesle haykıran anne Ziynet Zerkin, “O kara gün üzerinden 152 gün geçti. Kızımın yaşam hakkı elinden alındı. 24 saniyede kafasına sıkılan kurşunla kızım hayata veda etti. Çığlıklarımı göklere yükseltiyorum ama karşımda muhatap bulamıyorum. Yer yarıldı da içine mi girdi bu adam? Kızımın hayallerini, yaşam hakkını elinden alan adam 152 gündür aramızda. Yetkililere sesleniyorum, neden yakalanmıyor Deniz Özarslan? 24 saniyede canını aldı kızımın, 152 gündür yakalanamıyor. Adalet nerede demeye hakkım var. Nerede bu adalet? Ben kızımın katilinin yakalanmasını istiyorum. Çok mu şey istiyorum? Adalet istiyorum ya... 31 yaşında kara torağa verdiğim evladımın kanının yerde kalmamasını istiyorum. Biri karşıma çıksın da neden yakalanamadığını açıklasın. Yetkililer ne yapıyor? Sayın Soylu ne yapıyor? Her sabah yeni bir kadın cinayeti… Kahrolan aileler… Sesini duyuramayan insanlar… Biz kime sığınacağız? Ben de mi dağ kanunlarını uygulayayım? Ne istiyorsunuz? Kızımın katilinin yakalanmasını istiyorum. Etkin yasalar, caydırıcı cezalar istiyorum. Başka bir şey istemiyorum. Kan ağlıyorum, günler geçmiyor, içimde kor ateşler yanıyor. Deniz Özarslan bir aileyi darmaduman etti. O nefes alıyor, benim kızım almıyor. Adalet istiyorum ya, çok mu şey istiyorum? Lütfen yardım edin bana!” dedi.

BUNLAR TESADÜF DEĞİL

152 gündür bir kadın katilin yakalanamamasının bu ülke için bir utanç vesikası olduğunu dile getiren Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İzmir Temsilcisi ve Kadın Meclisleri Üyesi Hilal Susuz, “152 gündür bu ülkede bir katil bulunamıyor. İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmamasının aslında bir sonucu bu... 6284 uygulanmıyor, İstanbul Sözleşmesi uygulanmadı. Ezgi defalarca uzaklaştırma kararı çıkarttırdı ve yasaların etkin uygulanmamasının ardından vuruldu. Tüm bunlar yetmiyormuş gibi şimdi bir de katili bulunamıyor. Bunlar bir tesadüf değil. Aynı zaman şu an sadece katil Deniz Özarslan değil, katil Musa Sevim de yakalanmadı. 12 Kasım’da Diyarbakır’da Meryem Sevim’i katletmişti. Bunlar tamamen yasaların etkin uygulanmamasından ve İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasının verdiği cesaretin bir sonucu aslında. Failler kadınları öldürmek için nasıl cesaretleniyorsa aynı zamanda şu an faillerin bulunamaması da birbirlerine cesaret veriyor. Biz il il, ilçe ilçe afişlerle bir katili arıyoruz. Yasaların uygulanmamasının bir sonucu olduğu için böyle devam ederse bunların örneklerine daha çok rastlayacağız. Ancak biz elbette ki pes etmedik, mücadelemizden de vazgeçmedik. Elbette ki katiller bulunacak ve kadınlar için adalet sağlanacak. Herkes yeni yıla dair umutlarından bahsederken biz şunu diyoruz. Biz varsak umut var, mücadelemiz varsa umut var. Biz İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamayanları da sözleşmeden imzayı geri çekenleri de katilleri yakalamayanları da çok iyi biliyoruz. 152 gündür bir katilin yakalanmaması bu ülke ve kadınlar için çok büyük bir tehdit. Ama bu ülkenin hukuk sistemi için de çok büyük bir utanç vesikası. Bu yüzden biz ‘Katil aranıyor’ ve ‘Kadın cinayetlerini durduracağız’ demeye devam edeceğiz. Ta ki tek bir kadın öldürülmeye dek” ifadelerini kullandı.