TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Mahmut Özgener: Kayıt dışı ekonominin bedelini biz ödüyoruz

Kayıt dışı ekonominin firmaların varlığına zarar verdiğini belirten Özgener, “Bütçedeki açığı gidermek için atılacak ilk adım; kayıt dışı kazançların tespit edilmesi ve vergilendirilmesi olmalıdır” dedi

Haber Giriş Tarihi: 30.05.2024 19:06
Haber Güncellenme Tarihi: 30.05.2024 19:19
Kaynak: HABER MERKEZİ
Mahmut Özgener: Kayıt dışı ekonominin bedelini biz ödüyoruz

KEMAL ÖZKURT- İzmir Ticaret Odası (İZTO) Nisan ayı olağan meclis toplantısı, Meclis Başkanı Selami Özpoyraz yönetiminde, İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener’in katılımlarıyla İzmir Ticaret Odası Çok Amaçlı Salon'da gerçekleşti. Toplantıda ekonomi gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Özgener, kayıt dışı olan her şeyin bedelini işini düzgün yapanların ödediğine dikkat çekerek, “ Kayıt dışı ekonominin varlığı, firmalarımız açısından hem haksız rekabete yol açıyor, hem de verimlilik artışını engelliyor. Bu nedenle bütçedeki açığı gidermek için atılacak ilk adım; kayıt dışı kazançların tespit edilmesi ve vergilendirilmesi olmalıdır” diye konuştu.

MAHMUT ÖZGENER: KAYIT DIŞININ BEDELİNİ BİZ ÖDÜYORUZ

Kayıt dışı ekonominin önüne geçilmesi için atılacak tüm adımları desteklediklerini ifade eden Özgener, “Bu adımların enflasyonla mücadeleye de destek olacağı inancıyla bir an önce hayata geçirilmesini bekliyoruz. Kayıt dışı olan her şeyin bedelini, işini düzgün yapan bizler ödüyoruz. Hazine ve Maliye Bakanlığımız da bütçe dengelerini kontrol etmek adına kayıt dışı ekonominin azaltılmasını birinci öncelik olarak görüyor. Kayıt dışı ekonominin varlığı, firmalarımız açısından hem haksız rekabete yol açıyor, hem de verimlilik artışını engelliyor. Bu nedenle bütçedeki açığı gidermek için atılacak ilk adım; kayıt dışı kazançların tespit edilmesi ve vergilendirilmesi olmalıdır. Vergiyle birlikte teşvik sisteminin de gözden geçirilmesi gerekiyor” dedi.

ÖZGENER: TASARRUF PAKETİNİ DESTEKLİYORUZ

Tasarruf ve Verimlilik Paketini desteklediklerini ifade eden Başkan Özgener, “Merkez Bankası’nın yayınladığı son Para Piyasaları Kurulu Notu’nda da belirttiği gibi; tüketim ithalat kalemindeki yavaşlamanın hızlanması ve ithalat baskısının hafiflemesi gerekiyor. Bu bağlamda, enflasyon ne kadar hızlı düşerse, reel sektör olarak yüksek faizin yarattığı daraltıcı etkiden o kadar az etkileniyor olacağız. Enflasyonun hızlı düşüşünü sağlamak için atılacak adımlar ve sıkı para politikasının inandırıcılığı işte tam olarak bu sebeplerden dolayı önemli.Bu konuda yakından takip edilmesi gereken 3 gelişmeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Birincisi; bu ay içinde açıklanan sıkılaştırıcı maliye politikaları ve kamunun tasarruf tedbirleri. 2024-2026 Orta Vadeli Program’ın başarıyla uygulanması için kamuda harcama kontrolü, tasarrufların arttırılması ve bütçe disiplinin sağlanmasına yönelik hayata geçirilen Tasarruf ve Verimlilik Paketini memnuniyetle karşıladık” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.