KEMAL ÖZKURT/ÖZEL HABER

Türkiye'de tarihi olarak nitelendirilen 14 Mayıs genel seçimleri ikinci tura kaldı fakat engelli bireyler yine arka planda. Ülkemizin nüfusunun yaklaşık yüzde 12'sini oluşturan engelli bireyleri temsil etmek için mecliste yine yer verilmediğine sitem eden İzmir Engelli Dernekleri Birliği Buca Engelliler Derneği Başkanı Harun Kara, "Her türlü engellemeye ve umursamazlığa rağmen elbette bir gün zincirleri kıracağız" dedi.

"ENGELLİLERİ ÜÇ BEŞ KURUŞA MUHTAÇ HALE GETİRDİNİZ"

Cumhuriyetimizin 100. Yılında yapılan genel seçimlerde yine engelliler ve ailelerini yok saydınız diyerek siyasi parti ve yöneticilere seslenen Kara, "Milyonlarca engellinin yüce mecliste temsiliyetini, eşit yurttaşlar olma isteğini görmediniz. Yıllardır kafalarınızın içindeki sakat, yardıma muhtaç ön yargısını kıramadınız. Engellileri üreten birey haline getirmek yerine üç beş kuruşa muhtaç hale getirdiniz. Toplumdaki çeşitli dezavantajlı grupların hak teslimiyle sorunları çözmek için yola çıktıklarını söyleyenler, listelerinde engelli adayları olmaması düşündürücü. Oysa bizim taleplerimiz arasında Engelli Bakanlığı bile var. Çünkü engelli alanındaki sorunların çözümü ancak ve ancak ayakları yere basan bir engelli politikası ve bütçelendirmeyle çözülür" ifadelerini kullandı.

Türkiye İstatistik Kurumundan sağlık araştırması Türkiye İstatistik Kurumundan sağlık araştırması

"ELBETT BİR GÜN ZİNCİRLERİ KIRACAĞIZ"

Siyasi partilerin, toplumun bu kadar büyük bir kesiminin kalplerine dokunabilecekleri bir durum varken bunu görmezden gelmeyi tercih ettiklerini dile getiren Kara, "Siyasi alan engellileri yok saymayı tercih ediyor ne yazık ki. Bunun istisnası olacağını iddia eden siyasi partilerin de diğerlerinden hiçbir farkı yok. Güç kavramı üzerinden çalışan siyasi sistem ulaşmaya çalıştığımız demokratik yapıyı maalesef engelliyor. İçindeki renkleri çeşitliliği koruyamayan, parlamentoya yansıtamayan bir tablo ortaya çıkıyor. Bunu kırmak için birlikte çalışmak zorundayız. Esimiz çıktığınca her yerde, her ortamda sizlere 'bizler de varız" diyerek sesimizi duyurmaya devam edeceğiz. Her türlü engellemeye ve umursamazlığa rağmen Elbette bir gün zincirleri kıracağız" diye konuştu