TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Serbest fonlara yeni yetki: Portföyde esnek yatırım imkanı

Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) Yatırım Fonlarına İlişkin Esaslar Tebliği'nde yapılan değişiklik, serbest fonlara önemli bir esneklik sağladı.

Haber Giriş Tarihi: 01.03.2024 10:02
Haber Güncellenme Tarihi: 01.03.2024 10:02
Kaynak: AA
Serbest fonlara yeni yetki: Portföyde esnek yatırım imkanı

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan tebliğe göre, serbest fonlar artık portföy ve işlem sınırlamalarına tabi olmadan, fonun Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) sayfasında belirtilen yatırım stratejileri ve limitler dahilinde yatırım yapabilecekler.

Ayrıca paylarını serbest fonların portföylerine alacak yabancı fonlar, ilgili otoriteden izin alacak. Hangi ülkelerde kurulu fonların portföye alınabileceğine fonun KAP sayfasında ilan edilen yatırım stratejisinde yer verilecek ve serbest fonların portföylerine alınacak yabancı fon paylarına ilişkin kısıtlamalar getirilebilecek.

Serbest fonların portföyüne türev araçların yanı sıra swap sözleşmeleri de dahil edilebilecek. Serbest fonların portföylerinde yer alan vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri ile swap sözleşmeleri nedeniyle maruz kalınan risklere ilişkin limitlere fonun KAP sayfasında yer verilecek. Limitlerin aşılması halinde ise kurucunun yönetim kurulu tarafından limitlere uyumun sağlanması amacıyla gerekli tedbirler alınacak ve fonun KAP sayfasında ilan edilecek.

Kaynak: AA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.