Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Ekim ayı meclis toplantısı, İzmir Valisi Süleyman Elban’ın katılımlarıyla gerçekleşti. EBSO Meclis Başkanı H.İbrahim Gökçüoğlu yönetiminde yapılan toplantıya, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanı Mahmut Özgener, İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ve EBSO meclis üyesi sanayiciler katılım gösterdi. Toplantıda yaptığı konuşmada Cumhuriyetin ikinci yüzyılında sanayi alanında artık yeni şeylerin konuşulması gerektiğini ve bunu da başlatacak en uygun ilin İzmir olduğunu belirten Vali Elban, “İzmir, sanayi geçmişi 200, dış ticaret geçmişi ise 300 yıla dayanan dünya vizyonu olan bir şehirdir. Ben İzmir’in yeni paradigmalar üretebileceğine inanıyorum. İzmir’de başlayan bu hareket sonrasında tüm Türkiye’ye yayılacaktır. İşte o zaman Atamızın gösterdiği muasır medeniyetler seviyesini yakalamış oluruz” dedi.

elban-cumhuriyetin-2-yuzyilinda-yeni-seyler-konusmaliyiz (3)

İKİNCİ YÜZYILDA YENİ ŞEYLER KONUŞMAMIZ GEREKİYOR

Ekim ayı meclis toplantısının 2. yüzyılın ilk toplantısı olması açısından çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten Elban, “Bu toplantıda söylenen her şey çok değerli olacaktır. Çok özel tutanaklarla bağlanacak ve daha sonra Cumhuriyetin kurulduğu ilk toplantıda konuşulanlarla bu toplantıda konuşulanlar karşılaştırılacaktır. Dolayısıyla bizim Cumhuriyetin 2. Yüzyılında yeni şeyler konuşmamız gerekiyor. Eski yöntemleri terk edip yeni üretim modellerine ve yöntemlerine geçmeliyiz. İzmir’e ilk geldiğim günden bu yana İzmir ile ilgili yapılan çalışmaları gördüm, raporları edindim. İzmir bir ticaret sanayi ve turizm şehri olarak adlandırılıyor. Şehri sıfatlandıran bu şeyler bana göre bilimsel olarak da doğrudur. Tabii ki eğitim, sağlık gibi başka alanlar şehrin sıfatına ilave edilebilir ama öncelikle güçlü olduğu alanları geliştirmesi gerekiyor. Verimlilik, yeşil dönüşüm hatta endüstri 4.0’ı bitirip 5.0’a geçmemiz konusunu konuşmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

elban-cumhuriyetin-2-yuzyilinda-yeni-seyler-konusmaliyiz (2)

İZMİR DÜNYA VİZYONU OLAN BİR ŞEHİRDİR

Hekimlerden, TTB davası için görüntülü mesaj Hekimlerden, TTB davası için görüntülü mesaj

İzmir’in sanayi olarak 200 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu ve Anadolu şehirlerine kıyasla sanayinin bu şehirde daha fazla anlam bulduğunu söyleyen Elban, “İzmir, Osmanlı’nın son dönemlerinde dış ticareti, sanayiyi öğreten bir şehir sıfatındadır. Sanayi geçmişi 200, dış ticaret geçmişi ise 300 yıla dayanan dünya vizyonu olan bir şehirdir. Dolayısıyla dünya vizyonu olan şehirler ilk 3 sanayi modellerini terk etmiş endüstri 4.0, toplum 5.0 modellerine geçmişlerdir. Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyeti kurduktan sonra bir paradigma değişikliğine giderek başarılı olmuştur. Dolayısıyla bizim de acilen yeni paradigmalara geçmemiz gerekiyor. Bunu da yapabilecek en hazır şehir İzmir’dir. Bunuz biz başaramazsak ülkemizde başka hiçbir şehir başaramaz. Bu şehirde o potansiyel var. Yeni şeyler konuşmak, yeni üretim modellerine geçmek zorundayız. Yeni anlayışa gitmezsek bir yıl iyi, bir yıl kötü devam etmek zorunda kalırız. Ben İzmir’in yeni paradigmalar üretebileceğine inanıyorum. İzmir’de başlayan bu hareket sonrasında tüm Türkiye’ye yayılacaktır ve işte o zaman Atamızın gösterdiği muasır medeniyetler seviyesini yakalamış oluruz. Kendimizi sürekli yenileme anlayışında olamazsak muasır medeniyetler seviyesine yaklaşamayız bile” ifadelerini kullandı. 

BU HABER DE DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Yorgancılar’dan Bir Kuşak Bir Yol Girişimi için destek çağrısı

Kaynak: KEMAL ÖZKURT