TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Türk Eximbank, uluslararası sermaye piyasalarından milyon dolarlık finansman elde etti

Türk Eximbank, uluslararası sermaye piyasalarından 500 milyon dolarlık finansman sağladı. Bu kaynak, 2022'den bu yana finansal kuruluşların gerçekleştirdiği tahvil ihraçları arasında en düşük maliyetli işlem oldu. Bankanın açıklamasına göre, yurt dışından sağlanan bu 500 milyon dolarlık kaynak, Şubat 2022'den bu yana finansal kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen tahvil ihraçları içinde en düşük maliyetli işlem olarak kaydedildi.

Haber Giriş Tarihi: 01.02.2024 10:41
Haber Güncellenme Tarihi: 01.02.2024 10:41
Kaynak: AA
Türk Eximbank, uluslararası sermaye piyasalarından milyon dolarlık finansman elde etti

Yaklaşık 3 milyar dolarlık güçlü talep, 500 milyon dolarlık tahvil ihracının kupon oranını başlangıç seviyesinin 62,5 baz puan altında, yüzde 7,50'ye düşürdü. Nihai getiri oranı ise yüzde 7,75 olarak belirlendi. Türk Eximbank'ın, son 5 yılda Amerikan Hazinesi üzerine en düşük farkla gerçekleştirdiği bu tahvil ihracı, sermayesinin tamamı Hazine ve Maliye Bakanlığına ait bir kamu kuruluşu olmasından dolayı, uluslararası piyasalardaki güvenin somut bir göstergesi olarak değerlendiriliyor. İhraç büyüklüğünün yaklaşık 6 katı talep geldi ve bu talep Avrupa'dan Amerika'ya, Orta Doğu'dan Asya'ya kadar dünyanın her bölgesinden 160'a yakın kurumsal yatırımcıdan geldi.

Geçen yıla göre, özellikle Amerika, Avrupa ve Asya'da yerleşik uzun vadeli yatırım yapan kuruluşların ilgisinin belirgin şekilde arttığı gözlendi. Tahvil ihracının yüzde 54'ü Amerika'ya, yüzde 30'u Avrupa'ya, yüzde 15'i ise Orta Doğu ve Asya'daki yatırımcılara satıldı. Yatırımcıların yüzde 80'ini dünyanın en tanınmış varlık yönetim şirketleri ve kurumsal yatırımcıları oluşturdu.

Türk Eximbank, ihracatçılara yönelik finansman çalışmalarını sürdürüyor. Açıklamada, ihracatçıların uzun vadeli finansman ihtiyaçlarını karşılamak üzere 2024'ün ilk yarısında tamamlanmak üzere 10 yıla kadar vadeli ve uygun maliyetli 1,5 milyar dolarlık uluslararası finansal kuruluşlardan kaynak temini çalışmalarının devam ettiği belirtildi. Bu kaynakların yanı sıra, uluslararası sermaye piyasalarında aktif olunarak ihracatı desteklemek üzere finansman imkanlarının artırılacağı ve çeşitlendirileceği vurgulandı.

"Türk Eximbank, Bu Yıl İhracatçılara 24 Milyar Dolarlık Nakdi Kredi Desteği Sağlayacak"

Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney, yurt dışı tahvil ihracının yoğun taleple karşılanmasıyla başlayan yılı değerlendirirken, ihracatçılara bu yıl sağlayacakları nakdi kredi desteğini yüzde 22 artışla 24 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. Güney, "Uygun maliyetli fonlara erişimin, hedeflerimizi gerçekleştirmedeki önemini vurgulayarak, Türk bankacılık sektöründe 2022'den bu yana en düşük maliyetle gerçekleşen tahvil ihracının başarısının, Türk Eximbank'ın ihracat finansmanındaki öncü rolünü teyit ettiğini ve uluslararası yatırımcılar nezdinde ülkemize ve bankamıza duyulan güveni gösterdiğini" ifade etti.

Geçen yıl uluslararası sermaye piyasalarından 2 milyar dolarlık kaynak sağlayan Türk Eximbank, 2023 yılı başında gerçekleştirdiği tahvil ihracıyla "Bonds, Loans & ESG Capital Markets Awards" kapsamında, finans sektörünün saygın ve prestijli ödüllerinden olan "Quasi-Sovereign/GRE Bond Deal of the Year" ödülüne layık görülmüştü.

Kaynak: AA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.