Türkiye ve Yunanistan, turizm işbirliği için bir araya geldi

Yunanistan Kültür Bakanı Vasileios Kikilias’ın da katıldığı Türkiye-Yunanistan 9. Turizm Forumu ve 4. Turizm Karma Komisyonu Toplantısı’nda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Yunanistan’ı rakip ülke değil, partner ülke olarak gördüğümüz zaman, iki ülkenin de bu işten ne kadar kazançlı çıkacağının farkındayız” dedi.

Ekonomi 17.11.2021, 12:54
Türkiye ve Yunanistan, turizm işbirliği için bir araya geldi

Yunanistan Kültür Bakanı Vasileios Kikilias’ın da katıldığı Türkiye-Yunanistan 9. Turizm Forumu ve 4. Turizm Karma Komisyonu Toplantısı’nda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Yunanistan’ı rakip ülke değil, partner ülke olarak gördüğümüz zaman, iki ülkenin de bu işten ne kadar kazançlı çıkacağının farkındayız” dedi.

Türkiye-Yunanistan 9. Turizm Forumu ve 4. Turizm Karma Komisyonu Toplantısı, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Yunanistan Kültür Bakanı Vasileios Kikilias ve çok sayıda paydaşın katılımıyla İzmir’de düzenlendi. İki bakan, etkinlik öncesi ikili görüşmede de bulundu. Toplantıda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Yunanistan’ı rakip ülke değil, partner ülke olarak gördüğümüz zaman, iki ülkenin de bu işten ne kadar kazançlı çıkacağının farkındayız. Bundan sonraki stratejilerimizi de iki partner ülke olarak dünyadan en yoğun turist alan Ege Bölgesi üzerine odaklanarak kurmak istiyoruz” diye konuştu.

“Feribot seferleri başlamalı”

İki ülke arasındaki turist trafiğinin pandemi öncesi seviyelere getirilmesi için pandeminin seyrini karşılıklı olarak göz önünde bulundurarak seyahat kısıtlamalarının mümkün olduğunca az uygulanmasını arzu ettiklerini belirten Bakan Ersoy, “Yunanistan, 1 Ekim itibariyle özel gezi tekneleri ile Kuşadası ve İstanbul çıkışlı yolcu gemilerinin Kavala ile bazı Yunan adalarına geçişine izin vermeye başlamıştır. Ancak iki ülke arasındaki turist trafiğinin çok önemli bir parçasını oluşturan feribot seferlerine en kısa sürede başlanması turist trafiğimizi olumlu yönde artıracaktır. Yarın gerçekleştireceğimiz Turizm Karma Komitesi toplantısında bu konunun tüm paydaşlarınca ayrıntılı bir şekilde ele alınarak bir yol haritası belirlenmesini bekliyoruz” diye belirtti.

Havayolu taşımacılığı

Türkiye ve Yunanistan arasındaki havayolu taşımacılığı ile ilgili de değerlendirmede bulunan Bakan Ersoy, şunları söyledi: “Hali hazırda iki ülke arasında belirlenmiş olan ve tarafımıza tahsis edilen 52 frekans uçuş hakkı bulunmaktadır. Bu frekans sayılarının 42’si Türk Hava Yolları, 10’u Pegasus Havayolları olarak ayrılmıştır. Pegasus Havayollarının Sabiha Gökçen- Atina uçuşlarını haftalık 10’dan 14’e çıkarma, ayrıca Sabiha Gökçen-Selanik hattında haftada 7 sefer ile yaz dönemlerinde Midilli, Girit, Rodos ve Mikonos’a haftalık 3’er sefer düzenleme talebi bulunmaktadır.”

Türk vatandaşlarına vize muafiyeti

2012 yılından itibaren turizm sezonu boyunca Midilli, Sisam, Sakız, İstanköy, Rodos, Meis ve Simi adalarındaki limanlarda vize verilmesi uygulamasına başlanması neticesinde Türkiye’den Yunanistan’a giden turist sayısında büyük bir artış yaşandığını hatırlatan Bakan Ersoy, “2015 yılsonu itibariyle Yunanistan’ı ziyaret eden Türk turist sayısı tarihi bir rekorla 1 milyonu aşmıştır. Vize rejiminin turizm işbirliğinin önünde bir engel oluşturmasını el birliği ile engellemeliyiz. Türk vatandaşlarına vize muafiyeti sağlanması gündemimizin öncelikli maddeleri arasındadır. Bu gerçekleşene kadar turizm sezonu boyunca adalardaki limanlarda vize verilmesi uygulamasına devam edilmesinden ve benzer bir uygulamanın Türk turistlerin Kuzey Yunanistan seyahatleri bağlamında da değerlendirilmesinden memnuniyet duyacağız” sözlerine yer verdi.

