TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kripto varlık düzenlemeleri TBMM’de kabul edildi: Sermaye Piyasası Kurulu, kripto varlıkların ihracına ilişkin hükümleri belirleyebilecek

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kripto varlıklara ilişkin düzenlemeleri içeren kanun teklifi kabul edildi. Kripto varlıkların tanımı ekleniyor, ihracıyla ilgili kurallar belirlenecek

Haber Giriş Tarihi: 30.05.2024 18:38
Haber Güncellenme Tarihi: 30.05.2024 18:38
Kaynak: İHA
Kripto varlık düzenlemeleri TBMM’de kabul edildi: Sermaye Piyasası Kurulu, kripto varlıkların ihracına ilişkin hükümleri belirleyebilecek

Kripto varlıklara ilişkin düzenlemeleri içeren Sermaye Piyasası Kurulu Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. 

Kabul edilen maddelere göre, kripto varlık tanımları ekleniyor. Sermaye Piyasası Kurulu, kripto varlıkların ihracına ilişkin hükümleri belirleyebilecek. Kripto varlık hizmet sağlayıcılarının kurulabilmesi ve faaliyete başlayabilmesi için Sermaye Piyasası Kurulu iznine tabi olacak.

Kripto varlığın tanımı

Kripto varlık da dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak elektronik olarak oluşturulup saklanabilen, dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan, değer veya hak ifade edebilen gayri maddi varlıklar olarak tanımlanıyor.

Kabul edilen maddelere göre, kripto varlık hizmet sağlayıcı, platformları, kripto varlık saklama hizmeti sağlayan kuruluşları ve bu Kanuna dayanılarak yapılacak düzenlemelerde kripto varlıkların ilk satış ya da dağıtımı dahil olmak üzere kripto varlıklarla ilgili olarak hizmet sağlamak üzere belirlenmiş diğer kuruluşlar olarak yer alıyor.

Platform kripto varlık alım-satım, ilk satış ya da dağıtım, takas, transfer, bunların gerektirdiği saklama ve belirlenebilecek diğer işlemlerin bir veya daha fazlasının gerçekleştirildiği kuruluşlar olarak tanımlanıyor.

Kripto varlık hizmet sağlayıcılarının ortaklarının taşıması gereken şartlar da teklifle hüküm altına alınıyor. Platformların ortaklarına ve yönetim kurulu üyelerine, diğer sermaye piyasası kurumlarıyla benzer bazı asgari şartlar getirilerek gerekli mali güç ve işin gerektirdiği dürüstlük ve itibarın sağlanacak.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.