Büyükşehir bünyesinde taşeron bir firmada çalışırken işlerine son verilen evde bakım işçilerinin belediye binası önünde sürdürdükleri direniş Başkan Soyer’in işe dönüş müjdesiyle sonuçlanmıştı. Fakat aradan aylar geçmesine rağmen hala işe alınmayan işçiler yeniden eyleme başladı.

ÇAĞLA GENİŞ

İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Toplum Sağlığı Daire Başkanlığı Sağlıklı Yaşam ve Evde Bakım Şube Müdürlüğü’nde bir taşeron şirkete bağlı çalışan 31 personelin işine bir Whatsapp mesajıyla son verilmişti. İşlerine geri dönmek isteyen işçiler, Konak’ta bulunan belediye binası önünde oturma eylemine başlamıştı. Yaklaşık 1 ay boyunca süren eylem, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in evde bakım işçilerine verdiği ‘işe dönüş’ sözüyle sona ermişti. Aradan geçen zamana rağmen yalnızca 5 kişinin işe geri alındığını fakat diğerlerinin aranmadığını belirten işçiler, “Şimdi verilen sözleri tutma zamanı” diyerek yeniden eyleme başladı. Belediye binası önünde bir araya gelen ve “Atılan işçiler geri alınsın”, “İçiler burada başkan nerede?” sloganları atan işçiler adına açıklamayı Sevgi Esen okudu.

Mukaddes üç aylar 23 Ocak'ta başlayacak Mukaddes üç aylar 23 Ocak'ta başlayacak

TAM 75 GÜN GEÇTİ!

Aradan aylar geçmesine rağmen verilen sözlerin yerine getirilmediğini belirten Esen, “Biz İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı taşeron firmada 5 yıl boyunca emek vermiş Evde Sağlık ve Bakım İşçileriyiz. 31 işçi, 31 Mayıs günü 5 yıldır çalıştığımız işimizden bir Whatsapp mesajıyla çıkarıldık, 1 ay boyunca Belediye Binası önünde işimiz ve ekmeğimiz için direndik. Ve bugün yine buradayız! Bahar bitti kış geldi hâlâ çözüm yok! 25 Ağustos’ta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri yürütmesinde bulunan DİSK ve KESK temsilcilerine 17 Eylül'den itibaren peyderpey işlerimize başlayacağımız sözünü vermesi üzerine bir direnişimizi sonlandırmıştık. Vardığımız anlaşmanın sonucunda 31 kişilik listemiz Tunç Soyer tarafından onaylanmış İnsan Kaynakları Daire Başkanı Ahsen Düşenkalkan’a iletilmişti fakat bugüne kadar 5 arkadaşımız dışında işe başlamak üzere aranan kimse olmadı.  17 Eylül’ün üzerinden tam 75 gün geçti bunca zamandır bekletiliyor olmamızın bir izahı yok. Biz ilk kez işe başvurmuyoruz. Evde sağlık ve bakım biriminde 5 yıl hizmet üretmiş işçileriz. 31 işçi arkadaşımızın bir kısmı Ocak'tan beri, bir kısmıysa Mart'tan bu yana işinden, ekmeğinden, aşından edilmiş durumda! Bahar bitti kış geldi çözüm yok! Verilen bir tarih yok! Söylenen tek şey ‘Bekleyin!’ Biz de diyoruz ki açlık, yoksulluk beklemiyor! Kira, faturalar, mutfak beklemiyor! Kış, kıyamet beklemiyor! Bize işimizi geri verin!” dedi.

BEKLEYİN SÖZÜ DUYMAK İSTEMİYORUZ

İşlerini geri alana kadar mücadeleye devam edeceklerini dile getiren Esen, “Çürük elmalar diyerek ayrımcılıkla bizi işten çıkartan belediye bürokratlarıyla da; taşeron düzeni içinde kuralsız, alt alta üst üste çalıştıranlarla da; söz verip oyalayanlar ve “sabredin” diyenlerle de uzlaşmayacağız, helalleşmeyeceğiz. Mücadelemize kaldığımız yerden devam ediyoruz! İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkililerine ve bize söz veren Tunç Soyer’e sesleniyoruz ‘İşimizi geri kazanana, ekmeğimizi yerden kaldırana kadar bizi karşınızda göreceksiniz!’ Bize kışta kıyamette ‘bekleyin’ diyen ‘tuzu kuru’ anlayışa karşı onurumuzu korumak için mücadelemizi yükselteceğiz. Bizi duymak istemeyen kulaklar duyacak, görmezden gelen gözler görecek! Evde bakım işçisiyiz varız! Göreceksiniz! Duyacaksınız! Dünden beri, 1 seneden beri değil, 5 senedir biz hizmet üretmişiz ve büyük bir haksızlıkla, ayrımcılıkla işten çıkartılmışız. Bugünden itibaren beklemeye son veriyoruz! Esas işverenimiz olan İzmir Büyükşehir Belediyesi yönetimini sözünü tutmaya ve sorumlu davranmaya çağırıyoruz! Bizim evimiz yanıyor, onlar ‘İtfaiyeyi bekleyin, elbet bir gün gelecek’ diyorlar. Biz artık ‘Bekleyin’ sözü duymak istemiyoruz! Sözlere, vaatlere karnımız tok. Biz açken, size de huzur yok! Açlık beklemeyecek, yoksulluk beklemeyecek! Bunu böyle bilin” ifadelerini kullandı.

İŞİMİZİ GERİ İSTİYORUZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer’e verilen sözlerin yerine getirilmesi için çağrıda bulunan Esen, şunları söyledi: “Bir kez daha tekrar ediyoruz! Bizim davamız akrabalık davası değil! İş ve ekmek davası! Biz belediyeden müdürlük istemiyoruz! Biz daire başkanlığı istemiyoruz! Biz bankamatik kadroluk istemiyoruz! Biz belediyede hanedanlık kurmayacağız! İnsanca, güvenceli koşullarda çalışmak! İnsanca geçinmek istiyoruz! Biz işimizi geri istiyoruz! Güvencesiz ve ağır iş yükü altında çalışmak değil, güvenceli, sosyal haklara sahip biçimde çalışmak istiyoruz! Direnişte bulunan 31 arkadaşımızın hepsi, güvenceli koşullarda iş başı yapana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz! İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in işçiye verdiği sözü tutması, İzBB’nin işsiz bıraktığı işçileri unutmaması, bekletmemesi ve çözüm üretmesi gerekiyor. Ve bunun için her baktığı yerde işçilerin ona kendini hatırlatması ve göstermesi gerekiyorsa, bunu da yapacağız! Biz başından beri verdiğimiz sözlerin arkasındayız... Taşeron çalışmaya, güvencesiz, sosyal haklardan mahrum çalışma koşullarına son verilene kadar, evde Sağlık ve Bakım hizmetini üreten işçilerin kadrolu olarak istihdam edilene kadar, 31 işçinin de eksiksiz işe geri alınana kadar direneceğiz, dayanacağız ve inanıyoruz ki birleşe birleşe kazanacağız!”