SULTAN GÜMÜŞ KAYA - ÖZEL HABER

Yaklaşık 1 haftadır İzmir’in birçok ilçesinde hizmet veren ESHOT şoförleri sivil inisiyatifte! Kadın şoförler kokart takarken, erkek şoförlerin ise sivil giyindiği, saç ve sakal uzattığı gözleniyor. Bu duruma dikkat çeken vatandaşlar da oldu, şoförlerin sivil inisiyatifi sosyal medyada en çok konuşulanlar arasına girdi: “Otobüs şoförleri neden sivil?”

İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İZELMAN ve ESHOT’ta toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamadığı için kentte şimdilik bir pasif eylemin söz konusu olduğunu kaydeden DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, son toplantılarda da ortak bir karara varılamadığı takdirde eylemin şiddetinin artacağını, belirli saat aralıklarıyla iş bırakmaların yaşanacağını vurguladı. Görüşlerine yer verdiğimiz bir ESHOT şoförü ise “Emeğimizin karşılığını alamadığımız için böyle bir mücadele içerisindeyiz. Aylardır zam alamıyoruz. Hem de bu ekonomik krizde. İsteklerimiz olana dek eylemlerimiz sürecek. Sessiz bir isyan bu” dedi.

İzmir'de altyapı çalışmasından tarih fışkırdı! İzmir'de altyapı çalışmasından tarih fışkırdı!

9 AYDIR ZAMSIZ ÇALIŞIYORLAR

İZELMAN ve ESHOT’ta örgütlü Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel-İş İzmir 1, 2, 3 ve 9 No’lu Şubelerin, 60 günlük grev ilan sürecine girdiğini söyleyen Sarı, “Bu eylem sadece İZELMAN ya da ESHOT otobüs şoförlerinin eylemi değil. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZELMAN şirketinde çalışan yaklaşık 7 bin 500 arkadaşımızın ve aynı zamanda 11 bin 600 üyesi olan İZENERJİ şirketindeki arkadaşlarımızın yani toplamda 18 bin 500 kişinin yaklaşık 1 haftadır sahada başlattığı bir eylem. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı iştiraklerden İZELMAN ve İZENERJİ’de 1 Ocak’tan beri toplu sözleşme yürütülmekte. Bu toplu sözleşme görüşmeleri Ocak, Şubat, Mart gibi yaklaşık 3 buçuk, 4 aydır devam eden bir toplu sözleşme görüşmesi. Doğal olarak ülkedeki enflasyonun yüksekliği, alım gücünün düşüklüğü, arkadaşlarımızın ortalama 9 aydır zamsız olarak hizmet sunması ve toplu sözleşme ile kaybolan haklarını gidermek için vermiş oldukları bir mücadele” sözlerini kullandı.

BİR BASKI ARACI OLARAK KULLANIYORUZ

Sarı, şöyle devam etti: “Toplu sözleşmede istenilen rakamlar verilmediği için ve görüşmeleri tamamlanmadığı için kadın arkadaşlarımız kokart takarak, erkek arkadaşlarımız ise sivil kıyafet giyerek, saç, sakal bırakarak eylemlerini sürdürüyor. Tabi bunlar bizim pasif eylemlerimiz. Bizimle masaya oturan işverenlere, belediye bürokratlarına karşı şunu ifade etmek istiyoruz, biz bugün sivil giyinerek, sakal bırakarak, kokart takarak, ‘geçinemiyoruz’ diyerek kısa kısa mücadelemizi sürdürüyoruz. Bu pasif eylemi, toplu sözleşmenin lehimize sonuçlanması yönünde bir baskı aracı olarak kullanıyoruz. Şayet toplu sözleşme sürecimiz son 60 güne giriyor. Bu 60 gün içerisinde toplu sözleşme eğer istediğimiz şekilde sonuçlanmazsa eylemlerimiz, şube başkanlarımızın özellikle 1, 2, 3 ve 9 No’lu Şubelerimizin yönetim kurullarının almış olacağı kararlarla, şiddeti katlanarak devam edecektir.”  

BELİRLİ SAAT ARALIKLARIYLA İŞ BIRAKMA

Belirli saat aralıklarıyla iş bırakmaların yaşanacağını kaydeden Memiş Sarı, “Detaylarını paylaşmak istemiyorum çünkü işverenin ya da bürokratların bu eylem planı karşısında bir önlem alma yarışına gireceğini düşünüyoruz. Aniden ve hızlı bir şekilde eylem kararı alıp tüm üyelerimizle birlikte bunu hayata geçirmenin derdindeyiz. Bugün 1 ve 3 No’lu Şubemizin, İZELMAN şirketinde toplu sözleşme görüşmesi var. Yarın ise İZENERJİ’deki 2 ve 9 No’lu Şubelerimizin görüşmesi var. Toplantının neticesine göre şubelerimiz ya eylem kararlarının şiddetini yükseltecek ya da şubelerimiz eylemi bitirecek. Ama önemli olan toplu sözleşmenin işçilerin ekonomik, demokratik ve sosyal haklarının eşit, iyi düzeyde sağlanması” bilgisini paylaştı.

SESSİZ BİR İSYAN BU

Görüşlerine yer verdiğimiz bir ESHOT şoförü ise “Emeğimizin karşılığını alamadığımız için böyle bir mücadele içerisindeyiz. Aylardır zam alamıyoruz. Hem de bu ekonomik krizde. İsteklerimiz olana dek eylemlerimiz sürecek. Sessiz bir isyan bu. Şu an sivil giyiniyoruz, yarın daha büyük çaplı tepkiler ortaya koyabiliriz. İzmirlileri mağdur etmek istemeyiz. Ama vatandaşların bize anlayışlı davranmasını bekliyoruz. 8 nüfuslu bir aileyi geçindiriyorum ben. Kaybedecek hiçbir şeyim yok” dedi.