banner18

banner19

İZTO’dan dijitalleşmede atağı: “Gezici Dijital Karavan”

İzmir Ticaret Odası (İZTO) tarafından hayata geçirilip iş dünyasının dijitalleşmesine katkı sağlamayı ve onlara yol göstermeyi hedefleyen “Gezici Dijital Karavan” projesinin lansmanında konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, "Dijitalleşmeyi işinize entegre edin. Yenilenmezseniz dönüşemezsiniz, yok olursunuz. Dönüşemezseniz, kendinizi yenileyemezseniz geride kalırsınız" dedi.

Ekonomi 23.11.2021, 17:21
İZTO’dan dijitalleşmede atağı: “Gezici Dijital Karavan”

İzmir Ticaret Odası (İZTO) tarafından hayata geçirilip iş dünyasının dijitalleşmesine katkı sağlamayı ve onlara yol göstermeyi hedefleyen “Gezici Dijital Karavan” projesinin lansmanında konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, "Dijitalleşmeyi işinize entegre edin. Yenilenmezseniz dönüşemezsiniz, yok olursunuz. Dönüşemezseniz, kendinizi yenileyemezseniz geride kalırsınız" dedi.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, İzmir Kalkınma Ajansı’ndan alınan destek ve İZTO’nun eş finansmanı ile faaliyete geçirilen “Gezici Dijital Karavan” projesinin lansmanına katıldı. İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ve İZTO üyelerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda, “Gezici Dijital Karavan” projesinin iş dünyasının dijitalleşmesine katkı sağlamayı ve onlara yol göstermeyi hedeflediği belirtildi. Lansman toplantısında konuşan Hisarcıklıoğlu, girişimcilik ve dijitalleşmenin olmazsa olmaz olduğunu vurgulayarak “Bunları asla ihmal etmeyin. İşinize entegre edin. Yenilenmezseniz dönüşemezsiniz, yok olursunuz. Dönüşemezseniz, kendinizi yenileyemezseniz geride kalırsınız. Her sabah işe giderken bugün ne yenilik yapacağım diye düşünmeliyiz” diye konuştu. “Dünyanın en verimli bereketli arazisi neresidir?” diye soran Hisarcıklıoğlu, daha sonra cebınden çıkardığı cep telefonunu göstererek, “En değerli arazi burada. Burada yer alamazsan yoksun. Eskiden köşe başında dükkanın olması çok önemliydi, şimdi telefonun ekranında yer almak önemli. Girişimci olun, dijitalleşsin, konfor alanından çıkın. Konfor alanında kaldığınız an, kaybetmeye başlarsınız” sözlerine yer verdi.

“Bu süreçte asla yaya kalamazdık”

Girişimciliğin, en önemli çalışma konuları arasında yer aldığını belirten Hisarcıklıoğlu, “Türkiye’de 1,5 milyon girişimci var. 1,5 milyon girişimcimizin yanında 15 milyon çalışan kardeşimiz var. Her bir girişimci, 10 ekmek kapısı demektir. İşsizliği azaltabilmenin, zenginliği artırabilmenin yolu, yeni istihdam yollarını desteklemekten geçiyor. Elbirliği ile girişimci sayımızı artırmamız lazım. Kadınları ve gençleri girişimciliğe özendirmemiz lazım. Girişimciliğin yanında yeni odaklandığımız alan da pandemide keşfettiğimiz kavram olan dijitalleşme. Dünyanın da bizim de pandemi ile gündemimize girdi. Bu süreçte asla yaya kalamazdık. İlgili arkadaşlara hemen talimat verdik. Oda ve borsalarımızın dijitalleşmesi konusunda neler yaparız diye çalışmaya başladık. Tüm belgeleri dijital ortama taşıdık. Çok sayıda işyerini dijital ortama taşıdık. Üyelerimizin dijitalleşmesi için gereken adımları attık. Dijitalleşmeden, yapay zekadan korkmamalarını, tam terine işlerine entegre etmeleri gerektiğini anlattık. Farkındalığı artırmak için çok sayıda etkinlik yaptık. Ulusal ve uluslararası pek çok şirketle işbirliği yaptık. Her şey hayalle başlar, vizyonla birleşir, çok çalışma ile ilerler ve başarıya ulaşır” sözlerine yer verdi.

“Kendinizi alkışlayın”

Proje ile birlikte gururlandığını söyleyen TOBB Başkanı, “Bu hayal, İzmir’deki kurumların, yöneticilerin vizyonlarını birleştirmiş durumda. Girişimciliğin en çok yakıştığı kentlerin başında İzmir gelmektedir. Fırsat da ilham da İzmir’de var. İzmir, girişimcilere pek çok fırsat sunan sanayi ve dönüşüm şehri. Türkiye’nin öncüsü olmuş bir şehir. İzmir’in kıymetini bilin. İzmir’in farklı olduğunu bilin” diye konuştu. Proje ile birlikte hizmetin oda üyelerinin ayağına gideceğini belirten Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: “İZTO daha ne yapsın? Hizmet üyenin ayağına geliyor. Kendinizi alkışlayın. Ben İzmir’den hep istifade ederim. Mahmut kardeşimizin fikirleri bize yol gösteriyor. Ender kardeşimin fikirlerinde den istifa ederim. Ben İzmir’den istifade ediyorum, İzmir benden değil. Ben İzmir’den pek çok şey öğreniyorum.”

