Asgari ücretin 8 bin 506 TL olmasıyla en düşük emekli maaşı arasındaki fark yüzde 143’lük artışla 2 bin TL’den 5 bin TL’ye çıktı. TÜED İzmir Başkanı Zekeriya Beypınar, emekli maaşlarına enflasyon farkıyla birlikte ilave seyyanen zammın da yapılabileceğini söyledi.

ÖZKAN PEKÇALIŞKAN-ÖZEL HABER

Asgari ücret belirlendikten sonra gözler memur ve emeklilerin 2023 yılında alacakları zam oranına çevrildi. Asgari ücretin açıklandığı toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Memur ve emekli maaşlarında yapılacak artış oranlarını da bu şekilde tespit edeceğiz” diyerek emeklilere de yüksek zam oranı artışını işaret etti. Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) İzmir Şubesi Başkanı Zekeriya Beypınar, konuya ilişkin olarak emeklilere yapılacak zam konusunda enflasyon rakamlarının açıklanmasını beklediklerini belirterek, “En az yüzde 50 zam beklentimiz var. TÜİK enflasyonu ne kadar açıklayacak onu bilmiyoruz. Cumhurbaşkanımız asgari ücreti açıklarken ‘emeklileri de düşüneceğiz’ dedi. İnşallah bizleri de mağdur etmezler. Şu anda yüzde 40-50 zam mı olsa daha iyi yoksa seyyanen zam olsa mı daha iyi onu bilemiyoruz. Ya da enflasyon oranı+seyyanen zam mı olur onu bekleyip göreceğiz. Şu anda en düşük emekli maaşı 3 bin 500 TL. 2023 yılında da asgari ücret 8 bin 506 TL oldu. Aradaki net fark 5 bin TL’ye çıktı. Temmuz 2023 yılında yapılan zamla 5 bin 500 TL olmuştu asgari ücret. O zaman da en düşük emekli maaşı ile aradaki farkı 2 bin TL’ydi. Şu anda ortaya çıkan durumda asgari ücret en düşük emekli maaşının tam iki katına çıktı hatta bin 500 TL de üzerinde oluştu. Yani rakamsal olarak arada yüzde 143’lük bir fark oluştu” dedi.

İstanbul Okan Üniversitesi 49 Öğretim Üyesi alacak İstanbul Okan Üniversitesi 49 Öğretim Üyesi alacak

SEYYANEN ZAM KAÇINILMAZ GİBİ

Beypınar, asgari ücretin 8 bin 506 TL olmasıyla emeklilerin de maaşlarına yapılacak zam oranı konusunda büyük bir beklenti içerisine girdiğini ifade ederek, “En düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine gelmesi gerekiyor. Asgari ücret zaten asgari geçim tutarını da gösteriyor. Bu yüzden en düşük emekli maaşı asgari ücret tutarında olmalıdır. Bizim tarafımızda zam oranları konuşulmaya başlandı. Hesap kitap yapmaya başladık. TÜİK’in açıklayacağı enflasyon oranını düşünürsek bizim için seyyanen zam yapılması kaçınılmaz gibi duruyor. Net rakamlar üzerinden oluşan yüzde 143’lük fark ancak seyyanen zam ile kapanabilir. Aksi takdirde aradaki fark kapanmaz. Eskiden emekli maaşı asgari ücretin 1.5 katı iken şu anda asgari ücret emeklinin 1.5 katı durumuna geldi neredeyse. İsteğimiz, dileğimiz milyonlarca emeklinin düşüncesi emeklilere iyi oranda zam yapılması ve asgari ücretin altında ezilmemesidir” diye konuştu.