TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Fed: Komite faiz oranını düşürmenin uygun olacağını öngörmüyor

ABD Merkez Bankası (Fed), ülkede geçen yıl enflasyonun önemli ölçüde yavaşladığını, ancak hala yüksek seyrettiğini duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 01.03.2024 23:06
Haber Güncellenme Tarihi: 01.03.2024 23:06
Kaynak: AA
Fed: Komite faiz oranını düşürmenin uygun olacağını öngörmüyor

ABD Merkez Bankası (Fed), ülkede geçen yıl enflasyonun önemli ölçüde yavaşladığını, ancak hala yüksek seyrettiğini rapor etti.

Fed Başkanı Jerome Powell'ın önümüzdeki hafta Kongre'de sunacağı rapora göre, "Enflasyon, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) yüzde 2 hedefinin üzerinde kalmaya devam etmesine rağmen, geçen yıl önemli ölçüde gevşedi ve enflasyondaki yavaşlama işsizlikte önemli bir artış olmadan gerçekleşti."

Raporda, pandemiden önceki on yılda uzun vadeli enflasyon beklentilerine ilişkin ölçümlerin FOMC'nin yüzde 2'lik uzun vadeli hedefiyle uyumlu olduğu ve genel olarak pandemi öncesindeki seviyelerde olduğu belirtildi.

İş gücü piyasasının hala nispeten sıkı olduğu vurgulanan raporda, işsizlik oranının tarihsel olarak düşük seviyelere yakın olduğu ve açık iş pozisyonlarının hala yüksek olduğu ifade edildi.

Raporda ayrıca, ekonomik büyümenin tüketici harcamalarındaki güçlü artışlarla desteklendiği ve iş gücü piyasasındaki sıkılığın hafiflediği belirtildi.

Komitenin istihdam ve enflasyon hedeflerine ulaşmasına yönelik risklerin daha iyi bir dengeye geldiğine işaret eden raporda, Komitenin enflasyon risklerini dikkatle izlemeye devam ettiği vurgulandı.

Raporda, "Komite, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2'ye doğru ilerlediğine dair daha fazla güven kazanana kadar faiz oranını düşürmenin uygun olacağını öngörmüyor." ifadesine yer verildi.

Bankacılık sistemindeki bazı risk alanlarının izlenmesine devam edilmesi gerekiyor

Finansal koşulların da değerlendirildiği raporda, finansal piyasalardaki koşulların yaz boyunca ve sonbaharın başlarında önemli ölçüde sıkılaştığı anlatıldı.

Raporda, Fed'in son olarak geçen yıl temmuz ayındaki toplantısında faiz oranını 25 baz puan daha yükselttiği ve Mart 2022'den bu yana faiz oranını toplam 525 baz puan artırdığı anımsatıldı.

Yüksek faiz oranlarının finansman faaliyeti üzerinde baskı yarattığına işaret edilen raporda, bankaların hanehalkı ve işletmelere verdiği kredilerin geçen yıl hazirandan bu yana önemli ölçüde yavaşladığı kaydedildi.

Finansal istikrara ilişkin değerlendirmelerin de yer aldığı raporda, "Genel olarak bankacılık sistemi sağlam ve dayanıklı olmaya devam ediyor, her ne kadar bankacılık sistemindeki akut stres geçen yıl mart ayından bu yana azalmış olsa da bazı risk alanlarının izlenmesine devam edilmesi gerekiyor." ifadesi kullanıldı.

Orta Doğu'daki jeopolitik gerilimin artması enflasyonun düşürülmesine yönelik ivmeyi bozabilir

Fed'in raporunda, uluslararası gelişmelere ilişkin ise geçen yılın başındaki toparlanmanın ardından dış ekonomik aktivitedeki büyümenin 2023'ün ikinci yarısında yavaşladığı bildirildi.

Para politikası sıkılaşmasının ekonomik faaliyet üzerinde oluşturduğu baskı ve yüksek enflasyonun reel hanehalkı gelirlerini aşındırması nedeniyle ekonomik büyümenin özellikle gelişmiş dış ekonomilerde zayıf olduğunun altı çizilen raporda, Avrupa'da yüksek enerji fiyatlarına yönelik yapısal uyum ekonomik performansı engellemeye devam ederken emlak sektörünün zayıflığı ve iç talebin yavaşlamasının Çin'in ekonomik faaliyetini sınırladığı belirtildi.

Raporda, enflasyonun diğer ülkelerde de düştüğü kaydedilerek, enflasyondaki düşüş hızının ülkeler ve sektörler arasında değişiklik gösterdiği, çoğu yabancı merkez bankasının geçen yılın ikinci yarısında politika faizi artışlarına ara verdiği ve o zamandan beri faiz oranlarını sabit tuttuğu bildirildi.

Ayrıca raporda, Orta Doğu'da artan jeopolitik gerilimler ve buna bağlı Kızıldeniz üzerinden gemi taşımacılığında yaşanan aksaklıkların genel olarak tüketici fiyatlarına, özelde ise küresel enerji fiyatlarına sınırlı düzeyde yansımasına rağmen gerilimin daha da artmasının enflasyonun düşürülmesine yönelik küresel ivmeyi bozabileceği uyarısında bulunuldu.

Kaynak: AA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.