İZEMDER Başkanı Akgün, yeniden değerleme oranının yüzde 122 olarak açıklanması ve kira artış oranının da yüzde 25 olarak kalmasının ev sahibi-kiracı anlaşmazlıklarını daha da artırdığını söyledi.

ÖZKAN PEKÇALIŞKAN-ÖZEL HABER

Ekim ayı enflasyon verileriyle birçok fiyat düzenlemesi için dikkate alınan yeniden değerleme oranı belirlendi. Buna göre 2023 için uygulanacak yeniden değerleme oranı yüzde 122,9 oldu. TBMM’nin 8 Haziran 2022 tarihli genel kurulunda kabul edilen geçici kanunla ise kira sözleşmelerinde kira bedelinin artışına ilişkin anlaşmalara yüzde 25 oranında bir üst sınır getirilmişti. İzmir Emlak Kulübü Derneği (İZEMDER) Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Akgün, yeniden değerleme oranına bakılarak kira artış oranının yüzde 25 olarak kalmasının ev sahibi-kiracı anlaşmazlıklarını daha da derinleştirdiğini belirterek “Kira artışlarının yüzde 100’ün üzerinde olması gerçeğini yüzde 25 sınırlaması ile hükümet mülk sahiplerinin lehinde bir çalışma yapmamıştır. Bu da pek adaletli değil” dedi.

AYNI YERDE KİRA FARKLARI OLUŞTU

Mülk sahiplerinin yüzde yüzünün bu konudan şikayetçi olduğunu kendilerine gelen onlarca, yüzlerce mülk sahibinin bu konuda serzenişte bulunduğuna değinene Akgün, “Bize gelen mülk sahipleri aynen şöyle diyorlar: ‘Hükümet bankadaki nakit paraya kur garantisi veriyor, biz paramızı çekip konut almışız bize yüzde 25 kriter koyuyor. Bunu hiçbir yerde yapmıyor. Niye özellikle bizim tasarruf hakkımıza engel oluyor bu anayasaya aykırı’ diyorlar. Bende İZEMDER Başkanı olarak söylüyorum hükümetin yüzde 25 kira artışı öngörüsü koyması ve yasal olarak bunu uygulaması anayasaya aykırıdır. Mahkemelere başvurulması halinde bağımsız mahkemeler bu konuyla ilgili mülk sahipleri lehinde karar vermesi gerekir ama kararname ile bu olduğu için yüzde 25’i uyguluyorlar. Yüzde 25 kira artışı dışında yüzde 30-40-50 oranında kira artışı yapanlar da oldu ancak onlar mahkemeye gitse geri alabiliyorlar fazla ödediklerini. Burada mülk sahipleri mağdur, mülk sahipleri çaresiz. Aynı apartmanda eski kiracı 2 bin TL’ye oturuyor, yeni verilen kiralık dairenin fiyatı 8 bin lira. Bir adaletsizlik var burada. Ne olursa olsun; emekli, memur, asgari ücretli maaşına yüzde 30-40-50 zam aldı ama mülk sahipleri kira artışını bu kadar alamadı” diye konuştu.

Konya Büyükşehir Belediyesi 19 Zabıta Memuru alıyor Konya Büyükşehir Belediyesi 19 Zabıta Memuru alıyor

KİRACILAR VE EV SAHİPLERİ CEPHELEŞTİ

“Mülk sahipleri ile kiracılar şu anda cepheleşmiş vaziyette” diyen Akgün, “Biz mülk sahipleri ve kiracıları uzlaştırmaya çalışıyoruz. Biraz yüzde 25’in üzerine artış vermenin bir sonraki artışta olumlu etki edeceğini kiracılara anlatmaya çalışıyoruz. Kötü olmayın diyoruz. Mülk sahipleri de enstrüman olarak oğlunu, kızını, yakınlarını özellikle getirmeye çalışıyor. 5 yıl geçen kiracılık döneminde yeniden kira tespiti davasını isteyip kirayı güncelleyebiliyorlar. 10 yıl bitmişse 10 yıldan sonra mutlaka tahliye istemiyle kiracıyı çıkarmak ve yeniden kiralamak istiyorlar. Bu bir tam kiracı-ev sahibi savaşına dönmüş durumda. Bugün Türkiye’nin birinci meselesi budur, yani barınma sorunudur. İnanılmaz tartışmalar ve kavgalar var. Bu tartışmalar sonucunda adliyeye intikal eden davalar var. Kiracı çıkarmak için şiddet, tehdit var. Restleşen, evi terk eden kiracılar var. Eve hasar verip çıkan kiracılar var. Burada normalde kira artışlarının yüzde 100’ün üzerinde olması gerçeğini yüzde 25 sınırlaması ile hükümet mülk sahiplerinin lehinde bir çalışma yapmamıştır. Bu da pek adaletli değil” dedi.

YENİDEN DÜZENLEME OLABİLİR

Yüzde 25’lik kira artışı sınırlamasında kira artışlarının yılda bir kez yapıldığından dolayı ara artışların gündeme gelmeyeceğini düşünen Akgün, “Ama yeni yapılacak artışlarda özellikle bir örnek vermek gerekirse 1 Ocak 2023 ile 1 Ocak 2024 arası artışlar yüzde 50 olacak diyebilir. Aslında böyle revize olabilir. Bu da şık olur. Hükümet yüzde 25’den vazgeçmez ama 1 Ocak 2023 ile 1 Ocak 2024 arasında yeniden düzenleme yapabilir. Yüzde 25 de yürürlükte kalmaya devam eder” ifadelerini kullandı.