TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Erzincan’da deprem meydana geldi

Erzincan'da korkutan bir deprem meydana geldi. Detaylar haberimizde...

Haber Giriş Tarihi: 20.11.2023 07:18
Haber Güncellenme Tarihi:
Kaynak: İHA
Erzincan’da deprem meydana geldi

Erzincan merkezde 2.5 büyüklüğünde meydana gelen deprem hafif şekilde hissedildi.  

AFAD, Erzincan merkezde 2.5 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı.

Türkiye saati ile 09.11'de meydana gelen depremin büyüklüğü 2.5 ML olarak bildirildi.

AFAD meydana gelen depremin derinliğinin ise 6.87 km olduğunu duyurdu.

Deprem Erzincan’da hafif şekilde hissedildi.

DEPREM ANINDA YAPILMAMASI GEREKENLER

Sabitlenmemiş eşyalara yaklaşmayın

Deprem sırasında hayat üçgeni oluşturmak için koltuk gibi bir nesnenin yanına kapanmak öneriliyor ancak bunu yaparken kapandığınız yerde sabitlenmemiş eşyaların olmadığına dikkat edin. Sabitlenmemiş raf ve dolap gibi ağır eşyaların olduğu yerde depremden korunmaya çalışmak oldukça risklidir. Depremden korunmak isterken dolapların altına kalma tehlikesi yaşayabilirsiniz. Bu nedenle sabitlenmemiş eşyaların altında durmamaya özen gösterin.

Deprem sırasında merdiven ve çıkışlardan uzak durun

Deprem anında, depremin sona ermesini beklemeden merdiven ve çıkışlara yönelmeyin. Deprem sırasında merdiven boşluğunda ve çıkışlarda bulunmak, olduğunuz yere kapanarak depremin sona ermesini beklemekten daha tehlikelidir. Bu nedenle deprem anında binadan kaçmaya çalışmak yerine olduğunuz yerde depremin bitmesini bekleyerek, deprem sona erdiğinde dışarı çıkmak daha güvenli olacaktır.

Telefonları gereksiz yere meşgul etmeyin

Depremin ardından herkes yakınlarına ulaşmaya çalışacağı için herkes cep telefonunu çok kısa bir süreliğine kullanıp hatları meşgul etmezse, daha çok kişi yakınına ulaşabilir. Bu konuda hassas davranarak hatları kitlememeye özen göstermek gerekiyor. 6 Şubat depreminde telefon ile ulaşımın ne kadar hayati bir önem taşıdığını görmüş olduk. Enkaz altında bulunan kişilerin bulundukları yeri bildirebilmeleri bu noktada çok mühim. O nedenle telefonları gereksiz yere meşgul etmemek gerekiyor.

Pencereden ve camdan yapılmış eşyalardan uzak durun

Sarsıntı anında, yüksek gerilim nedeniyle patlama tehlikesi taşıdığı için deprem sırasında pencere ve materyali cam olan nesnelerden uzak durmak gerekiyor.

Bina, ağaç, elektrik direği, duvar dibi gibi yerlerden uzaklaşın

Eğer depreme dışarıda yakalandıysanız mümkün olan en açık alana giderek depremin geçmesini orada beklemelisiniz. Bina, ağaç, elektrik direği gibi yerlerin altında durmaktan kaçınıp, duvar diplerinden uzak durmalısınız. Aksi takdirde sarsıntı nedeniyle başınıza bir şey düşme ya da yapının üzerinize yıkılma olasılığı hayati tehlikenizi artırmış olur.

BU HABER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR - Deprem çantası nasıl hazırlanır?

Kaynak: İHA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.