ÇAĞLA GENİŞ

Torun’dan yerel yönetimlere ‘iktidarın eksiğini kapattınız’ mesajı Torun’dan yerel yönetimlere ‘iktidarın eksiğini kapattınız’ mesajı

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ ve İzgi Fuarcılık iş birliği, 4M fuarcılık destekleriyle düzenlenen IMATECH - Endüstriyel Üretim Teknolojileri Fuarı kapılarını açtı. Gaziemir Fuar İzmir’de makine ve üretim sektörlerini bir araya getirecek fuarın açılış törenine; İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, İZGİ Fuarcılık Kurucu Ortağı Mustafa Kemal Hisarcıoğlu, bürokratlar ve sektör temsilcileri katıldı.

RAKAMLARI PAYLAŞTI

Fuarın açılış konuşmasını yapan İZGİ Fuarcılık Kurucu Ortağı Mustafa Kemal Hisarcıoğlu, “Bugün sizlere burada coşkulu bir açılış töreni düzenlemek isterdik. Yalnız yüzyılın felaketi olarak lanse edilen 6-7 Şubat tarihli depremler nedeniyle acımız oldukça büyük. Depremlerde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar, geride kalanlara sabırlar dileriz. Milletimizin başı sağ olsun. Türkiye son yıllarda makine üretiminde ve ihracatında önemli bir sıçrama kaydetmiştir. Bunun yanı sıra üretim kapasitelerinin artmasına paralel olarak da ithalatta da yükseliş trendi devam etmektedir. Bugün tüm makine ihracatımız 25 milyar dolar eşiğini aşarken ithalatımız ise 37 milyar olarak gerçekleşmiştir. İhracatın ithalatı karşılama oranı her geçen gün artmaktadır. Önümüzdeki yıllarda ithalat ve ihracat arasındaki makasın azalacağını öngörülmektedir. Ayrıca makine sektörümüzün mobilyadan tekstile, gıdadan medikale, kuyumculuktan madenciliğe, otomotivden havalığa kadar ihracatını yapmış olduğumuz her türlü endüstriyel üretimlerde de bugün dokunuşunu görüyoruz. IMATECH Fuarımızın katılımcılarımızın ve ziyaretçilerimizin beklentilerini karşılayacağını umut ediyoruz. Tüm katılımcı firmalarımıza başarılar dileriz” dedi.

“ÜRETİRSEK VAR OLACAĞIZ”

Üretimleriyle ülkeye katma değer ve istihdam yaratan tüm sanayicilere teşekkür eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, “Aslında önemli bir gün yaşıyoruz. İktisat Kongresi’nin 100 yıl sonra tekrar İzmir’de toplanarak; sanayiciyle tüccarıyla, üreticisiyle köylüsüyle ülkeyi kalkındırmak için elini taşın altını koyan herkesi bir araya getirerek yeniden tartışılması çok kıymetlidir. Bir gerçekle karşı karşıyayız, deprem… Büyük bir depremdi. Gerçekten de yüz yılın en büyük doğal felaketi ama şunu bilmek zorundayız. Doğal felaketler, depremler olacaktır; İzmir’i de bekliyor. Depreme hazırlık için ne gerekiyorsa yapıyoruz. Deprem bölgesindeki sanayiciler etkilendi. Türkiye’nin en büyük oranda sanayi merkezleri olan İstanbul, Kocaeli ve İzmir gibi bölgelerde deprem olduğunda buna ne kadar hazırız diye sanayi tesisleri sormalı. Ücretsiz yapı risk tespiti yapıyoruz, bunları yaptırın. Önlem alalım. Bayraklı’da incelenen 33 bin binanın yüzde 70’inin mühendislik hizmetleri ve depreme dayanıklılık açısından yeterli düzeyde olunmadığı görülüyor. Bundan sonra yapacağımız her fabrikayı daha dayanıklı yapalım. Olası bir depremde sanayi ve üretim ayakta kalsın. Çünkü üretirsek var olacağız. Depremin can kayıpları yanında ekonomik yıkıntı da yaşanır ki bunun altından kalkmak çok zordur. Böyle bir fuarda sanayicilerle beraberiz. Ürettikleri için, katma değer ve istihdam yarattıkları için elleri öpülecek insanlarla beraberiz. Geçen yıl burada 30 fuar yaptı İZFAŞ, bu İzmir’in daha çok tanıtımı ve ticaret demektir. Bu açıdan iyi ki bu fuar alanı yapılmış, yapanlardan Allah razı olsun. Biz de bu alanı büyüterek herkese dokunarak yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu fuara katkı sunan her kim varsa, buraya bir tuğla koyan kim varsa teşekkür ediyorum” açıklamasını yaptı.

HEDEF KENT EKONOMİSİNE KATKI

Dört gün sürecek fuarda, temsilciliklerle birlikte 114 yerli ve yabancı katılımcı yer alacak. Türkiye’nin farklı illerinden katılımcıların yanı sıra Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya. Belçika, Çin, Kanada, Polonya ve Tayvan’dan firmaların da yer aldığı fuarda, bu firmaların 200’den fazla markası profesyonel ziyaretçilerle buluşacak. IMATECH Fuarı fuarizmir B Hol’de 10.00 – 18.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak. Fuarı, ülkemizin dört bir yanından ve Almanya, Avusturya, Bulgaristan, Çin, Fransa, İrlanda, Kazakistan’ın aralarında bulunduğu 18 ülkeden binlerce kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. İkili görüşmeler ile ticari anlaşmalara da zemin hazırlayacak IMATECH Fuarı, yeni iş birlikleri kurulmasının yanı sıra sektörün yıllık ticaret hedeflerine ulaşmasına, iş hacmini artırmasına, ihracatı büyütmesine ve istihdama da katkı sağlayacak. Fuarla ortaya çıkan potansiyel ile sektörün büyümesi, uzun vadede kent ekonomisine katkı sağlanması ve yeni yatırım olanaklarının ortaya çıkmasına olanak sağlanması hedefleniyor.