"Türkiye-Yunanistan tur paketleri"

“Uzak pazarlara yönelik olarak coğrafi ve kültürel anlamda yakınlığa ve ortak değerlere sahip iki ülke olan Türkiye ve Yunanistan’ı kapsayan tur paketleri oluşturulması fikri, uzun yıllardır iki ülke arasında gerek hükümetler gerekse sektör temsilcileri arasında görüşülmektedir” diyen Bakan Ersoy, pandemi öncesinde iki ülkede faaliyet gösteren bazı seyahat acentelerinin uzak pazarlar için her iki ülkeyi kapsayan tur paketleri organize etmeye başladığını, ancak özellikle Güney Amerika ve Uzak Doğu turlarının daha geniş kapsamlı ve yaygın bir şekilde yapılması konusunda istenilen performansın gerçekleşmediğini söyledi.

“Protokolü sonuçlandırmak istiyoruz”

“Türkiye Cumhuriyeti ile Yunanistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Taşınmaz Kültürel Mirasın Korunması İçin İşbirliği Protokolü”nü en kısa zamanda sonuçlandırmak istediklerini dile getiren Bakan Ersoy, şöyle konuştu: “Kültür varlığı kaçakçılığından muzdarip iki köken ülke olarak kültür varlığı kaçakçılığının önlenmesi ve yasa dışı yollarla ülke dışına çıkarılmış kültür varlıklarının iadesi konularında Yunanistan’la kurulacak işbirliği dünya kültürel mirasının korunması için de olumlu katkılar verecektir.”

“Yunanistan’ı ziyaret eden, Türkiye’yi de ziyaret edebilmeli”

Yunanistan Kültür Bakanı Vasileios Kikilias da toplantının iki ülke arasındaki ilişkilere katkı sağlayacağını belirtti. Turizmin iki ülke için son derece önemli bir gelir kaynağı olduğunu vurgulayan Bakan Kikilias, “Turizm aynı zamanda iki ülke arasında işbirliği ve yakınlaşmaya imkanı veren bir sektör. Ayrıca iki ülke arasındaki ikili ilişlerin gelişmesine katkı sağlayan bir sektör. Uzak destinasyonlarla ilgili başlık da önemli bir başlık. Bu alanda yapacağımız işbirliği ilgi çekici olabilir. Bizim ülkemizi 1-2 haftalığına ziyaret eden kişi aynı zamanda Türkiye’yi de ziyaret edebilmeli. Bu, üzerinde çalışmamız gereken bir konu. Önümüzdeki sezon turizmin her ülke için de olumlu sonuçlar doğurmasını arzu ediyoruz” dedi.

“Önümüzde bir fırsat var”

Yunanistan Kültür Bakanı Vasileios Kikilias, "Hepimiz biliyoruz ki, zaman zaman hassas dönemlerden geçiyoruz ama mutabık kalmalıyız ki turizm, üzerinde daha yoğun çalışmamız gereken bir konu. Ben inanıyorum ki, kişisel ilişkilerle bütün zorlukların üzerinden gelebiliriz. Önümüzde bir fırsat var. Bu salonda bulunan herkes sizinle işbirliği yapmak için burada. Bazı problemlerimize çözüm bulmak için buradayız” ifadelerini kullandı.

“Aşılama programı çevresinde iki ülke arasında işbirliği yapılabilir”

Yunanistan Sağlık Bakanlığı Genel Sekreteri Marios Themistocleou ise Yunanistan ve Türkiye’nin pandemi ile mücadelede önemli bir başarı kaydettiklerini, Yunanistan’ın aşılanma oranın yüzde 65 olduğunu söyledi. 18 yaşından büyük olan vatandaşlarda bu oranın yüzde 85 olduğunu belirten Themistocleou, “Son 2 ayda aşılanma oranında gerileme olduğunu görüyoruz. Aşılama programı çevresinde iki ülke arasında işbirliği yapılabilir. Biz Yunanistan olarak Sinovac ve Spuntik aşılarını tanıyan yegane Avrupa Birliği ülkesiyiz. Diğer ülkeler bu aşıları tanımıyorlar. Biz Yunanistan olarak bir adım daha ileriye giderek Sinovac ve Spuntik aşılarını yapanların ülkeye girişini kabul etmeye karar verdik. Sağlık Bakanlığı çalışanları olarak bu yaz tatilinde seyahatlerin önündeki engellerin azalacağını öngörüyoruz. Bu da sizlerin turizm alanında işbirliklerini geliştireceğiniz anlamına geliyor" diye konuştu.

