TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Emeklinin iftar sofrası boş kaldı

Ramazan ayında artan maliyetler sebebiyle zaten düşük olan emekli maaşının Ramazan giderlerini karşılamadığını belirten Beypınar, “Emekli neredeyse iftarda yediğiyle yemekle oruç tutuyor. Sahur yapamayan, yiyecek yemeğini bulamayan binlerce emekli var” dedi

Haber Giriş Tarihi: 16.03.2024 09:57
Haber Güncellenme Tarihi: 16.03.2024 09:57
Kaynak: HABER MERKEZİ
Emeklinin iftar sofrası boş kaldı

KEMAL ÖZKURT/ÖZEL HABER- Ramazan ayına girilmesiyle birlikte bolluk içindeki sofralar emekliler için tarihe karıştı. Her geçen gün artan hayat pahalılığı sebebiyle emeklilerin zaten düşük olan alım gücü, Ramazan’da fiyatların artması emekliyi daha zor duruma sokuyor. Kırmız etten beyaz ete, süt ürünlerinden sebze meyveye kadar birçok kaleme Ramazan’a girilmeden önce arka arkaya zamlar geldi. Öte yandan 3 bin TL olarak açıklanan bayram ikramiyesi ise 15 milyona yakın emekliyi hüsrana uğrattı. Asgari ücretin bin 603 TL olduğu 2018 yılında belirlenen bayram ikramiyesi, asgari ücretin yüzde 62’si tutarındaydı. 2024 yılında 3 bin TL’lik bayram ikramiyesi asgari ücretin yüzde 18’ine geriledi. Emeklinin aldığı maaşla pide bile alamayacak duruma geldiğini belirten Tüm Emekliler Derneği (TÜED) İzmir Şube Başkanı Zekeriya Beypınar, “Emeklinin durumu Ramazan’dan önce zaten zordu, Ramazan ayına girince daha da zor olmaya başladı. İki pide alamayacak duruma geldik. Biz kime ne yaptık ya? Benim çevremde olan emekli arkadaşlarım iftar çadırlarını kollar oldu. Bizim kimseyle bir sorunumuz yok. Mübarek Ramazan’da bari emeklinin sofrası bol olsun” diyerek yetkililere sitem etti.

beypınar

EMEKLİ İFTAR YAPAMIYOR

Emeklinin aldığı maaşla iftarı zor yaptığını ve gece sahura kalkamadığını söyleyen Beypınar, “Emeklinin durumu Ramazan’dan önce zaten zordu, Ramazan ayına girince daha da zor olmaya başladı. İki pide alamayacak duruma geldik. Aldığımız maaş 10 bin TL. Bunun altına 8 bin TL alan vatandaşlarımız var. Soruyorum size 8 bin TL ile kaç iftar, kaç sahur yapabilirsiniz? Her gün etiketler güncelleniyor fiyatlar artıyor. Emekli neredeyse iftarda yediği yemekle oruç tutuyor. Sahur yapamayan sahurda yiyecek yemeğini bulamayan binlerce emekli var. Tek çeşit yemekle iftar mı açılır? Yaşımızla doğru orantılı beslenemiyoruz. Sadece makarna ve ekmekle doymak değil doğru şekilde beslenmek istiyoruz. Biz kime ne yaptık ya? Benim çevremde olan emekli arkadaşlarım iftar çadırlarını kollar oldu. İftar çadırlarına gidelim elbet ama yaşımızdan dolayı birçoğumuz bu çadırlara gitmekte zorluk çekiyoruz. Bizim kimseyle bir sorunumuz yok. Mübarek Ramazan’da bari emeklinin sofrası bol olsun” diye konuştu.

emekli

TORUNLARIMIZA NE DİYECEĞİZ?

Emekliye verilecek olan bayram ikramiyesinin ‘gülünç’ olduğunu belirten Başkan Beypınar, “Mart 2018’den Şubat 2024’e geçen sürede gıda enflasyonu yüzde 690 oranında arttı. Buna karşılık olarak emekli bayram ikramiyesi ise sadece yüzde 200’lük artışla 3 bin TL oldu. 2024 yılında emekli bayram ikramiyesinin alım gücü gıda enflasyonuna göre 380 TL’ye geriledi. Böylece emekli bayram ikramiyelerinin gıda enflasyonuna göre kaybı 6 bin 904 TL’dir. Emekli en azından bayram ikramiyesi olarak 5 bin lira almayı umut etmişti o da olmadı. Hepimiz torun sahibi insanlarız. Bayramda torunlarımız bizden harçlık istediklerinde ne cevap vereceğiz onlara? Aldığımız ikramiyeyi neye göre hesapladıklarını bir türlü anlamış değiliz. Emekliler ne yaptıysa senelerdir bir nevi cezalandırılıyor. Emekli her yıl bir hevesle yapılacak zammı bekliyor ama her defasına hüsrana uğruyor. Emekliler olarak artık söyleyecek sözümüz kalmadı” açıklamasında bulundu.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.