TÜED İzmir Şubesi Başkanı Beypınar, yaklaşan kış öncesinde emeklilerin ısınma problemine düştüğünü belirterek “Kış yaklaşıyor emekli kömür almak istiyor ancak alım gücü olmadığı için alamıyor” dedi

ÖZKAN PEKÇALIŞKAN-ÖZEL HABER

Bir süredir maaş promosyonu ve intibak sorunlarıyla boğuşan emekliler, özellikle daha fazla maaş promosyonu almak için banka banka gezdikleri hareketli yaz aylarının ardından kış hazırlıklarını yapmaya başladı. Yaklaşan kara kış öncesinde ısınma sorunlarını düşünmeye başlayan emekliler yine en çok tercih ettikleri kömür fiyatlarını sorgulamaya başladı. Türkiye Emekliler Derneği İzmir Şubesi Başkanı Zekeriya Beypınar, 2022 yılı başında bin 200 lira olan kömür fiyatlarının 6 bin 200 TL’ye kadar çıktığını belirterek “4 bin lira, 4 bin 500 lira, 5 bin liraya da kömür var. 1 ay önce 5 bin 550 liraya kömür yazmıştık. Daha evvel 3 bin 600’ya yazıyorduk. Onun öncesinde 2 bin 500 liraydı. Fiyat dalgalanmalarının hepsi bu yıl içinde oldu. 2 ay içinde de devamlı bir artış var. Yılbaşında tonu bin 200 lira kömürün fiyatı şu anda 6 bin 200 lira oldu” dedi.

KÖMÜR YOK ALIM GÜCÜ DE YOK

Yorgancılar’dan tarım arazileri sanayiye açılsın çıkışı: “Tarım vasfını kaybetmiş araziler sanayiye açılmalı!” Yorgancılar’dan tarım arazileri sanayiye açılsın çıkışı: “Tarım vasfını kaybetmiş araziler sanayiye açılmalı!”

Emekli vatandaşların aldıkları aylıklara bağlı olarak kömürün kalitesinden çok fiyatı ile ilgilendiklerini ifade eden Başkan Beypınar, “Vatandaş fiyata bakıyor, yakacak kaloriye bakmıyor. Yarın öbür gün kömür yanmayınca vatandaş ne yapacak? 2 bin 500, 3 bin TL’ye de kömür var ancak ne kömürü olduğu belli değil. Biz en kaliteli kömür için 6 bin 200 liraya anlaştık daha da aşağıya düşüremedik. Tabi haliyle vatandaş parasına bakıyor. Talep çok ama kömür yok. Bu fiyattan alım gücü olmadığı için sıraya yazdıran da yok. Kömür yok, alım gücü de yok. Kış yaklaşıyor emekli kömür almak istiyor ancak alım gücü olmadığı için alamıyor. Fiyatları görünce de geri adım atıyor” diye konuştu.

MAAŞLAR FİYATLARA YETİŞEMİYOR

Kömür alamayan emeklilerin elektrik sobası yakması halinde elektriğin kömürden pahalıya geleceğini öne süren Başkan Beypınar, “Doğalgaz da yine pahalı ancak doğalgazı olmayan, bağlatamayan da çok. Benim evimde bile altyapı olmadığı için doğalgaz yok. 6 bin 200 TL’ye verdiğimiz kömürün garantisini veriyoruz. Yanmazsa kömürü elden alıp gelip değiştiriyoruz. İzmir’de soğuklar başlamadı ama şu anda 4 bin 500 liraya kömür alan emekliler havalar soğuyunca kaloriden dolayı verim alamayabilir. Kış aylarında da zam geleceği söyleniyor. En düşük emekli maaşı 3 bin 500 TL ancak en düşük kalite kömür 4 bin liradan başlıyor. Şu andaki enflasyon rakamlarına göre temmuz ayından bu yana yüzde 7 artış var. Üç ay daha yüzde 7 artış olsa emekliler ocak ayında en fazla yüzde 15 zam alacak gibi duruyor. Ama bu nasıl olacak biz bilemiyoruz” diye konuştu.

YAKACAK VE GIDA YARDIMI ALMALIYIZ

Başkan Beypınar, TÜED genel merkezi tarafından açıklanan verilere dayanarak genel merkezin de görüşlerini aktardı. Başkan Beypınar, genel merkezin görüşlerine katıldıklarının altını çizerek, “Aylık geliri, TÜİK tarafından yayınlanan asgari geçim standardının veya yasal asgari ücretin altında kalan emeklilerimiz, günümüz koşullarında yetersiz beslenme ve ısınma sorunlarıyla karşı karşıya kalmıştır. Bu durumdaki emeklilerimize, yakacak ve gıda yardımları sağlanmalıdır” ifadelerini kullandı.