Milli Savunma Bakanı Güler'den Paşayeva için taziye mesajı Milli Savunma Bakanı Güler'den Paşayeva için taziye mesajı

SSK ve BAĞ-KUR emeklileri zam bekleyişini sıkça dile getirilmesine cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdiğini açıkladı. Yapılan çalışmalar ve planlanan zam artışı ile emekli maaşına yapılacak ara zam enflasyon oranının üzerinde olacağı belirtildi.

Emeklilerden zam beklentisi

Bütün emeklilerin beklediği heyecanlandırıcı haber geldi. Emekli zammı ek zam SSK hem de BAĞ-KUR emeklileri tarafından gündeme sıkça getirilmektedir. Geçtiğimiz zamlardan sonra emekli maaşı zamlarında kök maaş ayrıntısı nedeniyle emekliler istediği zam miktarına ulaşamamış ve çoğu emeklilerin maaşı neredeyse hiç artmamıştı. Ayrıca EYT'lilerin ise zamdan yararlanamayacağı açıklanmıştı. Bu duruma tepki gösterilmesi sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, emekliyi enflasyona karşı ezdirmemek içi iyi bir zam geleceğinin müjdesini açıklamıştı. Beklenen enflasyon ve refah payı artışı sonrası emekli zammına ek hakkında birçok soru gündemde tutulmaktadır. Enflasyon oranlarının artışı yüzünden emeklilerin bu durumdan zorlandıklarını beyan etmesi üzerine yeni formüller masada. Bu müjdeli haberi Cumhurbaşkanı Erdoğan, emekliye yapılan zamdan hoşnut olmadığını ve iki bakanının bu zam çalışmalarına başladığını söyledi. Çalışma özellikle en düşük emekli maaşına sahip emeklilerin kök maaş detayına takılarak neredeyse hiç zam alamamasından doğan tepkiler ile neden olmuştu. 

Zam enflasyonun üzerinde olması planlanıyor

Bu emekli zammı müjdesi sonrası Uzmanlar, “Emekli ve memur zammı her yıl Ocak ve Temmuz aylarında yaşanmaktadır. Diğer yandan Memur zammı ise Temmuz döneminde yüzde 17,55 ve 8077 TL seyyanen artış olarak belirlenmişti. Aynı doğrultuda emekliye zam oranı yüzde 19,77'den refah payı ile yüzde 25'e çıkartıldı. Bu artışların yaşanmasından sonra çalışma sırası ise SSK, Bağ-Kur ve memur emeklisi için başlatıldı." İfadeleri kullanıldı. Bu beklenen zam öncesinde ise son dönemde hem emekliler hem de memurlar için refah payı artırım uygulaması devreye sokuldu. Bu yapılan uygulama ile enflasyonun üzerinde bir zam oranı belirledi. Aynı zamanda taban maaş uygulaması ile düşük maaşlar seyyanen ödemelerinde belirlenen rakamlara tamamlandı. Yapılması planlanan emekli zammı artışı 6 aylık enflasyon artışına göre belirleneceği de belirtildi.  Bu yapılan ara zamlar ve uygulamalar ile Nisan ayında en düşük emekli aylığı 7 bin 500 liraya çıkartılmıştı. Bu ara zam ile en düşük aylık alanlar 2 bin liralık bir ek ödeme yapılmıştı. Diğer yandan ise taban aylığın altındaki tüm maaşlar 7.500 TL'ye tamamlanması planlanmaktadır.

BU HABER DE DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Memur zammında kritik süreç başladı: Hakem Kurulu 3. toplantısında

Kaynak: HABER MERKEZİ