TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Stokçuluk ve fahiş fiyat artışlarına yeni tedbirler: İş yerleri kapatılabilir!

Son dönemde artan stokçuluk ve fahiş fiyat artışlarına karşı yeni önlemler alınıyor. Yapılan düzenlemelerle birlikte, bu tür eylemlere karışan işletmelere yönelik idari para cezaları artırılıyor ve bir takvim yılı içinde belirli sayıda ceza alanlar iş yerlerinin kapatılmasıyla karşı karşıya kalabilecek

Haber Giriş Tarihi: 23.05.2024 23:57
Haber Güncellenme Tarihi: 23.05.2024 23:57
Kaynak: İHA
Stokçuluk ve fahiş fiyat artışlarına yeni tedbirler: İş yerleri kapatılabilir!

TBMM'de kabul edilen düzenlemelerle, stokçuluk ve fahiş fiyat artışlarına karşı daha etkin denetimlerin yapılması öngörülüyor. Bu kapsamda, üretici, tedarikçi ve perakende işletmelerine yönelik sıkı bir takip ve denetim süreci başlatılacak. Belirlenen kurallara uymayan işletmelere kesilen idari para cezaları ciddi anlamda artırılacak ve sık tekrarlanan ihlallerde iş yerlerinin kapatılması gibi sert tedbirler uygulanacak.

FAHİŞ FİYAT VE STOKÇULUK CEZALARINI ARTIRAN TEKLİF YASALAŞTI

TBMM Genel Kurulunda fahiş fiyatla mücadeleyi de içeren Türk Ticaret Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edilerek yasalaştı.

TBMM görüşülen Türk Ticaret Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edilerek yasalaştı. Kabul edilen maddelere göre, Kooperatif Bilgi Sistemine kaydolmak için tanınan süre uzatılıyor. Rekabet Kurulunun kadro, unvan ve derece değiştirme yetkisine ilişkin düzenleme yapılıyor.

Rekabet Kurulu soruşturma yapılmasına karar verildiği tarihten 15 gün içinde taraflara bildirecek. Taraflar 30 gün içinde yazılı savunmalarını göndermelerini isteyecek. TOBB ile ilgili düzenleme yapılıyor.

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü’nün lisanslı depolarda depolanan ürünler için tahakkuk eden ve aylık dönemlerde lisanslı depo işletmelerine ödenen depolama ücretleri askı süreci boyunca ödenmeyecek.

Lisanslı depoculuk ücret tarifesinde belirlenen üzerinde veya ücret tarifesinde yer almayan hizmetler için ücret talep ve tahsil eden lisanslı depo işletmelerine 200 bin Türk Lirasından 1 milyon Türk Lirasına kadar para cezası verilecek.

3 Mayıs 2024 tarihinden önce kapalı pazar yerlerinde tesis edilen sınırlı ayni haklar ve kiracılık hakları bu hakların kullanımı için öngörülen sürenin sonuna kadar geçerli olacak. Anonim ve limited şirketlerden en az sermaye tutarlarının altında kalanların intibakının sağlanması öngörülüyor. Fahiş fiyat artışı ve stokçuluk eylemleri hakkında yapılan denetimlerin düzenlenmesi ile bu eylemler hakkında öngörülen idari para cezalarının artırılması öngörülüyor. Bir takvim yılı içinde en az üç kez idari para cezası uygulanan üretici, tedarikçi ve perakende işletmeleri iş yerleri altı güne kadar kapatılabilecek.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.