TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Onbaşı maaşları ne kadar? Uzman Onbaşı ne kadar maaş alıyor?

Onbaşı maaşları merak edildi. Uzman onbaşı ve onbaşı maaşları ile ilgili detaylı araştırmayı sizler için yaptık. İşte 2024 yılı onbaşı maaşları...

Haber Giriş Tarihi: 15.03.2024 16:11
Haber Güncellenme Tarihi: 15.03.2024 16:11
Kaynak: HABER MERKEZİ
Onbaşı maaşları ne kadar? Uzman Onbaşı ne kadar maaş alıyor?

Maaşları merak edilen meslek gruplarından biri de onbaşı maaşları. Peki uzman onbaşı maaşı ne kadar? Biz de sizler için konu ile ilgli detaylı araştırma yaptık. İşte detaylar...     

Onbaşı kime denir?

Onbaşı ve uzman onbaşı ile ilgili bilgiler merak konusu oldu. Biz de sizler için detaylı araştırma yaptık. Peki onbaşı maaşı 2024 yılında ne kadar oldu? Detaylar haberde...

Onbaşı, silahlı kuvvetlerde erlikten sonra gelen ilk rütbedir. Türkiye'de ilk kez batılı tarz Osmanlı askeri kuvvetlerinde kullanılmış olup Alman Gefreiter rütbesinden esinlenilmiştir. Onbaşı, er ile çavuş arasındaki bir rütbedir.

Onbaşı, emrine verilen birliğin lideridir ve çavuşun yardımcısı konumundadır. Birliğin içinde disiplini sağlamak, emrindeki personeli savaşa hazırlamak, sevk ve idare etmek, en küçük birlik olan manganın tüm iç hizmetlerini iyi bilmek ve bunları astlarına öğretmek, araç ve gereçlerin bakımından sorumludur. Onbaşı, kendi erleriyle bir masada yemek yer. Sofranın temizliği ve düzeni ile yemeğin adil bir şekilde dağıtılmasına dikkat eder. Ayrıca nöbette olan erlerin yemeğinin ayrılmasını sağlar ve erlerine birlikte bulunan subayları tanıtır.

Onbaşı, erlerin uygun olmayan kişilerle görüşmelerine engel olur, sağlık durumlarıyla ilgilenir ve hastaları doktora yönlendirir. Ayrıca, yönetmelikte belirtilen özel nöbetleri tutar, kışla ve ordugah hizmetlerinde çalışan erlerin amiri olarak görev yapar. Aldığı emirler doğrultusunda işleri yürütür ve birlik içindeki disiplinle ilgili olayları zamanında, üstündeki çavuşa rapor eder. Silahlı kuvvetlerde onbaşılığa terfi etme, acemi eğitimini başarıyla tamamlayanlar arasından ayrı bir sınavla gerçekleşir. Onbaşı, kolunun pazu kısmına kırmızı çuha bir "V" işareti takar.

Sözleşmeli Onbaşı unvanı, 6191 sayılı Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu kapsamında, Sözleşmeli Er olarak en az 2 yıl hizmet verdikten sonra uygun görülen kadrolarda ve yeterlilik durumu göz önünde bulundurularak Türk Silahlı Kuvvetleri'nde terfi eden askerlerin aldığı bir rütbedir.

Onbaşı maaşı ile er ve erbaşlara ödenen maaşlar merak ediliyor. Peki onbaşı maaşları ne kadar? İşite detayları…

Milli Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı kuruluşlarına dâhil er ve erbaşlara ödenen maaşlara ilişkin bilgiler şu şekildedir:

Çavuş                    17.500

Onbaşı                  16.500

Er                            15.500

Uzman Onbaşı ne kadar maaş alıyor?

Uzman onbaşılar, en az ilköğretim veya buna denk düzeyde bir okuldan mezun olup, muvazzaf olarak onbaşı veya er rütbesinde askerlik hizmetini tamamladıktan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri'nin devamlılık gerektiren teknik ve kritik erbaş kadrolarında istihdam edilen sözleşmeli personeldir.

Bununla beraber uzman onbaşı maaşları da merak ediliyor ve araştırılıyor. Uzman onbaşı maaşları hakkında net bir bilgi olmasa da ortalama olarak 20.000 liradır.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.