“Çeşme Projesi, Yunanistan için de fırsat olacak”

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Ege kıyıları için yeni bir merkez İzmir Çeşme’de doğuyor. Çeşme Projesi, doğa dostu ve sorumlu bir turizm örneği olacak. Bugünden 50 yıl sonraki turizminin öngörüldüğü Çeşme Projesi, Ege Denizi’nde bulunan adalar ve komşumuz Yunanistan için de fırsat olacaktır. Sağlıklı mutfak, iki halkın ortak kültürü. Uzun yaşam konsepti ortak kültürümüz. Bu iki kıyının birbirinden lezzetli yemeklerinin buluşturulduğu ortak bir Ege mutfağı kitabımız hala yok. Bugün bu konuda alınacak bir karar, iki ülkeyi ortak bir gastronomi masasına oturtacaktır. Ortak yapılacak dijital sanat ve kültür ürünleri de, iki yakayı dijital anlamda da bir araya getirecektir” sözlerine yer verdi. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Genel Müdürü Yalçın Lokmanhekim ise iki ülke arasındaki turizm hareketlerinin yakın zamanda pandemi öncesini yakalayacağını umduklarını söyledi.

“İşbirliğini koruyalım”

Yunanistan Oteller Birliği Başkanı Alexandros Vassilikos, şunları söyledi: “Geçen sürede turizmin kendine özgü dayanma gücü olduğunu gördük. Bizim karşı karlıya kaldığımız sorunlar çok hızlı zaman diliminde karşımıza çıktı ve hızlı şekilde tepki gösterdik. Bu sene daha iyi bir sezon yaşayacağız. Önümüzde daha birçok meydan okuma var. Biz işbirliğini geliştirirsek bu meydan okumaları daha rahat karşılayacağız. Artık yeni şartlara hızlı şekilde uymak zorundayız. Aramızdaki işbirliğini korursak hedeflerimizi daha kolay gerçekleştirebileceğiz.”

Toplantıya İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger de katılım gösterdi. 2 gün sürecek zirvede iki ülkenin turizm işbirliğini geliştirmenin formülleri tartışılacak.

Yorumlar (0)
-5
açık
Namaz Vakti 20 Ocak 2022
İmsak 06:53
Güneş 08:18
Öğle 13:27
İkindi 16:04
Akşam 18:26
Yatsı 19:47
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 22 51
2. Konyaspor 21 42
3. Fenerbahçe 22 36
4. Beşiktaş 22 35
5. Hatayspor 21 35
6. Başakşehir 21 34
7. Adana Demirspor 22 34
8. Alanyaspor 21 32
9. Kayserispor 22 31
10. Gaziantep FK 21 31
11. Sivasspor 22 30
12. Karagümrük 22 30
13. Galatasaray 21 27
14. Giresunspor 22 26
15. Göztepe 22 24
16. Antalyaspor 21 23
17. Kasımpaşa 21 21
18. Altay 22 18
19. Rizespor 21 18
20. Ö.K Yeni Malatya 21 15
Takımlar O P
1. Ümraniye 20 42
2. Ankaragücü 20 42
3. Erzurumspor 20 38
4. Eyüpspor 20 36
5. Bandırmaspor 20 33
6. İstanbulspor 20 33
7. Adanaspor 20 32
8. Samsunspor 19 30
9. Tuzlaspor 20 27
10. Gençlerbirliği 20 26
11. Manisa Futbol Kulübü 20 25
12. Boluspor 19 24
13. Kocaelispor 20 24
14. Keçiörengücü 20 23
15. Menemen Belediyespor 20 23
16. Altınordu 20 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 20 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 22 56
2. Liverpool 21 45
3. Chelsea 23 44
4. West Ham United 22 37
5. Tottenham 19 36
6. Arsenal 20 35
7. M. United 21 35
8. Wolverhampton Wanderers 20 31
9. Brighton 21 29
10. Leicester City 19 25
11. Crystal Palace 21 24
12. Southampton 21 24
13. Aston Villa 20 23
14. Brentford 22 23
15. Leeds United 20 22
16. Everton 19 19
17. Watford 19 14
18. Norwich City 21 13
19. Newcastle 20 12
20. Burnley 17 11
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 49
2. Sevilla 21 45
3. Real Betis 21 37
4. Atletico Madrid 20 33
5. Real Sociedad 20 33
6. Barcelona 20 32
7. Rayo Vallecano 20 31
8. Villarreal 21 29
9. Valencia 21 29
10. Athletic Bilbao 21 28
11. Espanyol 21 27
12. Celta Vigo 21 26
13. Osasuna 21 25
14. Granada 20 24
15. Elche 21 22
16. Mallorca 20 20
17. Getafe 20 18
18. Deportivo Alaves 21 17
19. Cadiz 21 15
20. Levante 20 11