TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Ege İhracatçı Birlikleri’nde mali genel kurul maratonu başladı

Ege İhracatçı Birlikleri’nin 2023 yılı mali genel kurul maratonu moda endüstrisi ile başladı. Sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulunan temsilciler 2024 yılından umutlu olduklarını vurguladı

Haber Giriş Tarihi: 02.04.2024 18:49
Haber Güncellenme Tarihi: 02.04.2024 18:49
Kaynak: HABER MERKEZİ
Ege İhracatçı Birlikleri’nde mali genel kurul maratonu başladı

KEMAL ÖZKURT / Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği ve Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği 2023 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı Ege İhracatçıları Birliği toplantı salonunda gerçekleşti. Toplantıda 2023 ve 2024 yılı mali tablosu oy birliği ile kabul edildi. Aynı zamanda 2023 yılı denetim ve yönetim kurulu oy birliğiyle ibra edildi. Toplantıda tekstil sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulunan EİB Yönetim Kurulu Başkanı Jak Eskinazi, ana pazardaki talep daralmasının olumsuz etkilerinin arttığını ve Türkiye geneli tekstil ve hazır giyimde de hissettiklerini fakat birliğin 2023 yılı ihracatı, Türkiye genelinden ayrışarak önemli ihracat artışıyla özellikle hammadde ihracatında yaşanan artıştan kaynaklı olarak bir önceki yıla göre yüzde 41 artarak yaklaşık 509 milyon dolar olarak gerçekleştiğini ifade etti.

TEKSTİL VE HAZIR GİYİMDE ARTIŞ YÜZDE 41

Dilek ve temenniler kısmında sektöre ilişkin açıklamalarda bulunan EİB Yönetim Kurulu Başkanı Jak Eskinazi, “2021 yılı pandeminin etkilerinin azaldığı ve aylık tekstil ihracat rekorlarının kırıldığı bir yıl olmuştu. Ancak 2022 yılı ana pazarlarımızda yaşanan ekonomik durgunluk ve talep azalması nedeniyle ihracatın azaldığı bir yıl oldu.  2023 yılının başında da bilindiği üzere 6 Şubat 2023 tarihinde, 11 ilimizi derinden etkileyen yıkıcı deprem yaşandı ve depremin etkilediği bölgeler tekstil hammaddesi üretimi ve ticaretinde büyük potansiyele sahip olan illeri kapsadığı için ilk aşamada tedarik zincirinde önemli sıkıntılara neden oldu. Ana pazarlarımızdaki talep daralmasının devam etmesi olumsuz etkiyi artırdı ve Türkiye geneli tekstil ve hazır giyim ihracatımızda etkilerini hissettik. Ancak Birliğimizin 2023 yılı ihracatı, Türkiye genelinden ayrışarak önemli ihracat artışı yaşadı. Birliğimizden yapılan 2023 yılı ihracatı, özellikle hammadde ihracatında yaşanan artıştan kaynaklı olarak bir önceki yıla göre yüzde 41 artarak yaklaşık 509 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ülkemizin toplam tekstil ihracatı ise 2023 yılında yüzde 7,6 azalarak 9,5 milyar dolar olarak gerçekleşti” diye konuştu.

YENİ ‘URGE’ PROJESİ

Ticaret Bakanlığı desteğiyle sürdürülebilirlik URGE Projesi’ni yürütmeye devam ettiklerini belirterek hayata geçirmeyi planladıkları yeni URGE projesi hakkında açıklamalarda bulunan Eskianzi, “Sürdürülebilirlik URGE projemiz ile, enerji verimliliği danışmanlığını 6 firma ile gerçekleştirdik. ISO 14064 Kurumsal Karbon Ayak İzi Yönetimi Danışmanlığını 9 firma ile gerçekleştirdik. ISO 14001 Çevre Yönetimi Danışmanlığını 5 firma ile gerçekleştirdik. Danışmanlık hizmeti olan LCA- Ürün Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi Danışmanlığı hizmetini ise 8 firmanın katılımıyla ve 7 ay sürecek şekilde 2 Ekim 2023 tarihinde başlattık. 3 Mayıs 2024 tarihinde de tamamlamayı planlıyoruz. Ayrıca, Yeni bir URGE projesine başlamayı planlıyoruz. Bunu da ilk olarak buradan duyurmak istedik. Demirci Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte Halı firmalarımıza yönelik bir URGE projesine başlayacağız” dedi.

