TENZİLE AŞÇI

6 Şubat Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin ardından, Kızılay ve Kızılay’ın Başkanı Kerem Kınık yardım platformu AHBAP’a çadır satmasıyla gündeme gelmişti.

Çadır satma skandalının ortaya çıkmasının ardından toplumun dört bir yanından Kınık’a tepkiler yükselirken istifa etmesi yönünde çağrılar olmuş ancak Kınık’tan istifa hamlesi gelmemişti. Son olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dün, Kınık’ın çadır satmasını eleştirmesi ve üstü kapalı olarak Kınık’a istifa çağrısında bulunmasının sonrasında Kınık’tan beklenen hamle geldi ve Kızılay Başkanı görevinden istifa etti.

İstifanın ardından Kınık’a ilk istifa yorumu ise 2021 yılında görevden alınan Türk Kızılayı Ege Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Gökay Gök’ten geldi. Kulislerde bir süre görevden alınıp alınmadığı konusu sürüncemede kalan Gök’ün görevden alınmasını Kınık’ın istediği öne sürülmüştü. Gök yaptığı açıklamayla ‘ilahi adalet’ diyerek Kınık ve o dönem görev arkadaşları olan bazı isimlere sert sözlerle yüklendi.

''AH VERDİM EMEKLİ OLUP AYRILDIM''

Eskişehir'de kuvvetli yağış nedeniyle sel meydana geldi Eskişehir'de kuvvetli yağış nedeniyle sel meydana geldi

Gök, açıklamasında adaletin yerini bulduğunu belirterek “İlahi adalet. Türk Kızılay 154 yıldır olduğu gibi uluslararası, özerk, kamu yararına, siyaset dışı, saygın, dil, din, ırk gözetmeden toplumun tamamının desteklediği, hayır kurumu özelliğine tekrar kavuşacak Genel Başkan, Genel Müdürler ve Şube Başkanları olmalıdır. Türk Kızılay Dr. Kerem Kınık, Dr. İbrahim Altan, Dr. Saim Kerman iftira attınız, hakkımı yediniz, güvenli kan temin programında 16 yıllık kurucu olduğum emeğime haksızlık ettiniz. 154 yıllık kurumum, emeklerimiz, Güvenli Kan Temin Programı, emektar çalışanlar zarar görmesin diye içime attım ah verdim emekli olup ayrıldım. Güçlü Kızılay, Güçlü Türkiye” ifadelerini kullandı.