“Dijitalleşme, gündemlerin en başına alınmalı”

Toplantıda konuşan İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Dijitalleşme sürecinde uluslararası rekabet, küçük ölçekli işletmelerimizi bile dünyanın öbür ucundaki aynı sektörden bir firma ile karşı karşıya getirebiliyor. Bu sebeple rekabette öne geçmek için firmalarımız ve kurumlarımız kesinlikle dijitalleşmeyi gündemlerinin en başına almalı. Dijitali benimseyen firmalarımız tasarım, üretim, pazarlama, satış, muhasebe yani kısacası her adımda dijital teknolojiler sayesinde zaman ve maliyetten tasarruf sağladıkları gibi ayrıca sektörlerinde öncü olmayı da başarıyorlar. İşletmelerimizin dijital dönüşümde aldıkları yol, onların değişen piyasa ve rekabet şartlarına daha çevik adaptasyonlarını sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Bölgeleri ziyaret edecek

“İzmir Ticaret Odası olarak Gezici Dijital Karavan projemiz ile üyelerimizin yerel düzeyden çıkıp global firmalar ile aynı seviyeye gelmelerini temel önceliklerimizin en başına yerleştirdik” diyen Özgener, sözlerini şöyle sürdürdü: “Üyelerimizin dijital farkındalıklarının artırılması, dijital dönüşüm yolculuklarının desteklenmesi, dijitalleşen piyasa rekabet şartları karşısında daha dayanıklı ve rekabetçi hale gelebilmelerine katkı sağlanması projemizin temel amaçları arasında yer alıyor. Karavanda, üyelerimizin iş ve üretim süreçlerine adapte edebilecekleri dijital teknoloji, yazılım ve donanımlarla tanışmaları için bir ortam sunuyoruz. Karavanın içerisinde dijitalleşmede sıfır noktasında olan firmalardan ileri teknoloji kullanan firmalara kadar her seviyeye uygun, iş süreçlerine adapte edilebilir yazılım, donanım ve teknolojiler yer alıyor. En önemli prensiplerimizden biri üyelerimiz ile etkileşimi kuvvetli oda olmamız. Bu sebeple, üyelerimizin karavanımızı yoğun iş tempoları arasında ziyaret edebilmelerini sağlamak için biz onların yakınında olacağız. Üyelerimizin faaliyet gösterdikleri bölgelere ziyaretler gerçekleştireceğiz. Saha ziyaretlerin yanı sıra karavanı ziyaret eden üyelerimizin gelişmeye açık yönleri Odamız bünyesinde düzenlenecek dijitalleşme eğitimleri ile kuvvetlendirilecek, üyelerimizin gelişimleri periyodik olarak düzenlenecek deneyim paylaşım toplantıları ile izlenecek.” Toplantının sonunda, Hicarcıklıoğlu’na, karavanda 3D teknolojisi ile yapılan Atatürk büstü hediye edildi. Ardından karavanın açılış kurdelesi kesildi.

Gezici Dijital Karavan

Projede ‘karavan’ olarak adlandırılan yapının, içerisi dijital teknoloji ve yazılımlar ile donatılmış bir dorse olduğu belirtildi. 24 ay süre ile devam edecek proje, dorsenin İzmir’in farklı bölgelerini ziyaret etmesi, ilgili bölgede bulunan oda üyesi firmaların dorseyi ziyaret etmeleri ve bu ziyaretler kapsamında dorsede bulunan dijital teknolojilerle tanışmaları sağlanarak firmalarının çözüm süreçlerinde bu teknolojileri kullanmaya teşvik edilmeleri üzerine kurgulandı. Dorse içerisinde farklı dijitalleşme seviyesine sahip firmalara yönelik kurgulanmış 6 bölüm bulunuyor. Karavan içerisinde dijitalleşme sürecine hiç başlamamış işletmelere en temelde Google görünürlüğü, kurumsal web sitesi ve kurumsal e-posta kullanmanın önemi anlatırken, dijitalleşme sürecine başlamış ancak henüz ilk evrelerde olan işletmelere online stok yönetimi, online envanter takibi, online satış, online ödeme, e-arşiv, QR kod ve barkod uygulamaları, dijital etiketler gibi teknoloji ve yazılımların iş süreçlerini nasıl daha verimli hale getirebileceği aktarılacak. Dijitalleşme süreçlerinde daha ileri evrelerde olan firmalar içinse birebir görüşmeler ile işletmelerine özel IoT, yapay zeka gibi ileri düzey teknolojileri içeren çözümler önerilecek. Gezici Dijital Karavan’ı ziyaret edecek firma temsilcisi, İZTO Dijital Uzmanı tarafından karşılanacak ve kendisine uygulanacak 5 dakikalık “Dijital Olgunluk Anketi” sonrasında tespit edilecek ihtiyaç alanları doğrultusunda uygun teknolojiler hakkında bilgilendirilecek. Saha ziyaretlerin yanı sıra karavanı ziyaret eden üyelerimizin gelişmeye açık yönleri, oda bünyesinde düzenlenecek dijitalleşme eğitimleri ile kuvvetlendirilecek, üyelerin gelişimleri periyodik olarak düzenlenecek deneyim paylaşım toplantıları ile izlenecek. Proje süresince üyelerin dijital dönüşüm süreçlerine katkı sağlanırken, oda ekiplerinin sunacağı birebir teknik destek, eğitim ve danışmanlık hizmetleri ile de üye-oda etkileşiminin artması ve iletişiminin derinleşmesi sağlanmış olacak.

Yorumlar (0)
25
açık
Namaz Vakti 05 Temmuz 2022
İmsak 03:58
Güneş 05:46
Öğle 13:21
İkindi 17:15
Akşam 20:46
Yatsı 22:26
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31
banner27