 2023 YILINDA YÜZDE 9 AZALMA

2023 yılının tüm dünyada yaşanan ekonomik daralma ve Türk ekonomisindeki kırılganlıklardan dolayı Türk ihracatçısı için zor bir yıl olduğunu ifade eden Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Sertbaş, “2023 yılı ihracat rakamları ve genel değerlendirme yapmak gerekirse Türkiye geneli hazır giyim ve konfeksiyon ihracatımıza baktığımızda işçilik/enerji maliyetlerindeki artışlar, Avrupa’daki durgunluk, Rusya-Ukrayna savaşının yarattığı belirsizliklerden dolayı önceki yıla göre yüzde 9 azalarak 19,2 milyar dolar olarak ihracat gerçekleştirdiğimizi görüyoruz. Bu ihracat tutarı ile sektörümüz 2023 yılında 19,2 milyar dolarlık ihracat değeri ve genel ihracat içindeki yüzde 8,7’lik payıyla; otomotiv sektörü ve kimyevi maddeler sektörünün ardından en fazla katkı yapan 3. sektör olmayı başardığımızı söyleyebilirim. Bölgemizin 2023 yılı konfeksiyon ihracatı bir önceki yıla kıyasla yüzde 9 azalarak 1,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. 2023 yılı sektörümüz için zor bir yıl oldu. 2023’ten devam eden problemlerle yeni yıla başladık, yüksek enflasyonun henüz kontrol altına alınamamış olması, dış talepte bir artış olmaması 2024’ün de kolay bir yıl olmayacağını gösteriyor. Bunun yanı sıra sektörde yaşanan sorunlar üretimi de olumsuz etkilemeye devam ediyor. İçerde yüksek enflasyondan dolayı maliyetlerimiz artıyor, kapasite kullanım oranımız yüzde 84’lerden yüzde 76,4 seviyelerine gerilemiş durumda. Sonuç olarak, sektörümüzün geleceği için umutlu olmalıyız. Birlik içinde, sorunlara çözüm bulabilir ve sektörümüzü daha güçlü bir konuma taşıyabiliriz. Hep birlikte, 2024'ü başarıyla tamamlayacağımıza inancım tamdır” ifadelerini kullandı.

EHKİB 2024 YILI PROJELERİ

Konuşmasının devamında yeni projeler hakkında da bilgilendirmelerde bulunan Sertbaş, “Bu çalışmalarımız doğrultusunda, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın Kümelenme Destek programına EHKİB olarak 38 firma ve 6 partnerle birlikte başvuruda bulunduk ve olumlu bir dönüş bekliyoruz. Bir diğer projemiz Kümelenme Destek başvurumuzun ardından, Interreg NEXT Akdeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programı için hazırlıklarımıza hız kesmeden başladık Nisan ayında projeye başvurmayı hedefliyoruz. Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Interreg NEXT MED Programı 1. çağrısı, önemli bir bütçe ile sınır ötesi işbirliği projelerini destekleme fırsatı sunmakta ve Akdeniz bölgesinde sürdürülebilir ve kapsayıcı kalkınmayı teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Turquality/Turkish Apparel Tanıtım Projesine tüm Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri olarak Ticaret Bakanlığımıza başvuruda bulunduk. Uygun görülmesi halinde sektörümüzün tanıtımı için çalışmalarımıza başlayacağız” dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.