TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kripto varlıklarla ilgili yasa teklifi Meclis'te: İzinsiz faaliyetlere 5 yıla kadar hapis cezası

AK Parti TBBM Grup Başkanı Abdullah Güler, kripto varlıklarına ilişkin düzenlemeler içeren 19 maddelik kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sunduklarını belirtti

Haber Giriş Tarihi: 16.05.2024 17:40
Haber Güncellenme Tarihi: 16.05.2024 17:51
Kaynak: İHA
Kripto varlıklarla ilgili yasa teklifi Meclis'te: İzinsiz faaliyetlere 5 yıla kadar hapis cezası

AK Parti TBMM Grubu tarafından kripto varlıklarına ilişkin düzenlemeler içeren 19 maddelik kanun teklifi, TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Konuyla ilgili AK Parti TBMM Grup Salonu’nda açıklamalarda bulunan AK Parti TBMM Grup Başkanı Abdullah Güler, yasa ile ilgili izinsiz kripto faaliyetleri yürütenler hakkında 5 yıla kadar hapis cezası uygulanacağını ifade etti. Halihazırda faaliyet gösterenlerin ise izin alması gerektiğini söyleyen Güler, izin alamayan kurumların tasfiye edileceğini dile getirdi.

Abdullah Güler: Kripto varlıkların satış ve dağıtımı SPK tarafından belirlenecek

Güler, kanun tasarısında kripto varlık ekosisteminde yer alan cüzdan, kripto varlık hizmet sağlayıcı ve platform gibi kavramların tanımlarının yer aldığını belirterek, “Kripto varlık hizmet sağlayıcılarının kurulabilmesi ve faaliyete geçebilmesi için SPK'dan izin almaları zorunlu hale gelmektedir. Böylece hizmet sağlayıcılarda işlem yapan kullanıcıların SPK denetiminde güvenli bir şekilde işlem yapmaları amaçlanmaktadır. Kripto varlık, hizmet sağlayıcıların sistemlerini güvenli kılmakla yükümlü kılmaktadır. Bu anlamda bilgi sistemleri ve teknolojik altyapıları konularında TÜBİTAK’ın belirleyeceği kriterler de bu teklifimizde yer almaktadır” diye konuştu.

Güler, kripto varlıkların satış ve dağıtımının SPK tarafından belirleneceğini belirterek, kripto varlık ihracında TÜBİTAK'tan ön rapor alınacağını kaydetti. Güler, platformlarda gerçekleştirilen makul ve ekonomik bir gerekçeyle açıklanamayan ve platform nezdindeki işlemlerin güven, açıklık ve istikrar içerisinde çalışmasını bozacak nitelikte eylem ve işlemlere ilişkin de tedbirler öngörüldüğünü sözlerine ekledi.

Güler: Kanun tekliflerinde vergilendirme söz konusu değil

Güler, kripto varlıklarında izinsiz faaliyetlere karşı alınacak önlemlerin artacağını belirterek şunları söyledi:

"İzin almadan sermaye piyasalarında faaliyet gösteren kişi, kurum veya kuruluşlara karşı gerekli tüm tedbirleri alma yetkisini SPK'ya veriyoruz. İzinsiz sermaye piyasası faaliyetleri, internet üzerinden gerçekleştirildiğinde, yurt içi ve yurt dışı ayrımı kaldırılıyor ve kurulun bu tür hukuk dışı faaliyetler üzerindeki etkisi de artırılıyor. 'İzinsiz kripto varlık hizmeti sağlayıcılığı faaliyeti' yeniden düzenlenerek suç kapsamına alınıyor ve cezası 3 ila 5 yıl arasında hapis cezası olarak belirlenmiştir."

Güler, halihazırda faaliyet gösteren kurumlara yönelik de geçiş süreci olacağını belirterek, faaliyet gösterenlerin 1 ay içerisinde kurula başvurması gerektiğini, aksi takdirde 3 ay içerisinde tasfiye edileceklerini dile getirdi. Yurtdışında faaliyet gösteren kripto borsaların kullanımının sonlandırılacağını da ifade eden Güler, kanun tekliflerinde vergilendirmenin söz konusu olmadığını kaydetti.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.